Mangonun Sağlığa 16 Faydası

Mangonun sağlığa yararları

Mango popüler bir meyvedir, mango sadece lezzetli değildir, aynı zamanda herkesin bilmediği birçok sağlık etkisine sahiptir. İşte araştırmaya göre mangonun sağlığımıza sağladığı faydaları.

 

1.Kansere Karşı

Quercetin, isoquercitrin, astragalin, fisetin ve metilgallat gibi mangolarda bulunan fenolik bileşiklerin antioksidan ve anti-kanser özelliklerine sahip oldukları gösterilmiştir. Mangolar ayrıca yüksek bir pektin meyvesidir. Araştırmalar, pektinin vücudun gastrointestinal kanserle savaşmasına yardımcı olduğunu göstermiştir.

2.Kolestrol Azaltmak

Mango kandaki kolesterolü düşürmeye yardımcı olmak için yüksek seviyede C vitamini, pektin ve lif içerir. Mangolar aynı zamanda potasyum bakımından da zengindir – kalp atış hızını ve kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olan hücre ve vücut sıvılarının önemli bir bileşenidir.

 

3.Güzel Bir Cilt

Mango gözenekleri açmak, akneleri azaltmak ve cildin daha parlak görünmesine yardımcı olmak için çalışır. Tüm cilt tiplerine uygulanabilir, sadece mangoyu ince dilimler halinde kesin ve cilde 10-15 dakika uygulayın, daha sonra suyla durulayın. Hemen pürüzsüz, parlak bir cilde sahip olacaksınız.

 

4.Alkali Vücut

Mangolar, vücudu daha sağlıklı kılmak ve hastalıklarla savaşmak için vücudun alkali rezervlerini korumaya yardımcı olan çok sayıda tartarik asit, malik asit ve sitrik asit içerir.

 

5.Kilo vermek

Mangolar vücudun daha dolgun hissetmesine yardımcı olan birçok vitamin ve besin içerir. Ek olarak, mango ayrıca vücudun sindirim fonksiyonunu arttırır ve kilo kaybını desteklemek için ilave kalori yakar .

 

6.Vücuttaki Şeker Miktarını Düzenler

Mango sadece vücut için iyi değildir, aynı zamanda birçok faydası vardır. Diyabetli insanlar için, sadece 5-6 mango ıslatın gece boyunca su içinde bırakır, sonra sabahları içme suyu için kaynatın. Bu vücuttaki insülin seviyelerini dengelemeye yardımcı olur.

 

7.Gözler İçin İyi.

Mangolarda yüksek A vitamini içeriği göz sağlığı için önemlidir. Ayrıca, gözlerin güneş ışığının ultraviyole ışınları gibi yüksek enerjili ışık dalgalarından korunmasına yardımcı olan antioksidanlar zeaksantin ve lutein bakımından zengindir.

 

8.Sıcaklık Değişimi Nedeniyle İnmeyi Önleyin

Sıcak yaz havası, sadece bir bardak mango smoothie vücudu serinletmeye ve ani sıcaklık değişimlerinden dolayı inme riskini önlemeye yardımcı olur.

 

9.Sindirim Destekler

Mango protein bağlanmasının parçalanmasına yardımcı olan bir enzim içerir. Mangodaki lif aynı zamanda daha iyi sindirime yardımcı olur.

 

10.Bağışıklık Güçlendirmek

C vitamini, A vitamini ve mangolarda bulunan 25 farklı vitamin kombinasyonu, bağışıklık sisteminizin daha güçlü olmasına yardımcı olur.

 

11.Hafızayı Geliştirmek

Birçok araştırma ve test, mangoda odaklanmaya ve hafızaya yardımcı olmak için çok fazla glutamat asidi ve bazı önemli proteinlere sahip olduğunu göstermektedir. Eğer işe ya da çalışmaya konsantre olmaya çalışıyorsanız, mango sizin için mükemmel bir seçimdir.

 

12.Hamile Kadınlar İçin İyi 

Mango B, B1, B2, B5, B6, niasin, folik asit, potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Özellikle folik asit gebe kadınlar için çok önemlidir, çünkü fetüste doğum kusurları olasılığını azaltır. Bir bardak taze mango 71 mcg folik asit sağlarken günlük gereksinim 400 mcg’dir.

 

13.Böbrek Taşlarını Azaltmak

Oryantal Tıp’ta mango, hafif bir tatlılığa, yumuşaklığa ve böbrek taşı oluşum olasılığını azaltmaya yardımcı olan kaynak özelliklerine sahip bir meyvedir.

 

14.Sağlıklı Abur Cubur

Cips ve kurabiye gibi abur cubur yemek yerine, sizi sağlıklı tutmak için mango yemelisiniz ve kilo alımı konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

 

15.Vücudu Arındırmak

Yatmadan önce, ılık suda 10-15 mango yaprağı ıslatın. Ertesi sabah uyandığınızda, bir bardak mango yaprağı suyu içersiniz, mideyi temizler ve vücudu arındırır.

Bir fincan mango smoothie içerir: 105 kalori,% 76 C vitamini,% 25 A vitamini,% 11 B6 ve B vitaminleri,% 9 probiyotik lifleri,% 9 kan hücreleri üretmeye yardımcı faktörler, potasyum,% 4 magnezyum.

 

16.Kan Basıncını Düşürmek

Mango potasyumda yüksektir, bu yüzden kan basıncını düzenleyebilir. Bu nedenle, düzenli mango yemek, yan etkiler konusunda endişelenmenize gerek kalmadan kan basıncını düşürmenin bir yoludur.

 

    Yorumunuzu bırakın

    Your email address will not be published.*