Yaşam

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Hakkında Bilgiler

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), bilimsel ve teknoloji araştırmalarıyla ünlü bir enstitü okuludur. Mit Massachusetts üniversitesinde kayıtlı öğrenci sayısı 11.520’dir. QS Dünya Üniversite Sıralaması’na göre MIT, dünyanın en yüksek düzeyde en iyi okulu olarak kabul edilir.

Massachusetts üniversitesi Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en iyi Özel üniversitelerden biridir. QS Global Dünya Üniversite Sıralaması 2021’de 1. sırada yer almaktadır.

Günümüzde Mit Massachusetts Teknoloji Enstitüsünün rektörü Cynthia Barnhart, rektör yardımcısı Martin A. Schmidt’ tir. Mit Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Massachusetts eyaletinin, Cambridge şehrindedir. Massachusetts üniversitesi, BM Genel Sekreteri, Başbakan gibi oldukça iyi mevki ve makamlara gelmiş birçok kişi mezun etmiştir. Bu okul, benzersiz bir akademik mükemmelliğe sahiptir.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü yüksek lisans ve lisans yönünde eğitim sunar. Son derece rekabetçi bir eğitime sahip olan Mit Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, öğrencilerinin kendilerine özgü araştırmalar yaparak, enstitüye sürekli yenilik katmalarını istemektedir.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Tarihçesi

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, 1861 yılında Massachusetts eyaleti tarafından kiralanmıştır. 1863 yılında ise arazi, koleje hibe edilmiştir. MIT’ nin kurucusu ve ilk başkanı William Barton Rosters’ tır. İlk başkan, okulun bilimse ve teknik eğitimine çok önem verdi bunu organize etmek için yıllarca çalıştı fakat yaşanan Amerikan İç Savaşı okulun açılmasını 1865 yılına kadar erteledi. Bu süreçte okula sadece 15 öğrenci kaydoldu.

1930 yılında başkan olan Karl T. Compton, okulu ulusal düzeyde tanınmaktan çıkarıp, uluslararası alanda tanınan saygın bir teknik okullu haline dönüştü. Özellikle Büyük Buhran döneminde, Massachusetts Teknoloji Enstitüsüne birçok fakülte ekleyerek okulu bir araştırma merkezi haline dönüştür.

Mit Massachusetts Teknoloji Enstitüsüne açılan fakültelerden sonra bu fakültelerin başına tanınmış isimler getirilmeliydi. Dönemin okul başkanı, II. Dünya savaşı sırasında radarda önemli geliştirmeler kaydeden Vannevar Bush analog hesaplama, havacılıkta ise Charles Stark Draper, Massachusetts Teknoloji Enstitüsünün bünyesine katarak, radar araştırma ve geliştirme, havacılık, Radyasyon Laboratuvarı gibi alanlarda yapılan çalışmalar sayesinde okulun birçok alanda ileri gitmesini sağladı.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bölümleri

Massachusetts üniversitesi bölümleri yüksek lisans ve lisans şeklinde sınıflandırılır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bölümleri 26 tanedir. MIT’ te yer alan 26 bölüm, 5 fakültenin içerisinde yer alır.

 • Mimarlık ve Planlama Okulu: Mimarlık, Yayımcılık Bilim ve Sanatları, Kentleşme Bilimi ve Planlama bölümlerinde oluşur
 • Mühendislik Okulu: Uçak ve Uzay Bilimleri, Biyoloji Mühendisliği, Sayısal ve Sistem Biyolojisi, Kimya Mühendisliği, İnşaat ve Çevre Mühendisliği, Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği, Mühendislik Sistemleri Bölümü, Malzeme Bilimleri ve Malzeme Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Nükleer Enerji Mühendisliği bölümlerini kapsar.
 • Edebiyat, Sanat ve Sosyal Bilimler Okulu: Antroloji, Bilim, Teknoloji ve Toplum, Karşılaştırmalı Yayımcılık Bilimleri, Ekonomi, Yabancı Diller ve Edebiyat, Tarih, İnsan Bilimleri, Dil Bilim ve Felsefe, Edebiyat, Müzik ve Tiyatro, Siyasal Bilimler, Yazı ve İnsan Bilimlerinden oluşur.
 • İşletme Okulu: İşletme bölümünü içerir.
 • Doğa Bilimleri Okulu: Biyoloji, Beyin ve Algılama Bilimleri, Kimya, Yer, Atmosfer ve Gezegen Bilimleri – Jeoloji, Matematik, Fizik
 • Sağlık Bilimleri ve Teknolojisi Koleji: Bu bölüm Harvard MIT Sağlık Bilimleri ve Teknolojisi Bölümü olarak da bilinir.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Başvuru Şartları ve Burs Olanakları

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü başvuru aşaması her üniversitede olduğu gibi akademik yeterlilik çok önemlidir. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü başvuru için uluslararası adaylardan SAT ve ACT sınavlarından biri ile birlikte TOEFL belgesini de alarak İngilizce yeterliliğini belgelendirmeleri isteniyor.

Massachusetts üniversitesi, burs alarak eğitim görmek çok önemlidir. Çünkü Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde, yıllık eğitim ücreti 53000 dolar iken, yemek ve diğer masraflarla birlikte bir öğrencinin yıllık masrafı 73000 doları bulabilmektedir.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü burs konusuna çok önem veren bir üniversitedir. MIT’ de, en yaygın mali yardım türü burstur. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü burs geri ödeme gerektirmeye bir hibe olduğu için, lisans öğrencilerinin %60’ına yakın bir oranı Massachusetts Teknoloji Enstitüsü bursundan yararlanmaktadır.

Mit Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, aile geliri yılda 90,000 $ ‘ın altında olan öğrencileri için; öğrenim ücretinden muaf olarak katılım sağlamalarına izin veriyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Öğrenim Görmüş Tanınmış Kişiler

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü öğrenim görmüş tanınmış kişiler oldukça fazladır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü öğrenim görmüş tanınmış kişiler arasında BM Genel Sekreteri, Başbakan gibi oldukça iyi mevki ve makamlara gelmiş birçok kişi bulunmaktadır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü öğrenim görmüş tanınmış kişiler en bazıları şunlardır:

 • Kofi Annan: Birleşmiş Millet 7. Genel sekreteridir.
 • Buzz Aldrin: Apollo 11 astronotu, aya ayak basan ikinci insandır.
 • Binyamin Netenyahu: 2009’dan beri İsrail’in Başbakanlığını yapan Netanyahu, 1976 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü öğrenim görmüş tanınmış kişiler arasındadır. Netanyahu işletme bölümünde eğitim görmüştür.
 • Amar Bose: Amerikalı girişimci ve Akademisyen olan Bose, elektrik mühendisi ve ses mühendisi olarak 45 yılı aşkın bir süre, Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde profesörlük yapmıştır.
 • Drew Houston: Amerikalı internet girişimcisidir. Çevrimiçi yedekleme ve depolama hizmeti olan Dropbox’ın kuruğu ortağı ve CEO’sudur. Houston’da 2005 yılında, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü öğrenim görmüş tanınmış kişiler

Bu kişiler dışında; Patrick Winston, Charles Koch, Sal Khan, Ieoh Ming Pei, Will Smith, Ben Bernanke, Richard Feynman, James Woods, Jonah Peretti, Robert Noyce, Robert S. Langer, Vannevar Bush, Ronald Mcnair gibi isimler de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü öğrenim görmüş tanınmış kişilerdendir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu