Bilim

Matbaayı Kim İcat Etti?

Matbaa, bir resmi, harfleri ve toplu yazıları deri veya kağıda dökme işleminin yapıldığı işlemlere denir. Bu işlemler ilk olarak el ile yapıldıktan sonra örnek alınan kağıttan seri halde birçok kağıt elde edilir. Böylece hızlıca kağıdı çoğaltılabilir. Kopya üretimi sağlayan bu makine bütünü ise Türkiye dahil olmak üzere eski yıllarda kullanımı oldukça fazla yaygındı. Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile beraber yerini daha seri basım yapabilen makineler aldı. Yazımızın devamında matbaayı kim icat etti sorusuna yanıtınızı bulabilirsiniz.

Matbaanın İcadı

Matbaa modern olarak icat edilmeden önce kişiler ellerini kullanarak manuel şekilde yazılarını çoğaltıyorlardı. Fakat gelişen ihtiyaçlar nedeniyle artık el ile çoğaltmak yerine taşlara veya tahtalara yapılan kalıplar ile başka kaynağa aktarılmaya başlandı. Matbaanın icadında ise bal mumu ve kilin üzerine yapılan mühürler çok etkili olmuştur. Buradan alınan ilham ile matbaa makinelerinin başlangıcı ortaya çıkacaktır.

İlk Matbaayı İcat Eden Kim?

Matbaanın icadında birçok isimden bahsetmek mümkün olabilir. Genel olarak matbaanın icadını yapan kişi Johannes Gutenberg olarak bilinir fakat bu bilgi yanlıştır. Johannes Gutenberg sadece matbaayı geliştirmiştir. Matbaa kavramı ve matbaaya yönelik girişimler çok eski tarihten itibaren varlığını sürdürmüştür. Örnek olarak 11. Yüzyılda Çin ülkesinde bilim adamı olan Sheng isimli biri harfleri birleştirerek matbaa olayını farklı boyutlara taşımıştır. Metin oluşturma aşamasında ortaya çıkan harfleri kil ve tutkal ile birbirine yapıştırarak bunları pişirmiştir. Kalıp haline gelen harfleri ise anlamlı cümleler oluşturacak şekilde sıraya dizip bir matbaa makinesi örneği bulmuştur. Johannes Gutenberg ise buradan gelişen olayı geliştirip günümüzde modern matbaanın oluşumuna katkı sağlamıştır. Dolayısı ile matbaayı kim icat etti sorusuna verilebilecek yanıt birden fazladır. Modern matbaanın mucidi dersek cevap olarak Johannes Gutenberk ismini verebiliriz.

Matbaanın Kullanım Alanları

Matbaa ile yapabileceğiniz birçok şey bulunmaktadır. Elinizde bir nüshası bulunan kitap veya dergiyi çoğaltmak istiyorsanız matbaalara başvurmanız gereklidir. Burada kağıt türünden boyutuna kadar belirleyici siz olduğunuz gibi içeriği de siz belirlemektesiniz. Matbaa üzerinde reklam afişleri, büyük fotoğraflar ve firma afişleri gibi pek çok şeyi istediğiniz boyutlarda birden fazla bastırmanız mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu