Bilim

Mavi Rus Kedisinin Özellikleri

Mavi Rus Kedisi, son derece yoğun ve yumuşak çift kürkü nedeniyle büyük gözüken, üçgen kafa yapısına sahip, uzun ve ince bir kedidir. Mavi Rus Kedisinin yapısı, ince kemikli, geniş alınlı ve düz burunludur. Bu görünüş onu oldukça asil bir hayvan yapıyor. İngilizce adıyla Russian Blues olarak da bilinen Mavi Rus Kedisi ince olmasına rağmen çok güçlü ve kaslıdır. Kalın kürkü genellikle boynunu ve omuzlarını gizler ve vücudunun daha sağlam olduğu izlenimini verir. Uzun bacakları, yüksek hızlarda koşmasını sağlar.

Mavi Rus Kedisi tatlı bir mizaca sahip, sessiz, iyi huylu bir kedidir. Başta mesafeli gibi gözükmesi aslında utangaç olmasından kaynaklıdır. Sahibini tanıdıkça sevecen ve oyuncu kişiliğini ortaya çıkarır. Russian Blues, sahibini her yerde takip eden, sadık bir kedidir. Bu kediler, çok sosyal yaratıklar ama aynı zamanda yalnız vakit geçirmekten keyif alıyorlar. Aktif olarak uyumak için sessiz, özel bir köşe isterler. Mavi Rus Kedisi, ziyaretçilerden çekinme eğilimindedir, kalabalık ve yabancı kişilerin olduğu ortamlarda saklanabilir.

Russian Blues oyuncu oldukları kadar sakin hayvanlardır. Bu yüzden çevresinde de sakinlik ararlar. Bu yüzden küçük çocuklarla veya diğer hareketli evcil hayvanlarla anlaştıkları söylenemez.

Bir kedinin Rus Mavisi olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Rus Mavisi, zarif, zarif bir gövdeye ve uzun, ince bacaklara sahip orta ila büyük boy bir kedidir. Kedi parmak uçlarındaymış gibi yürüyor. Belirgin yanakları ve büyük kulakları olan kama şeklinde bir kafası vardır. Yoğun yeşil gözleri badem şeklindedir ve birbirinden oldukça uzaktır.

Mavi Rus Kedisinin Özellikleri

Mavi Rus Kedisi hakkında bilgiler edinerek, bu kedi cinsini genel hatlarıyla tanıdık. Görünüşü itibariyle dikkatleri üstüne çekmeyi başaran bu kedi ırkını biraz daha yakından tanıyalım. Öncelikle genel olarak, Mavi Rus Kedisinin özellikleri göz atalım.

  • Mavi Rus Kedisinin anavatanı Rusya’dır.
  • Erkekleri 4,5 – 5 kilogram, dişileri ise 3 – 4,5 kilogram arasında değişen ağırlığa sahiptirler.
  • Mavi Rus Kedisinin özelliklerinden en çok dikkat çekenlerinden biri de göz renkleridir. Gözler yavruyken yeşil kenarlı sarıdır, yetişkin olduğunda ise parlak yeşile döner.
  • Mavi Rus Kedisinin ömrü ortalama 15 yıldır. İyi bakılmaları durumunda bu süre 20 yıla kadar çıkabilir.
  • Tüy dökülme eğilimi düşüktür.
  • Boyu kısa, tüyleri çift katlıdır.
  • Rengi, koyu gri veya gümüş rengidir.
  • Bir deseni bulunmaz. Bir yavru kedi de soluk çizgiler olabilir ancak yetişkinlikte kaybolur.
  • Genel bakım ihtiyaçları düşüktür, daha az alerjiktirler.

Mavi Rus Kedisinin Bakımı

Mavi Rus Kedisi ile beraber yaşamak için sadece özelliklerini bilmek yetmez, onu doğru anlamak da önemlidir. Bu kediler, son derece zeki hayvanlardır. Fiziksel ve zihinsel uyarıma ihtiyaç duyarlar, bu nedenle onlara her zaman oyuncaklara erişim izni vermek önemlidir. Güçlü bir avlanma içgüdüsüne sahiptirler, bu nedenle tüylü bir olta oyuncağı mükemmel bir oyuncaktır. Bu tür oyuncakları kedilerin giremeyeceği bir yerde saklamayı unutmayın. Çünkü kediniz onu parçalara ayırabilir ya da sindirim sistemi için iyi olmayan tüyleri veya ipi yiyerek sağlığını tehlikeye sokabilir.

Her ne kadar bakım ihtiyaçları düşük olsa da, bazı temel konular bu kedi cinsi için de geçerlidir. Bu kediyi sahiplendikten sonra, çift katlı tüylerini pürüzsüz ve hacimli tutmak için orta dişli bir tarak, dişlerini temiz ve beyaz tutmak için bir diş fırçası ve diş macununa ihtiyacınız olacaktır.

Mavi Rus Kedilerinin beslenmesi sırasında dikkat etmeniz gereken bir konu vardır. Bu kediler, yemek zamanını çok severler. Bu yüzden günde birkaç kez yemek isterler. Bunu size kimi zaman sevimliliği ve oyunculuğuyla yaptırabilirken, kimi zaman merakıyla mamayı keşfetmesi sonucu yapabilir. Bunlara dikkat ederek fazla yemediğinden emin olmanız gerekir. Kararlı görünün ve ölçülü miktarlarda kedi maması kullanarak düzenli olarak programlanmış beslemelere bağlı kalın. Ayrıca çok fazla kedi maması vermekten kaçının.

Russian Blues oyun oynamak, yemek yemek veya sarılmak istediğinde ebeveynleriyle iletişim kurmak için sesini kullanır. Hem dikkatli hem de ısrarcıdır, her zaman ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlar. Değişen yemek saatleri veya bilinmeyen ziyaretçiler gibi değişikliklere iyi uyum sağlayamazlar. Onunla düzenli olarak karşılıklı konuşursanız olumlu yanıt verecektir, bu da yalnız olmadığınız anlamına gelir.

Mavi Rus Kedisinin Tarihi

Mavi Rus Kedisinin tarihinin 1860’lı yıllarda Rusya’ya dayandığı bilinmektedir. Adını da buradan alan bu türün, Rus mavisinin kuzey Rusya’dan, özellikle Başmelek Adalarından geldiğine inanılmaktadır. Sonrasında muhtemelen gemi yoluyla İngiltere’ye ve Kuzey Avrupa’ya geldiği, oradan da Dünya’ya yayıldığı söyleniyor.

İlk defa 1875 yılında Londra’daki Crystal Palace’ta halk önüne çıkan bu kedi, Başmelek Kedisi olarak sergilendi. Crystal Palace, Kraliçe Victoria’nın kocası Prens Albert’in önderliğinde 1851’de Büyük Sergi’nin yeri olarak inşa edildi ve daha sonra Victoria Londra halkına ilgi çekici canlı ve cansız türdeki varlıkları ve turistik yerleri sergilemek için kullanıldı. 19. yüzyılın ortalarında, kedi gösterileri düzenli ve popüler etkinlikler haline geldi.

Böylesine heybetli bir kedinin, zarif ve sofistike tavrıyla bu kadar asil köklere sahip olması şaşırtıcı değil. Diğer mavi kedilerle birlikte sergilenmesine rağmen, 1912’de Mavi Rus Kedisine kendi sınıflandırması verildi.

Yapılan araştırmalar, bu cinsin, II. Dünya Savaşı’ndan sonra evcil hayvan severlerin kalbini gerçekten ele geçirdiğini ve 1960’lardan beri istikrarlı bir şekilde popülerlik kazandığını gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu