Şehirler

Meksika Hangi Kıtada? Tarihçesi Ve Gezilecek Yerler

Dünya’nın uzaydan alınmış görüntülerine ya da gezegenler veya kürelerdeki temsiline bakarsanız, çoğunlukla okyanusların suları tarafından kaplandığını görebilirsiniz. Ayrıca, kıtalar olan geniş arazi alanlarını da belirleyeceksiniz: Amerika, Afrika, Antarktika, Asya, Avrupa ve Avustralya.

Amerika kıtası sırayla üç kısma ayrılır: Kuzey Amerika (Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Meksika’dan oluşur ), Orta Amerika ve Güney Amerika.

Meksika, Kuzey Amerika’nın güney yarısında yer alan, güneydoğusunda ise Guatemala ve Belize olan büyüleyici bir ülkedir.

Meksika’nın nüfusu 2018 yılına göre 126,2 milyondur. Meksika’nın resmi dili İspanyolcadır. Federal Başkanlık Anayasal Cumhuriyet yönetim sistemine sahip olan Meksika’nın devlet başkanı Andrés Manuel López Obrador, senato başkanı Roberto Gil Zuarth, vekiller meclisi başkanı ise Jesús Zambrano Grijalva’ dır.

Meksika’nın iklimi; sıcak ve tropik bir iklime sahiptir. 24. Enlemin kuzeyinde yer alan bölgede; kışlar daha soğuk geçer, 24. Enlemin güneyinde yer alan bölgede ise; çok büyük sıcaklık farklar yoktur, ancak rakıma bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Meksika’nın başkenti Meksiko’dur. Meksika’nın para birimi Meksika pesosu (MXN)’ dur.

meksika nerede

Meksika Ne Zaman Kuruldu? Meksika’nın Tarihçesi

Meksika’da 16. Yüzyıla kadar Kızılderililer ve Aztekler bulunmaktaydı. 16. Yüzyılda İspanyollar tarafından işgal edildikten sonra, üç asır boyunca İspanyol İmparatorluğunun parçası olan Meksika’da en köklü yerliler bile İspanyolca konuşmaya başlamıştır.

Uzun süre İspanyol İmparatorluğunun parçası olarak kalan Meksika, sadece dil değil, Katolizm ve Batı kültüründen de etkilenmiştir.

Meksika Ne Zaman Bağımsız Oldu?

Meksika uzun yıllar süren mücadelesinin zaferini yılında almıştır. Meksika, 1810 yılında bağımsızlık ilan etmiştir. Meksika, 1846 yılında Amerika ile iki yıl kadar savaşıp kaybetmiştir, bunun sonucundan topraklarının neredeyse yarısını ABD’ye bırakmış, ardından 1861 yılında Fransa tarafından işgal edilmiştir.

1910 – 1920 yılları arasında gerçekleşen Meksika Devrimi ise; dönemin devlet başkanı olan Porfirio Díaz öldürülmesi ve ülke nüfusunun ondan birinin öldürülmesiyle sona ermiştir.

Meksika’ya Nasıl Gidilir?

Gerekli vize ve pasaport işlemleri tamamlandıktan sonra, Mexico City Uluslararası Havaalanına uçmanız mümkündür. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’dan günde yüzlerce günlük uçuş vardır.

Ayrıca; Avustralya ve Yeni Zelanda’dan bazı şehirlerinden, Avrupa’da şehirlerden; Londra, Frankfurt, Münih, Paris, Amsterdam, Madrid ve Roma’dan, Asya’dan Seoul-Incheon ve Shanghai-Pudong’ dan, gerçekleştirilen uçuşlarla Meksika’ya ulaşmak mümkündür.

Türkiye’den Meksika’ya direkt uçuş yoktur. Eğer Türkiye’den Meksika’ya gitmek isterseniz, aktarmalı olarak 18 saat süren uzun bir yolculuk yapmalısınız. Meksika’ya en yakın ülke ABD’dir, bu yüzden Meksika’ya gitmek için en iyi tercih ABD üzerinden ulaşmak olarak gözüküyor.

Mexico City Uluslararası Havaalanına ulaştıktan sonra; tren ve otobüs gibi toplu ulaşım araçları ve taksi ile başkent Meksiko şehir merkezine ulaşılabilir.

Meksika’da Gezilecek Yerler

Meksika’da gezilecek şehirlerin bazılarından kısaca bahsedelim.

  • Pyramid Of The Sun ( Güneş Piramidi ): 223 metrekarelik bir alan üzerinde bulunan bu piramit en büyük üçüncü antik piramidi ünvanına sahiptir. 90 metre yüksekliğe sahip olan Pyramid Of The Sun, görkemli görüntüsü ve kültürel dokusuyla, Meksika’da gezilecek yerler arasında yer alıyor.
  • Cobá: Maya uygarlığına ait izler taşıyan Coba, turistlerin en çok ilgi gösterdiği, Meksika’da gezilecek yerlerden birisidir. 80 kilometrekarelik bir alanda bulunan bu yer yerleşim yeriyken, 50 bine yakın insanının yaşadığını düşünülüyor.
  • Ulusal Antropoloji Müzesi: 16. yüzyıl Aztek Xochipilli heykeli ve Güneş Taşı gibi dünyaca ünlü eserlerin sergilendiği müzedir.
  • Tulum Beach: Tarihin tozlu sayfalarından sıkılanlar, Meksika’ya geldiklerinde, uçsuz bucaksız bu kumsalda tatil yapmayı tercih ederler. Turkuaz mavi renkteki denize sahip bu yer, doğayla içi içe olacağınız muhteşem bir tatil yeridir.
  • Frida Kahlo Müzesi ( Frida Kahlo Museum ): Meksika’nın simgesi haline gelmiş ressam ve yazar Fride Kahlo’ya ait, resimler, kişisel eşyalar ve kıyafetlerin yer aldığı bu müze Meksika’da gezilecek yerlerden biridir.

Meksika’da Ne Yenilir? Ne İçilir?

Meksika mutfağı, standart bir yemek listesinden ziyada çeşitli bölgesel mutfakların bir koleksiyonu olarak tanımlanabilir. İklim, coğrafya ve etnik farklılıklar nedeniyle Meksika mutfağı; Kuzey, Merkez, Güneydoğu ve Sahil olmak üzere dört kategoride sınıflandırılır. Meksika’da ne yenilir? Ne içilir? İnceleyelim.

  • Chicharrón: Yağda kızartılmış domuz derisi yemeğidir. Oldukça gevrek olan bu yemek, hafif acı biber sosunda pişirilip, yumurta ile servis edilmektedir.
  • Sopes: Geleneksel Meksika yemeklerinden biridir. Tavuk, peynir, fasulye püresi ve çeşitli sıcak soslarla ile servis edilen dondurulmuş mısır köftesi yemeğidir.
  • Tortas: Hafifçe ızgara yapılan; sandviç ekmeği arasında; et, marul, domates, jalapeno, fasulye, soğan, mayonez ile servis edilen Meksika sandviçi

Geleneksel Meksika yemekleri genellikle çok baharatlı olabilir. Biberlere alışkın değilseniz, yemek istediğiniz yemeğin, içeriğini sorarak yemeyi tercih edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu