Tarih

Mikrolit Nedir? Kullanım Alanları ve Özelikleri

“Mikrolitler”, “küçük taş aletler” anlamına gelir. Mezolitik çağda, insanların küçük el aletlerinde kullanılmak üzere, çakmaktaşı veya çörtten yapılmış küçük taş alete mikrolit denir. Mikrolitlerin boyutu 0,5 cm ila 1 cm arasındadır. Mikrolitler, Paleolitik ve neolitik dönemler arasında bir geçiş aşaması olan Mezolitik döneme ait küçük taş aletlerdi. Pleistosen çağının ortadan kalkmasından sonra başladı. Bu dönemin insanı mikrolit adı verilen bileşik aletler üretti.

Mikrolit ne demek? Olarak sözlük anlamına baktığımızda ise; kimi taşların yapısında bulunan, prizma biçimindeki billur tanımı karşımıza çıkmaktadır.

Mikrolit Tarihçesi

Mezolitik çağda yaşayan insanlar, avlanmak için gerekli olan mızrak ve ok uçlarında, mikrolit kullanırlardı.

Mikrolitler; laminer ve geometrik olmak üzere iki sınıfa ayrılır. Laminer mikrolitler kullanımı, üst paleolitik dönemin sonu  Epipaleolitik çağın başlangıcına tekabül eder ve biraz daha büyük yapıdadır.

Geometrik mikrolitler ise; mezolitik ve neolitik dönemlerde kullanılmış; üçgen, yamuk ve lunat biçiminde bir yapıdadır.

Mikrolit Özellikleri

  • Üçgen, yarımay veya yamuk denilen şekillerdedir.
  • İlk defa mezolitik dönemde görülmüştür.
  • Grekçe; “ küçük taş “ anlamına gelir.
  • Orta taş devrinde, çakmaktaşından yapılan aletlerin yapısında görülür.
  • Boyları 0,5 cm ila 1 cm arasındadır, en fazla 2,5 cm boyutunda olanı görülmüştür.

Mikrolit Hangi Alanlarda Kullanıldı?

Avrupa, Afrika, Avustralya ve Asya’da yaklaşık 35.000 ila 3000 yıl önce insanlar tarafından yapılan mikrolit türleri; mızrak, ok ve diğer av silahlarının uçlarında kullanıldı.

Mikrolitler, bulunan eski yapıdaki aletlere bakıldığı zaman; ahşap, kemik, reçine ve elyaf ile birlikte kullanıldığı da görülmüştür. Danimarka ve İngiltere’deki mikrolitler incelendiği zaman ahşap izlerine rastlanmıştır.

Mikrolitler yapılan aletin türüne göre adetsel fark sayıda kullanılmaktaydı. Örneğin; genellikle, bir mızrak veya zıpkın içerisinde ortalama altı ila on sekiz mikrolit kullanılırken, bir okta; bir veya iki tane mikrolit kullanılırdı.

Av aletlerinin uç kısımları zarar gördüğünde aleti yeniden yapmak oldukça zordu, av aletlerinde kullanılan mikrolitler zarar gördüğünde ise, kolayca yeni mikrolitlerle değiştirme daha kolaydı.

Mikrolitler, insanlara yıllarca kolay avlanma ve çeşitli alet yapımlarında hizmet etmiştir. M.Ö. 8000 yıllarında tarımın başlaması ile mikrolit üretimi azaldı, fakat avcılık geleneği ve kültürü farklı yapıdaki malzemeler ve araçlarla devam etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu