Bilim

Mimoza Çiçeği

Mimoza çiçeği, pembe, yumuşak ve ipeksi kokulu çiçeklerle dolu güzel bir süs bitkisi olan mimoza ağacında yetişir. Mimoza bitkisinin anlamı ‘mimik’ anlamına gelen Yunanca ‘mimos’ kelimesinden gelmektedir.

Mimoza bitkisinin tarihçesi 2. Dünya Savaşına kadar dayanmaktadır. 1946 yılında 2. Dünya Savaşından yıkık dökük bir şekilde çıkmış İtalya’da yaşam durma noktasına gelmişken, insanlar kendilerine yaşama sevinci aşılayacak bir şeyler arıyorlardı. Tam da bu dönemde İtalya Kadın Birliği üyesi olan 3 kadın, toplumun aradığı yaşama sevincinin kadın dayanışması ile mümkün olduğumu düşündüler. Üç kadının ismi Teresa Mattei, Rita Montagnana ve Teresa Noce.

Bu 3 güçlü kadın topluma yeniden yaşama sevinci aşılaması için çiçek seçilmesini teklif ettiler. Sunulan çiçekler arasında üç çiçek öne çıktı. Bu çiçekler arasında karanfil, anemon ve mimoza çiçeği vardı. Mimoza çiçeği bu çiçekler arasında seçildi. Mimoza bitkisinin taşıdığı anlam ve özelliklere istinaden seçilmiştir.

Mimoza Çiçeğinin Anlamı

  • Dayanışma
  • Ölümsüzlük, yeniden diriliş, ayağa kalkma
  • Hassasiyet, umut ve coşku

Mimoza Çiçeği hem anlam ve özellikleri, hem kadınlar tarafından bulunması hem de kadınların narin ve inceliklerini yansıtması nedeniyle aynı zamanda 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün de simgesi haline gelmiştir.

Mimoza Ağacı ve Çiçeğinin Özellikleri

  • 1745 yılında süs ağacı olarak ABD’ye getirilmiştir. Anavatanı Orta Doğu ve Asya’dır. Mimoza ağacının, çiçeklenme dönemi, Nisan sonu ile Temmuz ayı arasındadır. Mimoza çiçekleri, güzel kokulu ve pembe renklidir. Bakımı iyi yapıldığı takdirde 15 yıla kadar ömürleri olan mimoza ağaçları bu süreçte ortalama 20 – 30 metre uzunluğa erişirler. Ağaçta yetişen mimoza çeşitleri ise ortalama 60 – 70 cm boyundadır.
  • Mimoza Ağacı, çok hızlı büyüyen bir ağaçtır. Mimoza ağacının yaprakları gece katlanmaya eğilimli şekilde durmaktadır. Bu yüzden Japonya’da “ uyku ağacı ” olarak da bilinir. Rengi sarı – pembeden bir mercan kırmızısına doğru değişken alacalı bir renktedir.
  • Üreme, hem vejetatif hem de tozlaşma sonucudur. Tohumları, ana bitki yakınında dağılır, tabii ki su ve yaban hayatına bağlı olarak taşıma yoluyla da dağılarak döllenme mümkündür. Vejetatif çoğalma ile üreyen ağaçlarda olduğu gibi, mimoza ağacı da yeniden büyümesi için kesilebilir.
  • Mimoza ağacı, mimoza çiçeğinin görüntüsü nedeniyle her ne kadar narin ve kırılgan bir yapıya sahip gibi görünse de aslında çok dayanıksız bir ağaç değildir. Ortalama -7 , – 8 dereceye kadar düşen sıcaklıklara dayanabilir. Maksimum – 10 dereceye kadar dayanabildiği bilinmektedir. Bitkinin çiçek açması, kışın sonuna tekabül eder. Bu nedenle bahar müjdecisi olarak da görülür.
  • Mimoza ağacı, güneşi çok sever. Parlak ve tam güneş ışığında son dereceye iyi büyüyen ağaç, hafif gölge alanlarda da verimli bir şekilde büyüyebilir. Mimoza bitkisi, kil, tınlı ve kumlu gibi çok çeşitli toprak çeşitlerinde büyüyebilir. Mimoza bitkisi, kuraklığa dayanıklı bir çiçektir. Dolasıyla yetiştirilmesi sırasında az sulama yeterli olacaktır.
  • Mimoza ağacı, pembe tonlarındaki mimoza çiçeklerinin ipeksi bir görünüme sahip olması nedeniyle ipek ağacı olarak da bilinmektedir. İran’da ise ipek ağacı ve pembe siris isimleriyle de anılmaktadır. Yaprakların gece boyunca kapalı bir durumda olmasının yanı sıra, yağmurlu havalarda ise yaprakları aşağı doğru eğilir.

Mimoza Ağacının Tedavi Amaçlı Kullanılması

Mimoza ağacının kabuğu, uykusuzluk, öksürük, burkulma ve bel ağrısı tedavilerindeki çeşitli ilaçlarda kullanılmaktadır. Ayrıca mimoza çiçeği de konjunktivit tedavisinde kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu