Şehirler

Minsk Nerededir? Minsk’in Tarihçesi

Minsk, Belarus’un başkenti ve en büyük şehridir. 2018 yılındaki nüfus sayımlarına göre yaklaşık 2 milyon nüfusa sahip bu şehir; Svislač ve Niamiha nehirleri üzerinde yer almaktadır.

Belarus’un nüfusu 2019 sayımlarına göre 9,5 milyon civarındadır. Belarus’un resmi dili Belarusça ve Rusça’dır. Yönetim şekli başkanlık sistemidir, Belarus’un para birimi Belarus Rublesidir. Belarus’un Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, başbakanı Roman Golovçenko ‘dur.

Minsk’in tarihine bakıldığı zaman 1835’deki Solgun yerleşimi dikkat çekiyor. Bu yerleşimden sonra nüfusun 1/3 Yahudi oldu ve neredeyse tamamı 2. Dünya Savaşı sırasında kaçtı ya da öldürüldü. Savaş sırasında Minsk’in nüfusu 300.000’den 50.000’e düştü.      Savaş sonrası  % 80’i yıkılan şehir, 1950’lerde Stalin’in beğenisine göre yeniden inşa edilmiştir. Beyaz Rusya kırsalından gençlerin sanayileşmesi ve hareketi nedeniyle şehrin nüfusu arttı.

Şehir şimdi yeniden inşa edilmiş tarihi binaların yanı sıra modern apartmanlar, alışveriş merkezleri ile Sovyet tarzı binalar ve anıtların bir kombinasyonuna sahiptir. Avrupa Birliği’ndeki komşu ülkelere gezi olanaklarının bulunduğu şehir, Rus etkilerinin işaretleri sergilemeye devam ediyor.

Minsk’e Nasıl Gidilir?

74 farklı ülkeden gelen yolcuların gerekli koşulları sağlaması durumunda vizesiz olarak uçabildiği Minsk Ulusal Havaalanı şehrin 37 km doğusunda yer almaktadır. Minsk’e gitmek için birçok seçenek bulunmaktadır, Minsk’e nasıl gidilir? Öğrenelim.

 • Minsk Havaalanından direkt olarak otobüsle Minsk şehir merkezine yolculuk 1,5 – 2 saati bulabilmektedir. Bunun yerine; havaalanından bineceğiniz otobüsle 30 dakikalık bir yolculuk yaparak, metro istasyonuna ulaşabilirsiniz. Metroya bindikten 15-20 dakika sonra ise Minsk şehir merkezine toplamda 45 dakika gibi bir sürede ulaşmanız mümkündür.

 

 • Minsk’e tren ile ulaşmak biraz daha uzun zaman alabilir. Bunun sebebi tren raylarının genişliğinin; Polonya ve Beyaz Rusya’da farklı olmasıdır, bu durumda uzun tekerlek değişimleri gerektirebilir. Ancak Kiev, Moskova ve Liev’den geliyorsanız böyle bir durumla karşılaşmadan trenle hızlı bir yolculuk yapabilirsiniz.

 

 • Minsk Ulusal Havaalanından taksiyle Minsk şehir merkezine daha hızlı ulaşmanız da mümkündür fakat bu biraz maliyetli olabilir. Bunun yerine toplu taşıma araçlarını tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Minsk’de Gezilecek Yerler

Minsk tarihi ve gezi noktalarıyla yurtdışından en çok ziyaretçi çeken şehirlerden biri konumdadır. Tarihini korurken modernleşmeyi başarmış olan Minsk’de gezilecek yerler oldukça fazladır. Minsk’de gezilecek yerler nerelerdir? Birlikte bakalım.

 • Belarus Cumhuriyeti Ulusal Sanat Müzesi: Belarus’ta güzel sanatlara mükemmel bir bakış atabileceğiniz bu müzedeki, ilk birkaç oda; 18-20 yüzyıl Rus sanatlarını, birinci kattaki arka galeri de ise 16-20 yüzyıl Belarus güzel sanatlarını kapsayan koleksiyonları görebilirsiniz.

 

 • Park Of Stones: Taş Park olarak bilinen açık hava müzesi, 16 dönümlük alanı eski bir bataklığın yerine kurulmuştur. Minsk’de gezilecek yerlerin başında gelen bu yerde, birbiriyle ahenk içerisinde 2130’dan fazla buzul taşı bulunmaktadır.

 

 • Aziz Simon ve Helena Kilisesi: Tarihin tozlu sayfalarından günümüze kadar ulaşmış bir yapı olan bu kilise Minsk’de gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Bağımsızlık Meydanında yer alan ve Kızıl Kilise olarak da bilinen bu yapı, 1910 yılından günümüze kadar gelmiş önemli bir yapıdır.

 

 • Gözyaşı Adası: Svislac Nehri üzerinde yer alan ve Afganistan ölen 700 Belaruslu askerin anısına yapılmıştır. SSCB döneminde yaşanan 9 yıllık bir savaşın ardından, adada; askerler için yas tutan aile bireylerine benzeyen figürler ve melek motifleriyle süslenmiş anıtlar yapılmıştır. Bu sayede hayatını kaybeden askerlerin anılması amaçlanan Gözyaşı Adası, Minsk’de görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Minsk’de Ne Yenir? Nerede Yemek Yenir?

Belarus mutfağı, Doğu Avrupa’nın geri kalanına, özellikle Rus ve Ukrayna mutfağına benzer. Ağır patates yemekleri, mantarlar, çorbalar ve pişmiş etlerin ağırlıkta olduğu Belarus geleneksel yemeklerine ek olarak; başkentte, İtalyan, Fransız ve Amerikan olmak üzere pek çok Batı yemeği de mevcuttur.

 • Gourman: Grand Opera Tiyatrosuna yakın bir noktada bulunan bu restoranda; İtalyan trattoria yemekler, Belarus ve Avrupa mutfağından yemekler bulabilirsiniz.

 

 • Vasilki: Rustik tarzda dekore edilmiş hoş bir iç mekâna sahip bu restoranda; yerel yemekler bulabilirsiniz.

 

 • Taj: Harika bir Kuzey Hindistan restoranı. Vejetaryenler için adeta bir cennet diyebileceğiniz bu yerde, İngilizce menüler arasından seçim yaparak, muhteşem yemekler yiyebilirsiniz.

 

 • Ulusal Gıda: Restoranın asıl adı bu değildir fakat restoranın önünde büyük harflerle “ Ulusal Yemek “ yazmaktadır. Bu tabela sayesinde bulması kolay olan bu restoranda; birkaç vejetaryen seçenek de dâhil olmak üzere, geniş bir Belarus geleneksel yemek menüsü

Minsk’de Ne Yapılır?

Minsk’de gezilecek tarihi yerler dışında birçok aktivite de yapabilirsiniz. Minsk’de ne yapılır? Sorusu bu şehre ilk defa gelenlerin sıklıkla sormuş olduğu bir sorudur.

 • Minskaje Mora ( Minsk Denizi ): Şehir merkezinin 5 km kuzeyinde yapay bir rezervuardır. Ücretsiz halk plajında denize girebilir, deniz bisikleti ve katamaran kiralayarak, denizde güzel bir tur atabilirsiniz.

 

 • Ice Skating Rink ( Buz Pateni Pisti ): Palac Respubliki’nin önünde yer alan bu yerde kışın buz pateni yapan kalabalık bir kesim görebilirsiniz. Siz de Minsk’de ne yapılır? Sorusuna yanıt arıyorsanız, buraya uğrayarak buz pateni yapabilirsiniz.

 

 • Skiing resorts ( Kayak Merkezleri ): Siličy ve Lahojsk’ta bulunan kayak merkezleri, Minsk’te dinlenmek için en popüler yerler Şehirden çok uzak olmayan bu yerlerde; kayak, snowboard, paten, tubing gibi çok çeşitli kış aktiviteleri yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu