Biyografi

Mustafa Kemal Atatürk’ün Bilinmeyen Yönleri

Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili bilinen ve anlatılan bazı bilgiler dışında pek bir anekdot paylaşılmadığı görülmektedir. Nerede doğduğu? Kaç kardeş olduğunu, annesinin ve babasının isimleri, okuduğu okul ve görev aldığı yerler dışında pek bir bilgiye ulaşmadığı görülmektedir. Ama Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakından tanıdıkları arasında olan Hacı Tevfik’in torununun torunu Nuri Bey’in oğlu Mustafa Kemal’in hatıraları arasında bilinmeyen yönleri gün yüzüne çıkmaktadır.

Mustafa Kemal karşıtlarının diktatör iftirası sadece gülünecek ve geçilecek bir durumdur. Tek adam olduğu gerçektir. Evlendiğinden severek evlenmediği bilinmektedir. Gerçek sevgisinin de Fikrîye Hanım olduğu bir gerçektir.

Uyumadan uzun saatler çalıştığını bilinmektedir. Bu saat diliminin 48 saate çıktığı bilinmektedir. Savaş sırasında bile tarih kitapları okuduğu bilinmektedir.

Kendisine Ata denmesinde hoşlanmazdı ama Atatürk kelimesini kullanan Tarih dil kurumu başkanında duymuş bu sözcüğü çok sevmiş ve soyadı olarak kullanmıştır.

Boyunun 1.74 civarında bilinmektedir. Gayet şık giyinmesi severdi. Kendisi asla tıraşını olmazdı. Mutlaka berberine tıraş olurdu.

Fenerbahçeli olduğunu bilinmektedir. Fakat futbolla arası pek yoktur.

Ata sporu olan güreşi çok severdi, ara ara pehlivanları çağırır onlarla güreş tutardı. Güreş ile ilgilenilerek para yardımı da yaptığı bilinmektedir. Atları çok sever, savaşlarda yakın dostu olarak tarif ederdi. İyi bir binicidir. Türklerin tarih boyunca kadim dostu olan atlara büyük ilgi gösterirdi. Bunun yanında yüzmeye olan merakı da vardı. Yüzmeyi de severdi.

Silahı kullanması severdi, merakı da bu yüzden gelirdi. Silahla olan iddiasını atıcılıkla birleştirmesi bilirdi. Yemekle pek arası yoktur. Ama her gün kuru fasulye pilav yapsalar yerim derdi. Yemeğe olan düşkünlüğü sadece bu şekildedir.

Sürekli alkol tükettiği söylenir. Her masasında rakının olduğunu söylenmektedir. Bu tamamen iftiradır. Mustafa Kemal Atatürk’ün çalışma saatlerinde asla alkol kullanmazdı.

Yanında para taşımayan Atatürk, yanında çalışanlarında hiçbirini zengin etmemiş bilge bir liderdir.

Fevzi Çakmak geldiği zaman sofrasına hiçbir zaman içki koydurmayan Atatürk, ona büyük bir saygı duyardı. Köşkte o geldiği zaman kapıda karşılayan tek kişiydi.

Çok şık giyindiği bilinen, ayakkabılarına dikkat eden, bu konuda özel terzileri olan kişiydi o.

Anekdot anlatan kişi, babasıyla Atatürk’ün gece yarısı arabayla dışarı çıktıkları, asla halktan korkmazlardı. Halkın içindeydiler.

Bir tane manevi kızı olan Afet Hanım hayatında çok önemli bir yere sahipti.

Atatürk Kuran-ı Kerimi Türkçeleştirir. Bunun bir amacı halkın dini kuralları bilmesi, ona indirilen kitabı anlamasıdır. Ancak cahil bir toplumu kalkındırmak, hurafelerden uzak durmasını sağlamak amacıyla yaptığı bu çalıştırma; bugün Atatürk düşmanları tarafından iftiralarla kullanmasına sebebiyet sağlamıştır.

Kuran okununca ağlayan bir insandır Atatürk. Ayasofya’da okunan Kuran’ı Dolmabahçe’de radyodan dinlemiş ve gözyaşlarına hakim olamamıştır.

Peygamber efendimizi en büyük lider ve komutan olduğunu biliyor ve bunu açık bir şekilde ifade ediyor.

Kimsenin kılık kıyafetine karışmazdı. Babaannesi köşkte çarşafıyla dolaşırdı. Onun amacı Batı’yı Türkiye’ye getirmesiydi.

Atatürk Etnografya müzesini fazla sevmeyen bir adamdı. Ama uzun yıllar orada kalması büyük bir acı verici bir olaydır.

Batılı düşüncelere açık bir adamdı ama İnönü daha fazla tutucu bir kişilikti.

Atatürk vefalı bir insandı. O bakımdan İnönü’nün çocuklarına sahip çıktı.

Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyetinin ilk cumhurbaşkanıdır. İlk kurucusudur. Hem bilge bir lider, hem de bulunamaz bir komutandır. Her kesimin saygı duyulması gereken bir şahsiyettir. Çokça kitap okuduğu bilinmektedir. Bugün geometri terimlerine ismi veren kişidir. Atatürk baştan sona sevilmesi gereken bir Türk’tür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu