Yaşam

Nar Çiçeği (Hibiskus) Nedir? Faydaları Nelerdir?

Büyük Çiçeklerden Kırmızı Hibiskus, 3 metre yüksekliğe ulaşabilen bir çalı bitkisidir, ancak yıl boyunca bazı aralıklı budama ile onu istenen herhangi bir boyutta tutmak mümkündür. Çok fazla kırmızı çiçek açar. Yaprakları koyu yeşil renktedir.

Nar çiçeğinin faydaları saymakla bitmez. Sağlığınızı korumanıza yardımcı olan nar çiçeği, ılıman iklimleri seven hoş kokulu bir bitkidir. Bu bitki çayı içeceği sağlığınız için fayda sağlayabilir. Bir çalışma, hibiskus çayının kan basıncını kontrol etmek ve kilo vermenize yardımcı olmak gibi çeşitli faydalarını buldu.

Nar Çiçeği Çayı Zayıflatır mı?

Birkaç çalışma, nar çiçeği çayının kilo vermenin yanı sıra obezite riskine karşı koruma ile ilişkili olabileceğini göstermiştir. Bir araştırmada, 36 kilo fazlalığı olan bir katılımcıya hibiskus özü verildi. 12 hafta sonra, hibiskus özü vücut ağırlığını, vücut yağını, vücut kitle indeksini ve kalça-bel oranını azaltmaya yardımcı oldu.

Mevcut araştırma, konsantre dozlarda hibiskus özü kullanan çalışmalarla sınırlıdır. Hibiskus çayının insanlarda kilo kaybını nasıl etkileyebileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Nar Çiçeği (Hibiskus) Nerede Yetişir?

Tıbbi amaçlı olarak kullanılan nar çiçeğinin anavatanı Batı Afrikadır. Afrika’da Hibiscus sabdariffa olarak bilinir. Vitamin ve mineral yönünden oldukça zengin olan hibiskus, Hindistan ülkesinden Meksika ülkesine kadar uzanan çok geniş bir coğrafyada bir çok yerde yetişmektedir.

Nar Çiçeği (Hibiskus) Faydaları Nelerdir?

İçeriğindeki yüksek antioksidan etkisi bulunan nar çiçeği çayı vücudu temizler ve arındırır. Koyu kırmızı rengiyle nar çiçeği çayı olarak da bilinen hibiskus çayı, tadından dolayı halk arasında ekşi çay olarak da bilinir.

Sağlığa Olumlu Etkileri Olan Hibiskus Çayının Faydaları Şunlardır:

  • Kötü kolesterol olarak bilinen LDL, kan damarlarında ve kalpte hasara yol açar. Hibiskus çayı sayesinde kolestrol seviyesi dengelenir ve optimum seviyede tutulur.
  • Cildin daha uzun süre nemli, yumuşak ve elastik kalmasına yardımcı olur ve cildi kuru ve mat tutar.
  • Yapılan araştırmalar nar çiçeği çayının karaciğer dostu olduğunu, hipertansiyonu kontrol altında tuttuğu gibi antidepresan bir özelliğe de sahip olduğu kanıtlanmıştır.
  • Hibiskus çayı, karbonhidrat emilimini yavaşlatıp kan şekerini dengeler. Bu özelliği sayesinde, kilo vermek isteyenlerin hedeflemiş oldukları ideal kilolarına ulaşmalarında yardımcı olur.
  • Hibiskus çayı, hipoglisemik ve hipolipidemik özellikleriyle kan şekerinin dengeler ve diyabetin önler.
  • Yapılan bir araştırmaya göre hibiskus, hücre ölümünü (apoptoz) uyararak, hücrelerin kötü ve hızlı yönlü çoğalması yani kanserli hücrelerinin çoğalmasını yavaşlattığı kanıtlanmıştır.
  • Hibiskus çayı reg ağrılarını hafifletir. Hormonları dengeleyerek, adet döneminde ağrı ve krampların hafif şekilde atlatılmasında yardımcıdır.
  • Nar çiçeği çayı, grip ve soğuk algınlığına karşı koruyucudur. Ayrıca ateşin neden olduğu rahatsızlıkları da tedavi etmek için kullanılabilir.
  • Nar çiçeği çayının içeriğindeki flavonoidler, vitamin ve minerallerin antidepresan özelliği vardır. Stresi azaltır. Bedeni ve zihni rahatlatır, rahatlatmaya yardımcı olur.

Nar Çiçeği (Hibiskus) Çayı Nasıl Demlenir?

Kış aylarına girdiğimiz bu günlerde havaların da iyiden iyiye soğumasıyla birlikte nezle, grip gibi hastalıklar da baş göstermeye başladı. Vücut direncinizi güçlü tutmak için C vitamini deposu olan nar çiçeği çayı, sabah ve akşam birer bardak tüketilmelidir.

1 litre kadar suyu demlikte kaynatalım. Bir sürahinin içerisine 2 yemek kaşığı kadar kuru nar çiçeği koyalım. Demlikteki su kaynadıktan sonra, sürahiye boşaltalım ve çayımızı 5 dakika kadar demlenmeye bırakalım. Bu süre içerisinde çayın rengi git gide koyu kırmızı bir renk alacaktır.

Nar çiçeği çayınız servis edilmeye hazır. İsteğe bağlı olarak hibiskus çayınıza limon da ilave edebilirsiniz. Nar çiçeği çayınızı süzgeç yardımıyla bardaklara dökebilirsiniz. İlk defa içecekler için hibiskus çayının biraz ekşi bir tadı olduğunu belirtmek isteriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu