Bilim

NASA’nın Mars Helikopteri Ingenuity Tarihi İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

NASA’nın Ingenuity helikopteri, Mars’ta ilk soğuk gecesini geçirmişti. Kızıl Gezegendeki kum fırtınaları ve soğuk hava şartları Ingenuity helikopterini oldukça zorlamıştı fakat NASA; Ingenuity helikopterini 11 Nisan’da havalandırmaya karar vermişti. Ancak 9 Nisan’da rotorların yüksek hızda döndürme testi sırasında bir yazılım hatası, çalışmaların aksamasına neden oldu. NASA, sorunu giderdikten sonra bir düzeltme geliştir ve bir yazılım güncellemesi gönderdi.

NASA’nın Ingenuity helikopteri, 19 Nisan sabah saatlerinde ilk uçuşunu gerçekleştirdi. EDT saati ile 03:34’te havalanan küçük insansız hava aracı 10 ft ( 3m ) yüksekliğe tırmanıp, ardından aşağıda inmeden önce 30 saniye boyunca yerin üzerinde gezindi. Toplam 39.1 saniye olarak gerçekleşen uçuş, NASA canlı yayınında yayınlandı.

Mars Gezegeninin Özellikleri ve Ingenuity Helikopteri Hakkında Bilgiler

85 milyon dolarlık bir proje olan Ingenuity’nin misyonu; Kızıl Gezegende; motorlu ve kontrollü uçuşun mümkün olduğunu göstermek için tasarlanmış bir teknoloji göstergesidir. 4 lb. ( 1.8 kilogram ) ağırlığındaki Ingenuity helikopterinin, kızıl gezegenden yapılacak incelemelerde oyunun kurallarını değiştirebileceğin inanılıyor. Dünya şartlarına göre bakıldığı zaman; bir dronu birkaç saniye havada tutmak çok büyük bir başarı olarak görülmeyebilir fakat bu durumu Mars Gezegeninin zorlu şartlarına göre değerlendirmek gerekir.

Çünkü Mars Gezegeninin yerçekimi, Dünya’nınkinin yalnızca üçte biri kadar güce sahip, hava ise Dünyadaki yoğunluğun yalnızca yüzde biri kadar yani son derece ince. Ayrıca soğuk hava koşullarına bir de uzun bir radyo gecikmesi eklenince, ters gidebilecek birçok şey var diyebiliriz.

Ingenuity Helikopterinin Uçuşunun Önemi

NASA Bilim Yöneticisi Thomas Zurbuchen, ” Wright Kardeşlerin gezegenimizdeki ilk uçuşu başardıktan 117 yıl sonra, NASA’nın Ingenuity helikopteri bu şaşırtıcı başarıyı başka bir dünyada gerçekleştirmeyi başardı. Havacılık tarihindeki bu iki ikonik an; zamanla ve 173 milyon mil uzayla ayrılabilirken, şimdi sonsuza kadar bağlantılı olacaklar.

Bu uçuş sayesinde, Kızıl Gezegende daha kapsamlı keşifler yapmanın yolu açılmış oldu. NASA yetkilileri; Ingenuity helikopterinin çığır açan çalışması sayesinde Kızıl Gezegen görevlerinde, keşif gemileri veya veri toplayıcılar için keşif görevlileri olarak genellikle insansız helikopter bulunabileceğini söylediler. Her şey planlandığı gibi giderse Ingenuity helikopteri önümüzdeki birkaç hafta içinde birkaç uçuş daha yapacak ve Ingenuity’yi her seferinde yükseğe ve daha uzağa gönderilecek.

Ingenuity Helikopterinin Mars’taki Uçuş Planları

Her şey yolunda giderse; Ingenuity helikopterinin Mars’taki uçuş planları; ay boyunca dört kere ya da daha fazla olması planlanıyor. Mars Helicopter Ingenuity olarak nitelendirilen bu projenin başmühendisi MiMi Aung ayın başlarında düzenlediği toplantıda; Ingenuity helikopterinin Mars’taki uçuş planlarıyla ilgili bazı ipuçları vermişti.

Aung: Helikopterin muhtemelen iki veya üçüncü uçuşlarında bir daha yüksek ve uzağa gideceğini ve yerden 16,5 fit ( 5 m ) yükseğe çıkarak, maksimum 165 fit ( 50 m ) menzil ileriye hareket edeceğini söyledi. Ingenuity sonraki iki uçuşta başarı olursa, dördüncü ve beşinci uçuşlarda gerçekten maceracı olabilir, dedi.

Sonuç olarak; Ingenuity’nin toplayıp, ileteceği tüm veriler Kızıl Gezegenin daha detaylı tanınmasında çok büyük öneme sahip. Bu çalışmanın iki ana bileşeli var: milyarlarca yıl önce bir göl ve bir nehir deltasına ev sahipliği yapan 28 mil genişliğindeki ( 45 kilometre ), Jezero kraterindenin zemininde, eski Mars yaşamının kanıtlarını aramak ve düzinelerce örneği toplamak ve saklamak. Bu örnekler, potansiyel olarak 2031 gibi erken bir tarihte, ortak bir NASA / Avrupa Uzay Ajansı kampanyasıyla Dünya’ya taşınacak. Dünyanın dört bir yanındaki bilim insanları, Mars’ın bozulmamış malzemesini çok daha ayrıntılı bir şekilde analiz edebilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu