Tarih

Navarin Olayı Nedir? Navarin Nerede?

Navarin Olayı, Navarin Deniz Savaşı veya Navarin Baskını olarak da bilinmektedir. 20 Ekim 1827 tarihinde Navarin’de gerçekleşen savaş, Osmanlı Devlet ve Mısır Hidivliği ile İngiliz, Fransız ve Rus İmparatorlukları arasında gerçekleşmiştir.

Sonuçları sadece savaşan devletleri değil, tüm dünyayı etkilemiştir. Bu savaştan sonra yelkenli donanma ile savaş devri sona erip, 1827 yılında buharlı gemiler ile deniz savaşları gerçekleşmiştir. Ayrıca zırhlı gemilerin deniz savaşlarında büyük bir üstünlük sağladığı kabul edilmiştir.

Navarin Olayının Gelişimi

Osmanlı Devleti sadece dış savaşlarla değil, iç isyanlarla da uğraşıyordu. Bunlardan biri de 1821 yılındaki Yunan isyanıydı. Bu isyanın sona erdirilmesi için Osmanlı kara ve deniz güçleri Navarin limanındaydı. Bir yandan da Mora gibi yerlerdeki isyanlarla da uğraşan Osmanlı Devleti gücünün bir kısmını buraya diğer kısmını da diğer isyanlara bölmüş durumdaydı. Navarin Limanı stratejik olarak iyi bir pozisyonda olan doğal bir limandı.

Osmanlı Devleti, Yunanlıların bu isyanını bastırmak için uğraşırken, hem limanın stratejik önemi hem de Osmanlı Devletini güçsüzleştirme isteyen dış devletler vardı. Bu devlet Yunan iç isyanının yaşandığı Navarin’de, Yunanlıları desteklemeye başladılar. Rusya, Fransa, İngiltere’nin desteklediği Yunanların içerisinde ayrıca İngiliz Subaylarda bulunuyordu.

Bu savaştaki amaç sadece Liman’ın pozisyonu, Osmanlı’nın yıpratılması değil, hem de Yunan Devleti’nin kurulmasını amaçlıyordu. Osmanlı Devletine karşı ittifakı güçlendirme için Fransa’da savaşa girerek, savaşı sadece devlet arası savaş değil, İslamiyet – Hristiyanlık savaşı olarak gösterip Avrupa’dan Haçlı desteği almak istedi.

Navarin Nerede?

Navarin, şu anda Yunanistan’da Mora Yarımadası’ndadır.

Navarin Olayı Nedenleri

  • Yunanistan’a bağımsızlık verilmesinin Osmanlı Devlet’i tarafından kabul edilmemesi
  • Mısır ve Osmanlı askerlerinin Yunanistan güçlerinin olduğu müttefik güçlerce çekilinmesi istenen topraklardan çekilmemesi
  • Rusların Ortodoks olan Yunanlılara yardım etmek istemesi
  • Navarin Limanındaki Osmanlı Donanmasının yok edilmek istenmesi

Yunanlıların kara savaşındaki sayısı oldukça azdı, ayrıca Yunan Hükümeti’nin de elinde neredeyse hiç para bulunmuyordu. Bu durumda Osmanlı Devleti’nin kazanması işten bile değildi, fakat müttefik güçlerin Yunanlıların yanında yer alması, Yunanlıların bozguna uğramasını önleyip, gidişatı tersine çevirmiş oldu.

Navarin Deniz Savaşının Sonuçları

  • Osmanlı Devleti yenilmiştir, sadece savaşı değil donanmasını da kaybederek, donanmadan yoksun bir hale gelmiştir.
  • Yunanistan bağımsızlığını ilân etmiştir.
  • 60 tane büyük gemisi olan Osmanlı Devleti 4-5 saat gibi bir süre içerisinde, tamamen yok olmuştur, savaşta 4000’den fazla ölü ve yaralı olduğu tespit edilmiştir.
  • Bazı savaşlar kaybedilmiş gibi gözükse de devletlere başka şeyler kazandırır, bu savaşta Osmanlı Devleti için o savaşlardan biri olmuştur. Çünkü savaşı kaybeden Osmanlı Devleti gemicilik konusunda kendini geliştirmeye başlamıştır.
  • 1829 yılında imzalanan Edirne Antlaşmasıyla Yunanistan bağımsız olmuştur.
  • Napolyon’un ardından Fransızlar tekrar kendilerini gösterme fırsatı bulmuştur.

Navarin Katiamı

Yunanlıların bölgede savaşı kazanması ve bağımsızını ilan etmesinden sonra, Navarin’de yaşayan 3000 kadar Türk, Yunanlılar tarafından şiddet görüp katledilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu