Biyografi

Nicolaus Copernicus Kimdir?

Ünlü matematikçi ve astronom olarak bilinen Nicolaus Copernicus, 19 Şubat 1473 tarihinde Polonya’da dünyaya geldi. Temel eğitimini Torun’da sürdüren Nicolaus Copernicus, daha sonra Krakow’a giderek matematik ve astronomi konusunda uzmanlık eğitimini gerçekleştirdi.

1914 yılında yurduna geri dönmesiyle beraber başpiskopos olan amcasının da etkisiyle dini eğitim almak üzere İtalya’ya gitti. İtalya’da dini eğitimi ile beraber döneminin ünlü astronomlarından olan DomenicoNoworra ile beraber çalıştı.

1497-1501 yıllarında ülkesinde dini görevlerde yer alan Nicolaus Copernicus, bu süreden sonra İtalya’ya tekrardan dönüş yaparak tıp fakültesinde eğitim almaya başladı. Tıp eğitimi esnasında rahatsızlanan Nicolaus Copernicus, aynı zamanda da tedavisine de burada devam etti.

Yeni astronominin kurucusu olarak tabir edilen Nicolaus Copernicus, Heliosentrik yani Güneş merkezli sistemi ortaya atan kişi olarak bilinmektedir. Dünya ve diğer gezegenlerin Güneş etrafında döndüğünü tespit ederek bu teoriye yansıtmıştır. Bu teorisini ancak ömrünün son zamanlarında açıklayabilen Nicolaus Copernicus, bunun sebebi olarak yeterince emin olmaması ve kendisinin de bir din adamı olarak kiliseden çekinmesi olarak ifade edebilmiştir.

Ömrünün son zamanlarında ortaya çıkardığı kitabı olan De revolutionibus orbium coelestium ile Heliosentrik teorisini detaylı bir biçimde anlatan NicolausCopernicus, Yunan astronom Batlamyus’un kabul edilen kuramının yanılgıdan ibaret olduğunu belirtmiştir.

1540 yılında basılan bu kitap içerisinde de tüm bu fikir ve gözlemlerinden detaylı bir biçimde söz etmiştir. Astronom, papaz ve doktor olarak hayatını sürdüren Nicolaus Copernicus, özellikle gezegenlerin yörüngeleri hakkındaki çalışmalarıyla bilime ilham kaynağı olmuştur. 1543 yılında Frombork’ta ölen NicolausCopernicus, bu çalışmalarıyla modern astronominin kurucusu olarak kabul edilmiştir.

İlgili Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu