Biyografi

Nikola Tesla Hakkında 25 İlginç Gerçek

Nikola Tesla , tüm zamanların en üretken mucitlerinden bazıları arasında. Ayrıca, elektromanyetik indüksiyonun öncülerinden ve alternatif elektrik akımı icatına dayalı olarak yapılan gelişmelerden biri olarak kabul edilmektedir. Nikola Tesla hakkındaki bu ilginç gerçeklerle, kendisiyle ve kariyeri, icatları ve kişisel hayatı hakkında daha fazla bilgi edinelim.

 1. Tesla şimşek fırtınası sırasında doğdu. Evet, daha sonra kariyerinde ışıkla deney yapacak olan adam, en karanlık zamanlarda doğdu.
 2. Tesla, 1901’de cep telefonu teknolojisini ve kablosuz internet yolunu düşündü. Herhangi birinin önünde kablosuz olarak mesaj iletimini hayal etmişti.
 3. Tesla bir keresinde Mark Twain’in kakasını yer sarsıcı bir deneyle salladı: Bir keresinde Tesla, Twain’i yüksek frekanslı osilatörünü göstereceği deneylerinden birine tanıklık etmeye davet etti. Mark Twain, sindirim problemleriyle tanınıyordu ve Tesla tarafından osilatörün altındaki platformda durması talimatını verdi. Bir buçuk dakika sonra Twain, tesisleri aramak için platformdan ayrıldı.
 4. Nikola Tesla, zamanının bir başka mucidi ve gelecekteki rakibi olan Thomas Edison için çalışmak üzere ABD’ye taşındı.
 5. Nikola Tesla, 1891’de ABD vatandaşlığına geçti.
 6. Ona deli dediler: Tesla, tutumu ve zekası için “deli bilimci” olarak da bilinirdi. Ayrıca bir partikül silahı veya ölüm ışını geliştirmeye çalıştı.
 7. 1960, manyetik akı yoğunluğu SI birim adlı Ölçü ve Ağırlıklar Genel Konferansı “tesla”(Tesla (sembolize T) manyetik akı yoğunluğunun standart birimidir.
 8. Günümüzde hala radyo teknolojisinde kullanılan Tesla bobini icat etti.
 9. Tesla’nın elektrik ve benzeri şeylere gösterdiği ilginin arkasındaki ilhamın kim olduğunu biliyor muydunuz? Bu onun olduğu Djuka Mandiç – anneNikola Tesla hala büyürken boş zamanlarında küçük elektrikli cihaz icat etti.
 10. Nikola’nın bir rahip olan babası Tesla’nın kiliseye katılmasını ve rahipliği sürdürmesini istedi. Ancak Tesla bilimlere ilgi duyuyordu.
 11. Tesla, icatlarının peşinde koşarken, 1884’te nakit parası ya da hiç parası olmadan ABD’ye taşındı .
 12. Tesla , Budapeşte’deki Central Telephone Exchange’de çalışırken bir endüksiyon motoru geliştirme fikrine sahipti .
 13. Edison’la el sıkışmak: Tesla Edison’a katıldığında, Edison ülkede standart olan DC tabanlı elektrik işlerinin peşindeydi. İkili bir süre birlikte çalıştı ancak sonuçta işlerini ve bilimsel düşüncelerini kapsayan çatışmaları nedeniyle ayrıldı.
 14. 1885 yılında Tesla Edison ile ayrıldı ve Tesla Electric Light Company için fon toplayabildi. Yatırımcılarını kârlı hale getirerek yatırımcılarına fayda sağladığınıkanıtladı ancak sonunda şirketten çıkarıldı. Hayatta kalmak için el emeği olarak çalıştı.

Tesla ve AC temelli icatlar, ABD’deki ilk hidroelektrik santrali, Tesla’nın fotoğraf hafızası, gizli icatları, patentleri, yüksek hırsları ve ölümü hakkında bilgiler.

 1. George Westinghouse, çok fazla kayıpsız olarak uzun mesafelere taşınabilecek yeni AC (alternatif akım) icadı fark edildiğinde, Tesla’nın patentlerini Westinghouse Corporation’da 60.000 $ nakit ve hisse senedi için satın aldı. Bunun Tesla’yı şu andaki tedarik işinden çıkarmak için elinden geleni yapan Thomas Edison üzerinde belirgin etkileri oldu. Edison, halkların alternatif akıma olan ilgisini tahrif etmek amacıyla basın toplantısı ile negatif propagandaya başladı.
 2. Tesla’nın şansı, kısa bir süre sonra, yeni Tesla Elektrik Şirketi’ni kurduğu sırada, onu tercih edecekti. Bu şirket ona bir servet ve iyi bir isim getirecekti; ve aynı yıl AC bazlı icatlariçin birkaç patent başvurusunda bulundu . Roller coaster, bu harika mucit ve düşünürün sınırlarını test etmeye devam ediyor.
 3. Birinci hidroelektrik santral ABD’de, Niagara Falls yüklü Tesla ile tasarlanmıştır. Hidro elektrik santralinden gelen akım, Buffalo, New York şehrini güçlendirmek için kullanıldı. Bu başarı, dünya genelinde ünlü akım alternatifini kullandı.
 4. Tesla ayrıca , günümüzde kullanılan çoğu AC makinesinin temeli olan dönen manyetik alana ( alternatif akım motorunun çalışmasında kilit bir prensip) öncülük etmiştir .
 5. Tesla’nın fotoğrafik bir hafızasıvardı Kafasında üç boyutlu yapılar düşünebilir ve bir şey icat edebilmek için üzerinde çalıştı. Oldukça şaşırtıcı, değil mi!
 6. hijyen konusunda endişeli olsn Tesla,  akşam yemeğinden önce yemek odasını temizlemek için 18 peçete kullandığı söylenir.
 7. ABD’deki birçok eyalet Tesla’nın doğum günü olan 10 Temmuz’da Nikola Tesla Günü olarak kutlar.
 8. Tesla, elektrik akımını DC şeklinde taşıma fikrine ikna olmadı. Bu yüzden daha az destek sistemine ihtiyaç duyan ve uzun mesafelere aktarılabilen AC’yi icat etti.
 9. Tesla’nın 1881’de yaptığı ilk buluş, telefon alıcısı için yaptığı ses yükseltici
 10. Tesla , incileri o kadar sevmedi , bir gün sekreteri onları ofis için giydi ve onu güne geri gönderdi.
 11. Bazı Tesla’nın icatları Belgrad’daki Tesla müzesine, bazıları ise ailesine gönderildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu