Tarih

Olimpos Dağı Nerede? Olimpos Dağı Yüksekliği Kaç Metre?

Olimpos Dağı, Yunanistan’ın en yüksek dağıdır. Zirve noktası, deniz seviyesinden 2.918 m yüksekliktedir. Makedonya ve Tesalya sınırında, Pieria ve Larissa eyaletlerin arasında yer almaktadır. Deniz seviyesinden yüksekliğin dik artması nedeniyle spesifik mikro iklime sahiptir. İklim ve bitki örtüsü, arazide büyük çeşitlilik oluşturmaktadır.

Olimpos Dağı nerede? Sorusuna yanıt bulan birçok kişi dağı ziyaret etmek istemektedir. Doğal bir güzelliğe sahip olan bu dağ, genellikle fırtına getiren sis ve alçak bulutlarla kaplıdır. Zirvenin masif ve görkemli olması, her zaman korku ve heyecan uyandırmıştır. Bu ürkütücü manzara, antik Yunanda, Zeus’un başta olmak üzere birçok Yunan Tanrısının burada ikametgah ettiği düşüncesinin oluşmasını sağlamıştır. Yunan didaktik şiirinin babası olan bilinen şair Hesiodos’a göre, Zeus, Cronus ve Titanlarla savaştı ve kazandıktan sonra oraya yerleşti. Ardından tüm Tanrıları, yarı tanrıları ve insanları efendiye dönüştürdü. Homer ve Hesiodos tarafından toplanan efsaneler ve gelenekler, antik Yunan ve Roma Dünyasında aktarıldı. Bu efsaneler Olimpos Dağını, antik Yunan mitolojisinin merkez üssü ve Yunan medeniyetinin sembolü haline getirdi.

Dağın en yüksek zirvesi 2.918 metre yükseklikte olsa da bu zirve dışında dağın toplam 52 zirve noktası vardır. Antik Yunan geleneğine göre, on iki Tanrı, Olimpos’un bu farklı zirvelerinde yaşıyordu. En yüksek tepede ise Zeus’un tahtı vardı.

Son olarak bu dağ ile sıkça karıştırılan bir konuya da açıklık getirerek, sonrasında Olimpos Dağı efsanesinden bahsedelim. Yunanistan sınırlar içerisinde bahsedilen Olimpos Dağı ile Olimpos Dağı Mars karıştırılmaktadır. Olympus Mons adıyla Mars gezegeninde bulunan Olimpos Dağı Mars, Güneş Sisteminin bilinen en yüksek volkan ve en yüksek dağıdır. Dünya’nın en yüksek dağı olarak bilinen Everest ile karşılaştırıldığında, bu dağdan üç kat daha yüksektir. Bu dağın yüksekliği 21 bin 278 metedir.

Olimpos Dağı Efsanesi

Olimpos Dağı, Dünyadaki daha yüksek diğer dağlar ile karşılaştırıldığında daha az yüksekliğe sahip olabilir. Ancak Antik Yunandaki Tanrılara ev sahipliği yapmış olması, bu dağı, diğer dağlardan daha çok merak konusu yapmaktadır. Dağ, Göklerin Tanrısı Zeus’a, evlilik tanrısı Hera’ya, Denizler Tanrısı Poseidon gibi birçok Yunan Tanrısına ev sahipliği yapmıştır.

Olimpos Dağı efsanesi, Zeus ile Hera arasında geçmektedir. Bu efsaneye göre, insanlar normal hayatlarına devam ederken birbirlerinden soğurlar, bunun üzerine Zeus, Hera’ya yanına çağırıp bu durumun nedenini sorar. Hera, insanların birbirini kıymetlerini anlamaları için insanlara böyle bir ceza verdiğini söyler. Buna çok kızan Zeus, Hera’yı Olimpos Dağının zirvesine çıkararak, amacının ne olduğunu neden böyle bir şey yaptığını tekrar sorar. Fakat Hera, aynı cevapları tekrar verir. Zeus, Hera’ya ceza vermeyi düşünürken, Güzellik Tanrısı Afrodit araya girer ve Hera’yı affetmesini ister. Zeus, Hera’yı affeder.

Aradan geçen yüzyıllardan sonra, Hera, Afrodit’e bir itirafta bulunmaya karar verir. Zamanında yaptığı bu hareketi, aslında Zeus’a olan aşkından yaptığını, amacının ise Zeus’un ilgisini çekmek olduğunu söyler.  Afrodit, öğrendiği bu gerçeği hiç zaman kaybetmeden Zeus’a söyler. Zeus, Hera’yı yanına çağırarak, durumu kendisinden duymak ister. Hera, durumun Afrodit’e anlattığı gibi olduğunu itiraf eder. Bunun üzerine Zeus, Hera’yı affederek, onu sonsuzluk mekanına alarak, onunla evlenir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu