Bilim

Orbital Assembly, 2026’da Voyager Dönen Uzay oteli İnşa Etmeyi Planlıyor

Uzay inşaat şirketi olan Orbital Assembly  Corporation adlı şirket, güneş sisteminin yörüngede dünyanın ilk lüks uzay otelini açacağını duyurdu. İnşa edilmesi planlanan bu yerde; uzay yürüyüşleri, Beyonce konserleri ve üç buçuk gün boyunca turistlere 5 milyon ABD doları tutarında kaliteli yemek sunacağı tahmin ediliyor. Voyager İstasyonu’nun 300 konuğu ağırlayabileceğini söylüyor.

Voyager İstasyonu, NASA’nın Apollo programının ana düzenleyicilerinden biri olan efsanevi roket bilimcisi Wernher von Braun tarafından hayal edilen konseptlere göre şekillenmiştir.

Voyager Uzay İstasyonu ( VSS ) olarak adlandırılan bu istasyonun, güçlü yapay yerçekimi sağlamak için dakikada bir ve çeyrek devir olacak şekilde yavaşça dönmesi planlanıyor.

Voyager Uzay İstasyonu Ne Zaman Açılacak

Uzay turizmi düşündüğünüzden çok daha erken gerçekleşiyor. Ekip, Voyager Uzay İstasyonu ( VSS )’ yi yaklaşık olarak 2026 yılında monte etmeye başlamak istiyor. Voyager Uzay İstasyonu ( VSS )’ nun 100 mürettebat ve yaklaşık 300 ziyaretçi kapasiteli olacağı düşünülüyor.

Ancak önce, yarı otomatik robotik yapım araçlarını denemek için yörüngeye küçük ölçekli, 40 metrelik bir “ yerçekimi halkası “ koymayı planlıyor. Bununla birlikte sıfır yerçekiminde montaj işlerinin halledilmesi planlanıyor.

Voyager Uzay İstasyonunun Maliyeti Ne Kadar Olacak

Uzay otelin yapımı tüm insanlık için heyecan verici olsa da, kafalarda Voyager Uzay İstasyonu ( VSS ) uzay istasyonunun maliyetinin ne kadar olacağına dair bir sorun işareti de var. Baş Bilim Adamı CVO Dr. Jeff Greeblatt: “ Buna çok modüler yaklaşımla yaklaştığımız için imalat ve montaj maliyetlerinin geçmişe göre çok daha düşük olacağına güveniyoruz “ dedi.

İlgili Makaleler

1998 yılında inşa edilen Uluslararası Uzay İstasyonu, inşa edilmiş en pahalı şey olarak kabul ediliyor, yaklaşık 150 milyar dolara mal olan bu uzay istasyonu, yerçekiminde yedi kişiyi barındırma kapasitesine sahip.

Ancak tüm bunlara rağmen Orbital inşa etmeyi düşündüğünü Voyager Uzay İstasyonu ( VSS )’ nin, ilk kurulum maliyetlerinin karşılanmasından sonra, yılda 147 milyar ABD doları tutarında bir maliyetle hizmet verebilir duruma geleceğini, bu rakamın da;  turizm, medya, eğlence, reklamcılık, yaşam bilimleri araştırması, elektrik satışları gibi farklı kategoriler arasında bölüneceğini söylüyor.

Dönen Uzay İstasyonlarının Geleceği

Önceden hayal olan birçok şeyin önümüze gerçek olarak sunulması heyecan yaratıyor. Dönen uzay istasyonlarının, insanlığın önündeki yüzyıllarda gezegen dışı özlemlerinin önemli bir parçası olacağı açıkça görünüyor. Bu tür bir yapay yerçekimi, insanların uzayda daha uzun süre kalmasına ve daha az fiziksel yan etkiye sahip olmasına izin verebilir.

Ancak inşası planlanan Voyager Uzay İstasyonu ( VSS ) ’nin sağlayabileceği düşük yer çekimi testi, 700 fitlik bir halkaya ihtiyaç duymaz çünkü bunu birbirine bağlı, yörüngede birbirinin etrafında dönen iki küçük modülle yapmak mümkün.

Öte yandan, Space X firmasının uzay fırlatma maliyetlerini düşürmek adına büyük adımlar atıyor. Kim bilir belki ilerleyen yıllarda, uzay yolculuğuyla; bir toplantı, iş seyahati standart bir eyleme, eğlence ise sadece bir hafta sonu kaçamağına dönüşebilir.

Kaynak
https://newatlas.com/space/orbital-assembly-corporation/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu