Tarih

Orta Çağ Nedir?

Orta çağ kelimesi , kökleri Latince medium  aevum (orta yaş) anlamına gelir ve ilk yüzyıl, orta yaş fikrinin yüzlerce yıl civarında olmasına rağmen, 19. yüzyılda kullanılmaya başlanmıştır . O zamanlar, tarihçiler ortaçağ dönemini, Roma İmparatorluğu’nun yıkılışından sonra doğu ve batı olarak ayrılması ve  14. yüzyılda Çoğu modern bilginlerin ortaya çıktığı Rönesans döneminin başlangıcı arasındaki yaşanılan zaman  Orta çağ dönemi olarak bilinir.

Bilginlerin orta çağlara karşı aldıkları tavır, yüzyıllar boyunca gelişmiştir. Başlangıçta, Orta Çağ veba ve kolera gibi hastalıkların, acımasızlık ve cehaletin “karanlık çağı” olarak adlandırıldı.

Biliyor musun? 1347-1350 arasında, “Kara Ölüm” (kara veba) olarak bilinen gizemli bir hastalık Avrupa’da kıta nüfusunun yüzde 30’unu 20 milyon insan öldürdü.

Bilim adamları ortaçağ mimarisini, ortaçağ felsefesini ve bazı 19. yüzyıl akademisyenlerinin “İnanç Çağı” dönemini etiketlemesine neden olan dini inanç markasını takdir etmeye başladılar. 20. yüzyılın ortaçağ tarihçileri, orta çağ döneminde meydana gelen hukuk tarihi, teknoloji, ekonomi ve eğitim alanındaki bazı gelişmelere dikkat çekti.

Bilim ve Teknoloji

Erken Orta çağ’da bilim fikri birçok konuyu kapsayan geniş bir düşüncedir.  Orta Çağ’da, bir kişinin bilimi ve belli bir konuyu araştırmasına dayanıyordu. Onuncu yüzyılın sonlarından itibaren Avrupa’da giderek artan bir şekilde kullanılan Yunanca’dan Arapça çevirilere dayanıyordu.

Bir alan olarak modern bilim kavramımız biyoloji, kimya ve doğada gözlemlenebilen gerçekler, Allahın her şeyi belirli bir amaç için yarattığı anlaşıldı ve insan yalnızca yaratılışın karmaşıklığını keşfetmeye çalıştı.

İlgili Makaleler

Sanat ve Mimari

Bu büyüleyici sanatsal dönem, Roma’daki katakompular, boyanmış süslemeler, İstanbuldaki Ayasofya, Ravenna’daki ünlü mozaikler, ışıklandırılmış el yazmaları ve İrlanda Insular sanatının ve  metal işçiliğinin görkemli eserlerini içerir.  Aynı zamanda fildişi, el yazmaları ve Aachen’deki Charlemagne Palatine Şapeli gibi anıtlar üreten Carolingian ve Otton hanedanlarının bina projelerini içerir.

Bu dönemin diğer önemli eserleri arasında İspanya’daki Santiago de Compostela’daki katedral gibi Romanesk mimarlık ve cephe heykelleri, vitray, altarmalıklar ve emaye hazineleriyle Paris’teki Amiens, Reims ve Notre-Dame’deki Gotik katedraller yer alıyor. Güvenceler ve işlemeli kıyafetler. Gelişmiş görsel kültür, sayısız medyayı (mimari, heykel, resim, tekstil, tapınak ve fildişi) kapsamaktadır. Orta çağ döneminin çalışmaları, ekonomik tarih, politik ve dini çalışmalar ve kadınların orta çağ toplumundaki durumu gibi farklı disiplinler arası konularla ilgilenen bilim adamları için zengin bir çalışma alanı olmaya devam etmektedir.

İslam’ın Yükselişi

Bu arada, İslam dünyası daha büyük ve daha güçlü bir şekilde büyüyordu. Hz. Muhammed’in 632’de MS’in ölümünden sonra, Müslüman ordular, Orta Doğu’nun büyük bir bölümünü fethettiler ve onları tek bir halifenin egemenliğinde birleştirdiler.  Ortalarında, orta çağ İslam dünyası, tüm Hıristiyanlardan üç kat daha büyüktü.

Halife altında, Kahire, Bağdat ve Şam gibi büyük şehirler, canlı bir entelektüel ve kültürel yaşam yarattı. Şairler, bilim insanları ve filozoflar binlerce kitap yazdı. Alimler, İranca ve Hintçe metinleri Arapça’ya çevirdiler. Buluş sahipleri, iğne deliği kamerası, sabun, yel değirmenleri, cerrahi aletler, erken uçan bir makine ve bugün kullandığımız rakamlar sistemi gibi teknolojiler geliştirdi. Ve din alimleri ve tasavvufları, Kur’an ve diğer kutsal metinleri Orta Doğu’daki insanlara çevirerek, yorumladı ve öğretti.

Orta Çağ’ın Zirve Dönemi

Bu dönem Avrupalı insanların mekan ve yerleşme, insan yerleşiminin tüm yönlerini kullandığı dönemdir. 11. ve 13.yüzyıllar arasında Avrupa’nın şehirleşme , askeri gelişme ve düşünsel etkinliklerin canlandığı dönem olarak bilinir. İnsanlar Avrupa’nın şehirlerine göç ederek şehirlerde yaşamaya başladı. Hayat geçimlerini sürdürebilmek için o bölgedeki tarım alanlarında çiftçilik ile uğraşmaya başladılar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu