Tarih

Otlukbeli Savaşı Nedir? Otlukbeli Savaşının Nedenleri ve Sonuçları

Otlukbeli Savaşı, 11 Ağustos 1473 tarihinde; Osmanlı Devleti ile Akkoyunlu Devleti arasında Otlukbeli’nde gerçekleşmiş önemli bir savaştır. Otlukbeli Muharebesi olarak da bilinen bu savaş birçok tarihçi tarafından, 15.yüzyılın en büyük savaşlarından biri olarak kabul edilir. Otlukbeli Savaşının bu derece önemli olmasını ise tarihçiler; taktik, teknoloji ve insan gücü açısından dönemin şartlarına göre fazla olmasına bağlıyorlar.

Osmanlı zaferiyle sonuçlanan Otlukbeli Savaşı; Anadolu’da birlik beraberliği sağlanması açısından da ayrı bir öneme sahiptir.

Otlukbeli Savaşının Özeti

Otlukbeli Savaşı, Osmanlı ve Akkoyunlu hanedanları arasında önceden gelen bir düşmanlığa dayanmaktaydı. Anadolu’da hüküm sürmekte olan iki devletin düşmanlığı; Yıldırım Bayezid ve Kara Yöllük Osman dönemlerine dayanıyordu. İki hanedanlık arasından düşmanlığın temelleri; Osmanlıların Karakoyunluları desteklemesi üzerine, Akkoyunluların da Timur’u desteklemesiyle başlamıştır.

Akkoyunlu Devleti, Anadolu’da oldukça güçlü bir durumdaydı ve dönemin diğer Anadolu Devletleriyle birleşerek, Osmanlı Devleti’ni yıkma düşüncesindeydi. Yıllardır süre gelen bu düşmanlığa, Akkoyunlu Devleti’nin, Osmanlı Devleti’ni yıkmak üzere diğer devletler işbirliği yapma düşüncesi, Otlukbeli Savaşının nedenlerinden biri olmuştur. Osmanlı Devleti için artık tamamen bir tehdit haline dönüşen Akkoyunlu Devletine, Fatih Sultan Mehmet müdahale etmek istedi. Acele bir kararla, ordularını toplayan dönemin Osmanlı Hükümdarı Fatih Sultan Mehmet, Tercan yakınlarından Otlukbeli mevkiinde, Akkoyunluların hükümdarı Uzun Hasan ile karşı karşıya geldi.

Uzun Hasan’ın ordusu; düzensiz Türkmen ordusuydu. Hemen hemen sayıca denk olan bu iki ordunun; savaştaki kaderini, Osmanlı toplu yeniçerileri ve akıncıları belirlemiştir. Osmanlı Ordusunu, orman içerisinden ve dağlardan baskın yaparak yok etmek isteyen Uzun Hasan’ın bu hareketini, Osmanlı keşif birlikleri fark ederek, Osmanlı Ordusunun savaş düzeni almasını sağlamıştır. Savaşa pek de müsait olmayan, akarsularla yarılmış vadide gerçekleşen Otlukbeli Savaşını, Osmanlı Devleti kazanmıştır. Bozguna uğrayan Akkoyunlu Devletinin hükümdarı Uzun Hasan, savaştaki yerini kendisine benzeyen bir askere bırakarak kaçmıştır.

Osmanlı zaferiyle sonuçlanan Otlukbeli Savaşından sonra, iki devlet arasında çatışmalar ertesi yıl da devam etmiştir fakat Akkoyunlular için Otlukbeli Savaşı, çöküş döneminin başlangıcı olmuştur.

Otlukbeli Savaşının Nedenleri

  • Otlukbeli Savaşının en önemli nedeni; Akkoyunlu Devleti’nin, Osmanlı Devletini yıkmaya yönelik planlar içerisine girerek, diğer devletlerle anlaşmalar yapmasıdır.
  • Özellikle Akkoyunluların, Venediklilerle yaptığı anlaşma, Otlukbeli Savaşının yapılmasına zemin oluşturmuştur. Akkoyunlular ile Venedikliler arasındaki bu anlaşmaya göre; Venedikliler, Akkoyunlular üzerinden Anadolu’ya geçecek, bunun karşılığında; Venedikliler, Akkoyunlulara silah verecekti. Venediklilerin Anadolu’ya gelmesi, Anadolu’daki Müslüman hâkimiyetine zarar vereceği düşüncesiyle, Fatih Sultan Mehmet, Otlukbeli seferine çıkma kararı almıştır.
  • Otlukbeli Savaşının nedenlerinden biri de; Akkoyunlarının; Doğu Anadolu, Kuzey Irak, Azerbaycan, İran bölgelerini alarak güçlü bir devlet haline geldikten sonra; yönünü Avrupa’ya çevirmiş ve hızla büyüyen bir devlet olan Osmanlı Devletine karşı yıkım faaliyetleri planlamasıdır.
  • Osmanlı Devleti’nin, Timurlularla yaptığı Ankara Savaşında, Akkoyunluların, Timur’un tarafında yer alması, Otlukbeli Savaşının nedenlerinden bir diğeridir.

  Otlukbeli Savaşının Sonuçları

  • Otlukbeli Savaşının sonuçlarından en önemlisi; Osmanlı İmparatorluğunun sınırlarını genişleterek, Doğu Anadolu’ya kadar sınırlarını ulaştırmıştır.
  • Osmanlı Devleti, kullanmış olduğu savaş teknikleri ve silahlarla, ne derece ileri bir seviyede olduğunu kanıtlamıştır. Kullanılan savaş tekniği ve silahların benzersiz olması, diğer devletlerden üstünlüğünü ortaya koymuştur.
  • Otlukbeli Savaşının sonuçlarından birisi de; Osmanlı varlığını tehdit eden en önemli rakiplerinden birini yenerek, Akkoyunlarının çöküş dönemini başlatmasıdır.
  • Otlukbeli Savaşı sonucunda; Osmanlı Devleti, Anadolu’da ciddi bir siyasal birlik elde etmiştir.

Otlukbeli Savaşının Önemi

Osmanlı Devleti hükümdarı Fatih Sultan Mehmet, Trabzon Rum Devletine son verip, İç Anadolu’da yer alan Karamanoğullarını yenerek; yeni seferleri Avrupa yönüne doğru planlıyordu. Fakat Anadolu’da en güçlü rakibi olan Akkoyunlular; Kuzey Irak, İran, Azerbaycan fetihlerinden sonra gücüne güç katıp, gözünü Osmanlı Devletine dikmişti. Otlukbeli Savaşının önemi; Osmanlı Devleti’nin Anadolu’da böylesine güçlü bir rakibini yenmesi ve yeniden seferlerini diğer bölgelere yoğunlaştırma imkânı bulmasıdır.

Otlukbeli Savaşının öneminden bir diğeri de; savaşta kullanılan silahlardır. Fatih Sultan Mehmet’in, Otlukbeli Savaşında orduya kullandırttığı, havan topu Osmanlı tarihinde bir ilktir. Osmanlı Devleti’nin tarihinde ilk kez havan topu kullandığı Otlukbeli Savaşı sonrasında, havan topu kullanımı yaygınlaşmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu