Bilim

Özgül Isı Nedir?

Bir maddenin birim kütlesindeki sıcaklığının 1 derece artırılması için gerekli olan enerjiye özgül ısı adını veriyoruz.  Öz ısıda,  birbirlerinden farklı materyallerin sıcaklık oranlarını 1 derece artırarak amacıyla farklı miktarlarda ısı enerjisinin uygulama aşamasına geçilmesi gerekir.

1 kg demirin sıcaklığına 20-30 derecelerine çıkarabilmek için 4.5 kJ miktarlarında ısıya ihtiyaç duyulur.  Diğer bir taraftan da 1kg suyun sıcaklığı 10 derece artırmak istiyorsanız 41.8 kJ’ lik bir ısı enerjisine mutlaka ihtiyacınız olacaktır.  Burada ki amaçsa;  suyun enerji depolama kapasitesinin demire oranla oldukça yüksek olması,  demirinde ısı iletkenliğini suya göre oldukça yüksek olmasından kaynaklandığını mümkündür söylemek.  Yani buradaki amaç şu şekildedir:  Bir maddenin sıcaklığını artırmak için öncelikle o maddenin ısı depolama kapasitesinden daha çok enerji uygulamasına geçilmesi gerekir.

Kısacası,  maddelerin enerji depolama kapasitesini belirten kavramı özgül ısı olarak nitelendirmek çok doğru olacaktır.

Suyun Özgül Isısının Büyük Olmasının Günlük Hayatta Bizlere Ne Gibi Faydaları Bulunur?

      Suyun özgül ısısının yüksek olmasının yararları şu açıdan önem arz etmektedir;  su sıcaklığında artış olmalıdır ki diğer sıvı maddelere daha fazla ısı gerekebilsin.  Çünkü suyun özgül ısısı yüksek olmakla birlikte soğuktan sıcağa sıcaktan da soğuğa doğru değişimi yavaşlayabilsin.  Suyun özgül ısısının yüksek olması vücudun hemen ısınarak soğumasını engeller.

Suda ki özgül ısı yüksekse vücudun hemen ısınarak soğumasını engeller.  Kimyasal tepkimeler sonucunda açığa çıkmış olan ısı,   vücut sıvılarına aktarılması gerekir.  Deri yüzeyi yardımıyla;  buharlaşma,  iletme,  radyasyon ile fazla ısı suyun yardımını alarak vücuttan çevreye verildiğini görmek mümkündür.   Suyun deriden buharlaşması sonucunda vücut serinler ki mekanizma sağlam kalsın.  Ayrıca son olarak da;   özgül ısı sayesinde vücut sıcaklığı sabit bir seviyede tutulur.

Özgül Isının Özellikleri: 

-C harfi ile gösterilir.

-Her maddenin kendine ait öz ısısı farklılık gösterir.

-Maddeler için ayırt edici bir özellik taşır.

-Öz ısı birimi: cal/g.C’dir.

-Özgül ısısı küçük olan maddeler,  özgül ısısı büyük olan maddelere oranlara daha hızlı ısınıp soğurlar.

-Denizlerin özgül ısısı,  karaların özgül ısısından büyüktür.  Ayrıca karalar denizlere göre daha hızlı ısınıp daha çabuk soğurlar.

Suyun Özgül Isısı Nedir?

Bazı maddeler hızlı bir şekilde ısınırken, bazı maddeler yavaşça ısınır. Su sonunculardan biridir – sıcaklığı arttırmak için daha fazla enerji gerektirdiğinden yüksek bir özgül ısı kapasitesine sahiptir.

Su, 4182 J / kg ° C spesifik ısı kapasitesine sahiptir. Su bu kadar önemli ve yaygın bir madde olduğundan, bir gram su ısıtmak için harcayacağınız enerji miktarını bir derece Santigrat – bir Kalori olarak tanımlamamız için özel bir yolumuz bile vardır. Bu, gıdada bahsettiğimiz kalori türünden farklı. Bu tür bir kalori 1.000 Kaloriye eşittir, bu nedenle gıdayla ilgili kaloriler bazen kilokalori veya kcal olarak da adlandırılır.

Suyun özgül ısısı, diğer birçok ortak maddeden biraz daha yüksektir.

 Örneğin, demirin özgül ısısı 449 J / kg ° C, kum 830 J / kg ° C ve meşe kerestesi 2400 J / kg ° C’dir.

Çünkü iki hidrojen atomundan ve bir oksijen atomundan oluşan su elektronegatif. Bir elektronegatif atomun kendisine elektronları çekme olasılığı daha yüksektir, çünkü atomun bir tarafı kısmen pozitif bir yüke ve diğer kısmı kısmen negatif bir yüke sahip olacaktır. Karşı yüklü taraflar doğal olarak birbirine çekilerek daha zayıf bir hidrojen bağı oluşturur. Bu yüzden su kendi içinden geçebilir, ama aynı zamanda birbirine bağlanabilir – bu bağları sürekli oluşturur ve koparır.

Bu bağlar ayrıca sıvı suyun yüksek bir özgül ısıya sahip olmasının nedenidir. Isıtma suyuna verilen herhangi bir enerji, bağların kırılması ve suyun ısıtılması arasında bölünür. Bu nedenle, suyu ısıtmak diğer maddelerden daha fazla enerji harcar.

Örneğin, güneşli bir günde kumsaldaysanız, kumun yürürken genellikle oldukça sıcak olduğunu fark edeceksiniz, ancak su sığ yerlerde bile her zaman serin hissettirir. Bunun nedeni kumun özgül ısı kapasitesinin daha düşük olmasıdır – sıcaklığı bir dereceye kadar yükseltmek için daha az enerji harcar. Su, yüksek bir ısı kapasitesine sahip olduğundan, sıcaklığı bir derece yükseltmek için daha fazla enerji gerektirir. Güneş, kumu daha çabuk ısıtan ve suyu daha yavaş ısıtan, az çok sabit bir enerji oranı verir.

Özgül ısı tablosu

Eğer Joules ve Calories ile ilgili bilginiz yoksa, bu sayılar biraz soyut görünebilir. Hem Joule hem de Kalorilere göre bazı genel spesifik ısılardan haberdar olmak için bu tabloya bakın ve bu maddelerin nasıl ısındığını bildiklerinizle karşılaştırın!

özgül ısı tablosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu