Biyografi

Pablo Picasso Kimdir? Eserleri Nelerdir? Pablo Picasso’nun Hayatı

Alışılmışın dışında eserleri, özgün kişiliği ve sıra dışı yaşantısıyla ismi sanat dünyasında adeta bir marka haline gelen Pablo Picasso, modern sanat ve sanat kültürüne yenilikçi katkılarda bulunan, 20.yüzyıl, İspanyol sanatçısıydı.

Pablo Picasso (1881–1973), resimleri, heykelleri ve çizimleriyle tanınan İspanyol bir sanatçıydı. Sanat tarihçileri onu, sanat eserlerinin geometrik soyut formları içerdiği avangard bir sanat hareketi olan kübizmin kurucu babalarından biri olarak görüyorlar. Pablo Picasso, Georges Braque ile tek bir görüntü elde etmek için, genellikle kitaplardan veya dergilerden kırpılmış birçok görüntüyü bir araya getirmeyi içeren kolaj sanatının geliştirilmesine yardımcı oldu.

Pablo Picasso Hakkında Kısa Bilgiler:

 • Doğum Tarihi: 25 Ekim 1881 (Malaga-İspanya)
 • Ölüm Tarihi: 8 Nisan 1973 (Mougins – Fransa)
 • Eşleri: Jacqueline Roque, Olga Khokhlova
 • Çocukları: Paloma Picasso, Claude Ruiz Picasso, Paulo Ruiz Picasso, Maya Widmaier-Picasso
 • Ünlü Eserleri: La Vie (1903), Avignonlu Kızlar (1907), Ayna Karşısındaki Kız (1932), Guernica (1937), Ağlayan Kadın (1937)
 • Katıldığı Akımlar: Kübizm, Sürrealizm

Picasso, montaj sanatına öncülük etmesiyle de tanınır. Asamblaj, kolaja benzer şekilde, sanatçının öğeleri kullanarak, üç boyutlu bir sanat eseri oluşturduğu, sanat biçimidir. Pablo Picasso, Empresyonist ressam Paul Cezanne, post-Empresyonist ressam Henri Matisse ve Barok ressam Rembrandt’tan gibi isimlerden ilham almıştır.

Pablo Picasso yağlı boya tablolarını ilk kez Paris’te, prestijli Rue Laffite’deki Ambroise Vollard galerisinde sergiledi. İspanyol sanatçı o sırada 19 yaşındaydı.

Picasso’nun eserlerini bulabileceğiniz 10 müze

 • Victoria Ulusal Galerisi, Melbourne. Avustralya.
 • Phillips Koleksiyonu, Washington. Amerika Birleşik Devletleri.
 • MoMA, New York.
 • Tate Modern, Londra.
 • Reina Sofia Müzesi, Madrid.
 • Picasso Müzesi Malaga, Malaga.
 • Barselona Picasso Müzesi , Barselona.
 • Picasso Müzesi Paris, Paris.

Pablo Picasso Hayatı

Pablo Picasso, 20.000’den fazla sanat eseriyle, sanat tarihinin en erişilebilir sanatçılarından biridir. Bir ressam ve resim öğretmeninin oğlu olan Picasso, 13 yaşında zaten sanatsal becerilerini geliştirmiş ve 15 yaşında “ İlk Komünyon ” adlı ilk resmini yapmasını sağlamıştır.

Pablo Picasso, 1881’de İspanya’nın Malaga kentinde doğdu. Pablo Picasso’nun babası Don Jose Ruiz y Blasco, ressam ve sanat profesörüydü. Babası, Picasso’nun yeteneğini erken yaşta fark etti ve ona sanatta resmi eğitim verdi. Picasso, 13 yaşına geldiğinde, Barselona Güzel Sanatlar Okulunda ileri bir sınıfa kaydoldu.

Üç yıl sonra, Madrid’in önde gelen sanat okulu olan San Fernando Kraliyet Akademisine kabul edildi. Bu süre zarfında Madrid’in Prado Müzesini ziyaret etti. Pablo Picasso, bu yıllarda, El Greco ve Francisco Goya gibi ressamların eserlerine hayran kaldı.

Mavi dönem: 1900’de Picasso ilk kez Paris’e gitti. Bu, aşırı yoksulluk ve depresyonun damgasını vurduğu bir dönemin başlangıcı olacaktır. Bu etkiler, 1901’den 1904’e kadar eserlerinde baskın temalar haline geldi. Neredeyse yalnızca mavi ve yeşille resim yapan Picasso, fahişeler ve dilenciler içeren korkunç sahneler çizdi. 1903’te bu dönemin zirvesinde, her ikisi de kasvetli ve karanlık parçalar içeren, The Old Guitarist ve La Vie’yi yaptı.

Gül dönemi: 1904 ila 1906 yılları arasında Pablo Picasso’nun eserleri yeni bir yön aldı. Sanatçı birçok eserinde; kırmızı, kahverengi, portakal ve sarı renklere ağırlık verdi. Bu dönemdeki çalışmalarının çoğu akrobatları ve palyaçoları tasvir ediyor. Tasvir edilen palyaçolar, cesur, kareli kostümler giyen komedi sirk soytarılarıydı. Bu eseriyle, Amerikalı romancı ve sanat koleksiyoncusu Gertrude Stein’ın dikkatini çekmeyi başardı. Pablo Picasso, 1905 yılında, Gertrude Stein’ın bir portresini çizdi.

Afrika dönemi: 1907 yılında 1909 yılına kadar, Afrika sanat eserleri Picasso’nun çalışmalarını, özellikle de Afrika heykellerinde bulunan insan formunun stilize edilmiş temsilini etkiledi. Bu zamanın en ünlü eserlerinden biri, 1909’da tamamladığı arkadaşı Fernande Olivier’in heykeli ve portresi olan Kadın Başıydı.

Kübizm: Pablo Picasso, meslektaşı Georges Braque ile birlikte, çeşitli şekilleri analiz etmek amacıyla nesnelerin yapıbozumunu araştıran nötr tonlarda sanat eserleri yaratmaya başladı. Bu keşif onları, bulunan kâğıt parçalarının tablolara eklendiği sentetik kübizme götürdü. Sonuç, parçalanmış ve kopuk görünen sanat eserleridir.

Neoklasizm ve sürrealizm: I. Dünya Savaşı‘nın ardından Picasso ilk seyahatini İtalya’ya yaptı. O zamanlar popüler olduğu gibi, Picasso’nun çalışmaları, klasik antik dönemden ağır bir ilham alan bir tarz olan neoklasik bir tarzda resim yapmaya başladığında, bir düzen duygusunu yeniden kazandı. Neoklasizme yapılan bu baskının sürrealizme dönüşmesi çok uzun sürmedi. Sürrealizm, kişinin bilinçaltından gelen görüntüleri tasvir etmeye çalışan bir sanat hareketidir. Bu Picasso için devrim niteliğindeydi ve sürrealist tarzda birçok ünlü eser yarattı.

Sonraki yıllar: Picasso yenilik yapmaktan ve yeni ortamlara dalmaktan asla vazgeçmedi. Heykeller yaptı, bakır levha gravürleri yaptı ve hatta filmlerde rol aldı. 1973’te Fransa’nın Mougins kentinde kalp yetmezliğinden ölene kadar yorulmadan eserler yarattı.

Pablo Picasso Eserleri

Pablo Picasso eserlerinin 20.000’den daha fazla sayıda olduğundan bahsetmiştik. Bu, tamamen sanata adanmışlığını gösteriyor. Pablo Picasso eserlerinden, özellikle beş ünlü tablo, sanat tarihi için çok önemlidir:

 1. La Vie (1903): Picasso’nun mavi dönemine ait bu yağlı boya, kasvetli bir dizi mavi ve yeşili içeriyor. Resim, Picasso’nun intihar ederek ölen arkadaşı Carlos Casagemas’ın ölümünden sonra yapılmış bir tasvirini içeriyor. Resimde, çıplak bir kadın sıska bir Casagemas’ı kucaklıyor ve çiftin, bir çocuğu tutan bir anneyle karşı karşıya olduğu anlaşılıyor. Picasso depresyon yaşıyordu ve bu dönemde çok az finansal başarı elde etmişti. Aslında, La Vie, 1900’de Paris Uluslararası Sergisinde görücüye çıkan başka bir resmin üzerine boyanmıştır, kalıntıları hâlâ arka planda görülebilmektedir. Eser, Cleveland Sanat Müzesinin kalıcı koleksiyonunun bir parçasıdır.
 2. Avignonlu Kızlar (1907): Bu tablo ilk kez sanat Dünyasında büyük dalgalar yarattı. Çalışma, Afrika maskeleri olan beş çıplak kadını soyut olarak resmediyor. Kübizmde erken bir deneydi ve şimdi New York’taki Modern Sanat Müzesinin kalıcı koleksiyonunun bir parçasıdır.
 3. Ayna Karşısındaki Kız (1932): Bu resim, Picasso’nun metresi ve ilham perisi Marie-Thérèse Walter’ı aynadaki yansımasına bakarken tasvir ediyor. Resim, tek bir görüntünün içinden birden fazla perspektif içeriyor. Karakter yandan boyanmış, yansıması ise doğrudan izleyiciye dönük. Ayrıca vücudunun her iki yanında bulunan desenlerle farklı renklerde boyanmıştır. Eser, New York Modern Sanat Müzesindeki koleksiyonun bir parçasıdır.
 4. Guernica (1937): Boyu 3,35 metre ve genişliği 7,62 metreden fazla olan bu tuval üzerine yağlı boya tablo, Picasso’nun en büyük parçalarından biriydi. Şiddetin harap ettiği insanları ve hayvanları tasvir ediyor. Picasso, tabloyu kuzey İspanya’daki bir kasaba olan Guernica’nın Nazi bombalamasına tepki olarak yaptı.
 5. Ağlayan Kadın (1937): Bu tablo, Picasso’nun yoldaşlarından biri olan Dora Maar’ın portresidir. Picasso, bu eseri, İspanya İç Savaşına tepki gösterdiği bir dönemde boyadı. Tarzı ve tonu Guernica’yı andırıyor. Şu anda Londra’daki Tate Modern’de bulunuyor.

Pablo Picasso Ölümü

Pablo Picasso‘nun birçok kadınla ilişkisi vardı ve iki kez evlendi. Pablo Picasso’nun, isimleri Paulo, Maya, Claude ve Paloma olan üç kadından, dört çocuğu oldu. 8 Nisan 1973’te Fransa’nın Mougins kentinde, eşi Jacqueline ile birlikte bir akşam yemeğinde arkadaşlarını ağırlarken öldü.

1958’de satın aldığı ve 1959 ile 1962 yılları arasında Jacqueline ile birlikte kullandığı Aix-en-Provence yakınlarındaki Vauvenargues Şatosuna defnedildi. Eşi Jacqueline Roque, çocukları Claude ve Paloma’nın cenazeye katılmasına izin vermedi. Pablo Picasso’nun ölümünün ardından perişan ve yalnız kalan Jacqueline Roque, 1986’da 59 yaşındayken silahla intihar etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu