Yaşam

Panthenol Nedir? Ne İşe Yarar?

Panthenol ( pantenol, pantotenol ) içerisinde alkol, analog ve pantotenik asit ( vitamin B5 ) içeren, viskoz şeffaf bir sıvıdır.

Panthenol, ilaç ve kozmetik ürünlerde nemlendirici olarak ve yaraların iyileştirilmesi için kullanılan bir kremdir. Etken maddesi dekspantenol tropikal olan pantenol krem, cildin onarılmasında oldukça etkilidir.

Derinin kendini yenilemesinde, deri kızarıklarının giderilmesinde ve yaraların iyileştirilmesi konusunda tercih sebebi olan bu krem; cildi esnek ve nemli tutar.

Panthenol Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri

Panthenol, oda sıcaklığında; kokusuz, hafif acı, yüksek viskoziteli, şeffaf ve renksiz bir yapıya sahiptir. Pantotenik asit tuzları toz halindedir, suda kolaylıkla çözünebilen alkol orta derecede çözünmeye sahip dietil eter içerir. Ayrıca yapısında kloroform, propilen glikol ve az çözünür gliserin de içerir.

Panthenol formülü şu şekildedir: C9H19NO4

Panthenol Krem Neye İyi Gelir?

Pantenol krem içerisinde yer alan B5 vitamini ( pantotenik asit ) içeren doğal kimyasal içeriği sayesinde direkt alınacak bir B5 vitamini kadar etkilidir. Hasarlı epitelyumu geri kazanmada oldukça faydalı olan Pantenol; cildin hidrasyonu iyileştirip, olası bir kaşıntı ve iltihabı azaltır.

Panthenol krem neye iyi gelir? Panthenol Faydaları Nelerdir? Sorularına maddeler halinde açıklık getirelim.

 • Cilt hasarının onarım, yaraların iyileştirilmesi, tahriş ve iltihapların iyileştirilmesinde etkilidir.
 • Cilt nemlendirici ve yumuşatıcı etkisi bulunan Panthenol, uzun süre koruma sağlamaktadır.
 • Panthenol cilde faydaların oldukça fazladır. Panthenol cilt sorunlarını gidermekle kalmaz aynı zamanda ince çizgi ve kırışıkların giderilmesini sağlayarak cilde genç bir görünüm kazandırır.
 • Kızarık, ağrılı ve tahriş olmuş ciltler için iyileştirici etkisi vardır aynı zamanda ciltte bariyer görevi yapar.

Panthenol Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

Panthenol kremin cilde faydaları oldukça fazladır fakat kremin kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Panthenol krem hakkında bilinmesi gerekenleri kısaca özetleyelim:

 • İlacın içerisinde yer alan etken maddeye karşı alerjik bir durumunuz varsa kullanmanız önerilmez.
 • Yanık, kesik, sıyrık, çizik, yatak yarası, bacak ülseri gibi yüzeysel yaralar, emziren annelerin meme başı çatlakları, anüs çatlakları, cilt enfeksiyonları gibi bölgelerde tedavi amaçlı kullanılmaktadır, bu bölgeler dışında deride bir probleminiz varsa kendi yorumunuza göre kullanmamalı mutlaka bir hekime başvurmalısınız.
 • Panthenol krem’in sürülecek bölge mikroptan arındırılmak üzere su ile yıkanıp, kuruduktan sonra Panthenol krem uygulanmalıdır.
 • Göz, ağız ve vajina bölgelerinde uygulama yaparken içine kaçmasından sakınmalısınız, böyle bir kaza durumunda ilgili bölgeyi bol su ile yıkamalısınız.
 • Gebelik ve emzirme döneminde kullanımı için doktorunuza danışmalısınız.

Panthenol Krem Kullanım Şekli

Panthenol kremin cilde sağladığı faydalar ve iyileştirme gücü ortada fakat sonuç itibariyle içerisinde kimyasal maddelerin bulunduğu bir kremden bahsettiğimiz için kullanım şekline çok dikkat etmeliyiz.

 • Doktorunuzun reçeteye yazdığı şekilde kullanmanız, olası bir yan etkide mutlaka doktorunuza bilgi vermeniz önerilir.
 • Panthenol kremin uygulanacağı bölge, steril su ile yıkanıp kurulandıktan sonra, ilgili bölgeye bastırmadan hafif ovuşturarak uygulayınız.
 • Bebeklerin pişikleri için kullanılacaksa, her bez değişiminden sonra uygulanması etkili sonuç verecektir.

Panthenol Krem Olası Yan Etkileri

Panthenol krem içerisindeki etken madde nedeniyle veya yanlış kullanımınız sonucu vücudunuzda yan etkilere neden olabilir. Panthenol kremin olası yan etkileri şunlardır:

 • Karın ağrısı, nefes almada güçlük, dil ve boğazda şişlik olabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda en yakın sağlık kurumuna gidiniz ya da doktorunuzu bilgilendiriniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu