Tarih

Parthenon Tapınağı

Parthenon, antik Yunan İmparatorluğunda M.Ö. 447 ile 432 yıları arasında inşa edilmiş görkemli bir tapınaktır. Parthenon Tapınağı aynı zamanda Acropolis of Athens olarak ‘da bilinir. Perikles’e ithafen inşa edilmiş bu tapınağın koruyucu Athena Tanrısıdır. Parthenon Tapınağı, Atina şehrinde bulunmaktadır.

Parthenon Tapınağının içinde Pheidias tarafından altın ve fildişinden yapılmış ve muhtemelen MÖ 438’de adanmış Athena Parthenos’un devasa bir görüntüsü vardı.

Parthenon Tapınağını Kim Yaptı?

Parthenon Tapınağını, Kallikrates ve İktinos mimarları yapmıştır. Parthenon Tapınağının projesinin yapımını yönetimini heykeltıraş Pheidias (heykreltıraş)  yönetmiştir. Ünlü Yunan Devlet adamı Perikles’e ithafen yapılan Parthenon Tapınağı; bilgelik, sanat, edebiyatı simgelerken, savaş Tanrıçası Athena’nın tapınağı olarak da bilinir.

Parthenon, büyük bir saflık ve mükemmellik eseri olarak kabul edilir. Yapının güzel oranları, uzunluk-genişlik ilişkilerini ve çaplarına bağlı olarak kolonlar arasındaki boşluğu kucaklayan matematiksel bir ideal olan 9: 4 oranından kaynaklanıyor. Atina’nın en belirgin anını yaşadığı sırada inşa edilen Parthenon görüntüsü, genellikle tüm modern Batı toplumunun temeli olan klasik Yunan kültürünün kesin sembolü olarak kullanılır.

Parthenon Ne Zaman İnşa Edildi?

M.Ö. 480 yılında şehre Pers’ler saldırmıştı. Pers İmparatorluğu Atina’ya saldırıp, Akropolis’i yok etti.  Bu saldırıdan sonra hasarlı akropolün yerine bir tapınak inşa edilmesine karar verildi. Tapınak projesi, M.Ö. 490’dan sonra Perikles tarafından teşvik ve finanse edildi. Delian Lig, Pers istilasının püskürtmek için, Yunan Şehir devletlerinin bir araya gelerek oluşturduğu politik bir ittifaktı.

Bu konfederasyon zamanla Atina İmparatorluğuna dönüşünce, Perikles, Atina’yı yüceltmek için devasa Parthenon Tapınağına ait inşaat projesini gerçekleştirmek için Lig’in fonlarını kullanmaktan hiç çekinmedi.

Heykeltıraş Phidias yönetimindeki tapınak inşaatı için yakınlarda yer alan Pentelicus dağından, 22.000 ton mermer taşınıp, kullanılmıştır. Daha önce hiçbir Yunan tapınağında bu kadar mermer kullanılmamıştır. Dağdan getirilen, Pentelik mermeri; saf beyaz görünümlü ve ince taneliydi aynı zamanda oksitlenen ve mermere yumuşak bir bal rengi veren, özellikle gün doğumunda ve gün batımında belirgin bir kalite demir izleri içeren bir yapıya da sahiptir.

Parthenon Tapınağının Önemi

Panthenon tapınağı, Darius ve Xerxes’in işgalci Pers ordularını bozguna uğratan Yunan güçlerinin koalisyonunun lideri olarak Atina’nın başarasını Dünya’ya duyurmak için inşa edilmiştir.  1000 yıldan fazla süredir kullanılan Parthenon Tapınağı, tüm tahribatlara, patlamalara, yağmalamalara rağmen, antik çağlar boyunca şan ve şöhretini korumuştur. Parthenon Tapınağı; Atina’nın gücünü, zenginliği ve yüksek kültürünün simgesi olmaya devan eden, Yunan anakarasının gördüğü en büyük ve en lüks tapınaktır.

Parthenon Tasarım ve Boyutları

Parthenon Tapınağı, hem antik hem de yenilikçi dış görünüşlerin karışımı olarak en büyük Yunan tapınağı olarak inşa edildi. 156 metre yükseliğindeki Parthenon Tapınağı; 30.88 m’ye 69.5 m boyutlarında ve çeşitli açılardan 4: 9 oranında inşa edildi. 4:9 oran ölçüsü, tapınağın sütunlar arasında boşluğa göre; sütun çapı, genişliğine göre binan yüksekliği ve uzunluğuna göre iç hücre genişliği gibi birçok alanda standart olarak alındı.

Sofistike mimari tekniklerin kullanıldığı bu ölçeklendirme sayesinde; uzaktan bakıldığında dümdüz bir yapı değil, kavisli bir yapı oluşmasını sağlıyor. Ayrıca Parthenon Tapınağının, stilobat veya tabanı tam olarak düz değildir, orta kısımda hafif bir yükseklik vardır.

Parthenon Nerededir?

Savaşçı Tanrıları betimleme amacıyla içeresinde 14 adet heykel bulunan Parthenon Tapınağı, Atina şehrinde bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu