Yaşam

Pekmezin Faydaları

Pekmez, önemli sayıda insan tarafından günlük yaşamlarında aktif olarak kullanılan çok popüler bir besindir.

Pekmez Doğru hızda tüketildiğinde, iyi bir enerji kaynağıdır, kemik gelişimini destekleyen ve demir ve kalsiyum içeriğinden dolayı anemiyi hafifleten bir besindir. ​​Soğuk havalarda tüketildiğinde vücuda ısı dengesi sağlar ve antioksidan içerikli bağışıklık sistemini güçlendirir. ”

Potasyum açısından zengindir, bu da kalp atışını ve kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur. Retina içine emildiği için göz sağlığı için gerekli olan B grubu vitaminler gibi bir dizi temel vitamin içerir ve bu da optimum ışık filtreleme işlevlerini sürdürmeye çalışır. ayrıca A vitamini içerir , çünkü A vitamini gözleri korumak, sağlıklı cilt ve mukoza zarlarını korumak için çalışır ve ayrıca akciğer kanseri ve ağız kanserini önlemeye yardımcı olur.

kan pıhtılaştırıcısı olarak çalıştığı için kemik metabolizmasını destekleme rolüne ek olarak kanama olasılığını azaltmaya yardımcı olan iyi miktarda K vitamini içerir . Bakır, manganez, magnezyum ve çinko gibi birçok mineral içermenin yanı sıra, bu elementler birlikte karbonhidratlar, proteinler ve yağlar üzerinde gerçekleşen süreçlere yardımcı olur.

İnme ve koroner kalp hastalığı riskini azaltma gibi birçok hastalığı önlemeye yardımcı olan serbest radikallerden kurtulmaya yardımcı olmanın yanı sıra, kolon kanseri, prostat, meme, endometriyal kanser, akciğer kanseri ve pankreasın yayılmasını yavaşlatmaya da yardımcı olabilir.

Ürünlerinin besin değeri doğal şeker bakımından zengindir, bu da birçoğunun onları yemenin sağlıklı olmadığını düşünmesine neden olur, ancak gerçek şu ki, bu tatlı meyve, tarih pekmezi gibi tarihlerden yapılan herhangi bir üründe bulunan tarih pekmezinin faydalarını vurgulayan birçok temel besin açısından zengindir.

Vücudun konsantrasyonu arttırması, beyni uyarması, iştahı arttırması ve insan vücuduna enerji ve aktivite vermesi gereken yüksek oranda potasyum içerir.

Meyvelerde bulunan ve beyaz şekere alternatif olarak kabul edilen bir tür doğal şeker olan früktoz kaynağıdır.

Cinsel sağlık için kullanışlıdır. Cinsiyet hormonlarının sağlıklı üretimine katkıda bulunur. Sonuç olarak, cinsel isteği arttırır ve cinsel sağlığı korur.

Birçok yararlı mineral içerir. Kalsiyum, potasyum, magnezyum ve demir için günlük gereksinimleri karşılar. Yüksek mineral içeriği nedeniyle hamilelik, emzirme ve iyileşme dönemlerinde kullanılabilir.

Antioksidan özellikler Diğer şekerler ve tatlandırıcılar ile karşılaştırıldığında pekmez, yüksek oranda antioksidan içerir. Antioksidanlar vücudu çeşitli bozukluklar ve dejeneratif hastalıklarla ilişkili oksidatif hasardan korur. Bu, pekmezi çoğu insan için rafine şekere daha iyi bir alternatif yapar.

Menstrüel Krampları Giderir Pekmez, iyi bir demir kaynağıdır ve kan kaybı nedeniyle demir eksikliği riski altındaki kadınların menstrüasyonunu kontrol etmede çok etkili olabilir. Daha iyi bir alternatif, demirin kırmızı et gibi diğer yağ kaynaklarına kıyasla vücuda katkıda bulunmasıdır.

Kilo vermeye yardımcı olur Pekmezdeki polifenollerin obezite ve kilo kaybını azaltmada etkili olabilecek antioksidan etkileri vardır. Pekmezin yüksek yağlı bir diyet üzerindeki etkisini değerlendirmek için yapılan bir çalışmada, ekstraktın vücuttaki kalori emilimini azaltarak vücut ağırlığını ve yağ içeriğini azaltmaya yardımcı olduğu bulundu.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu