Bilim

Periskop Nedir? Periskop Nerelerde Kullanılır?

Periskop, düz bir ayna kullanarak gözlerinize doğrudan yukarı, aşağı veya sağ, sol görünmeyen yerlerdeki nesneleri görmenizi sağlayan bir alettir.

İngiliz Denizaltı teknolojisi son teknoloji ürünüdür, ancak bir yüzyıl boyunca su yüzeyinin üzerinde görmek için tek bir teknolojiye güvendiler: periskop.

Teorik olarak, periskop, birbirine 45 ° açılarda iki yansıtıcı prizma veya aynadan oluşan çok basit bir teknoloji parçasıdır

En basit haliyle , her bir ucunda 45 derecelik bir açıyla birbirine paralel olarak ayarlanmış aynalara sahip bir tüpten oluşur . Bu periskop formu, iki basit lens eklenerek, I. Dünya Savaşı sırasında siperlerde gözlem amaçlı kullanılmıştır . Periskopların önemi ise; asıl olarak 2. Dünya Savaşında ortaya çıkmıştır.

 

Periskop, denizaltılarda ve tanklarda kullanılan bir refleks teleskoptur ve ufku, yer üstünde veya suyun üstünde veya bir tankta bakmanızı sağlayan bir cihazdır. Denizaltı periskopu 360 derece yükseltilebilir veya alçaltılabilir veya döndürülebilir.

Periskoplar, bir denizaltının sığ bir derinliğe daldırıldığında, suyun yüzeyinde ve havada yakın hedefleri ve tehditleri görsel olarak aramasını sağlar. Kullanılmadığı zaman, bir denizaltı periskopu gövdeye çekilir. Taktik koşullardaki bir denizaltı komutanı, periskopunu kullanırken takdir yetkisi kullanmalıdır, çünkü görünür bir uyanma yaratır ve aynı zamanda radar tarafından tespit edilebilir ve alt pozisyonu verir.

 

Periskop Nasıl Çalışır?

Denizaltılardaki periskopun yapısı çok karmaşıktır, ancak çalışma prensibi çok basittir. Ve teori şu ki, bir düzlem aynasındaki bir ışık ışını 450 açı yaparak çökerse, yansıyan ışın insidans yönünden 900 açı yapar ve böylece iki düzlem aynası gösterildiği gibi düzenlenirse noktadan noktaya yerleştirilen nesnenin ve noktadaki nesnenin yansıması bakış açısından görülebilir. Ve böylece resim tüpüne 450’de yatan iki düz aynayı resme göre birbirine paralel yerleştirerek kendi basit periskopunuzu da yapabilirsiniz.

periskop çalışması

Ayna ne kadar yansıtıcı ve düz olursa, son yansıma o kadar net olur, Parlak ve imansız olacak. Bu nedenle, aynalar yerine tam yansıtıcı prizmalar kullanmak daha iyi bir periskop yaratacaktır. Bu şekilde gösterilmiştir. Bu basit periskopu kullanarak, eşit yükseklikte bir duvarın arkasındaki veya tavan penceresinin altındaki görünümü görebilirsiniz.

Periskop Kullanım Alanları

Doğrudan görüş çizgisinde olmayan nesneleri görüntülemek dışında, periskopun diğer çeşitli kullanım alanları şunlardır:

  • Bir torpido mesafesini belirlemek için denizaltılarda kullanılır ve saldırı için doğru zamanın belirlenmesine yardımcı olur.
  • Bir nükleer reaktörde meydana gelen kimyasal reaksiyonları gözlemlemek için kullanılır.
  • Askeri periskoplar gizlenme pozisyonlarını gözlemlemek için kullanılır. Bir periskopun ana dezavantajı, bir seferde bir kişi tarafından kullanılabilmesidir.
  • Tanklar ve zırhlı araçlar çevreyi incelemek için periskopu kullanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu