Şehirler

Perugia Hakkında Bilgiler

Perugia şehri nerededir? İtalya’nın tam merkezinde yer alan Umbria bölgesinin merkezinde bulunan bir şehirdir. Etrüsk duvarları ve hoş bir ortaçağ tarihi merkezi, burası Perugia, güzel Umbria bölgesinin başkenti, oburlar ve sanatçılar şehri.
Perugia aynı zamanda iki üniversiteye ev sahipliği yaptığı için mükemmel bir kültür yeridir

Tarih dolu İtalya’nın, bu şehri, Tiber vadisine sarp bir tepeden bakar. Yaklaşık 450 metre yükseklikte bir tepede kurulu olan Perugia, tepenin eteklerinde gelişen bir şehirdir. Yürüyen merdivenlerle zahmetsiz ulaşması mümkün olan bu şehre, belli bir saatten sonra otomobillerle girmek yasaktır. Eski şehir atmosferini koruyan Perugia’da 2006’dan itibaren 7 istasyon bulunan bir mini metro vardır.

Perugia’da 1308 yılında kurulan ve günümüzde 34.000 öğrenciye sahip Perugia Üniversitesi ve 1925 yılında kurulup, günümüzde özerk bir üniversite olan Perugia Yabancılar Universitesi olmak üzere iki ünlü üniversite vardır. Perugia Yabancılar Üniversitesi, her yıl, dünyanın birçok yerinde yabancı öğrencileri misafir eder.

Perugia çok dikkat çeken tarihsel bir sanat merkezidir ve günümüzde de bu özelliğini korumaktadır.

Perugia’ya Nasıl Gidilir?

Perugia’da uluslararası bir havalimanı mevcuttur fakat direkt uçuş bulmak mümkün değildir. Bu yüzden en yakın havalimanı olan Roma Havalimanına uçmanız gerekir.

Havalimanından üç saat süren bir otobüs yolculuğuyla Perugia’ya ulaşabilirsiniz.  Otobüs ulaşımı en kolayı iken, eğer otobüs saatleri size uymazsa tren ile de Perugia’ya gidebilirsiniz. Havaalanından önce trene binip Termini’ye gitmeniz gerekiyor. Termini’den ise tekrar trene binerek Perugia’ya ulaşabilirsiniz. Tren ile Perugia’ya; toplamda 2 saat ile 4 saat arası değişen bir yolculuk yapmış oluyorsunuz.

Perugia’da Gezilecek Yerler

Tarihin izlerini taşıyan Perugia’da birçok gezilecek yer bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları şunlardır:

  • Perugia Katedrali: Perugia’da yer alan bir Roma Katolik Katedralidir. Zamanında Perugia; rahip ve başhrahiplerin merkeziydi. Aziz Lorenzo’ya ithaf edilen bu katedrali mutlaka ziyaret etmelisiniz.
  • Palazzo dei Priori: 13 – 14. Yüzyıllar arasında inşaa edilmiş olan bu gotik mimari yapı, eskiden yerel mahkemelerin merkeziydi. Yolunuz Perugia’ya düşerse ziyaret etmeniz gereken muhteşem bir yapı.
  • Basilica di San Pietro: 996 yılında inşa edilmiş eski bir katedral kilisesidir. Perugia’da görmeniz gereken bir başka mimari güzelliktir.
  • Umbria Ulusal Arkeoloji Müzesi: Tarihin ayak izlerini taşıyan bir başka önemli yer. 1948 yılında kurulan müze, Perugia şehrinin en önemli arkeoloji koleksiyonuna ev sahipliği yapar. İki bölüme ayrılan müzenin birinci bölümünde Etrüsk ve Roma dönemi, ikinci bölümünde ise Prehistorik dönemine ait buluntular sergilenmektedir.
  • Perugia, büyük bir sanatsal mirasa ek olarak, sonbaharda Eurochocolateve Umbria Jazz da dahil olmak üzere uluslararası üne sahip etkinlikler ve gösteriler sunar.

 Perugia’da Ne Yenilir? Ne İçilir?

Perugia’ya geldiğiniz zaman belki ilk görünüşte basit bir makarna gibi gözükse de yediğiniz zaman bir makarnadan çok daha fazlası olduğunu göreceğiniz pesto’lu strangozzi ‘yi mutlaka tatmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca yemek dışında denemeniz gereken çok güzel bir kokteyli de size tavsiye etmek istiyoruz. Bu kokteylin adı Bloody mary. Bu kokteylin dışında şimdilerde popüler olan Moscow mule kokteyllerini mutlaka denemenizi öneriyoruz.

Perugia’da Nerede Yemek Yenmeli?

Perugia’da pizza’dan makarnaya birçok farklı İtalyan yemeğini tadabileceğiniz popüler restoranlar;  La Taverna, Al Mangiar Bene, Osteria a Priori, Ristorante dal Mi’Cocco. Bu restoranlarda damak zevkinize göre karnınızı doyurduktan sonra, kahve molasını Sandri dal’da vermenizi tavsiye ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu