Bilim

Philadelphia Deneyi Nedir?

ABD tarafından gerçekleştiren ve tarihe damgasını vuran deneyler arasında yer alan Philadelphia Deneyi; ABD’nin önemli bir ekonomik kriz olarak tarihinde yer alan Büyük Buhran’ın son dönemlerinde gerçekleştirilen bir olay olarak ifade edilmektedir.

İkinci kez Dünya Savaşı’nın gerçekleşeceğini tahmin eden kişilerin önayak oldukları bir bilimsel olgu olarak ifade edilmektedir. 1930 yılından itibaren gerçekleşen bu deneyde başkanlığını ünlü bilim adamı Nikola Tesla’nın yaptığı bir grup insanın Amerikan gemilerinin radarlara takılmaması adına gerçekleştirilmektedir. Bu deneyin ilk denenmesi aşamasında Amerikan donanmasına ait Eldridge adlı destroyerin kullanılmasına dair karar alındı. Geminin tamamen jeneratör, güç yükseltici, modülasyon devresi ve elektromanyetik devreler meydana getirecek olan araçlarla donatılması durumu söz konusu oldu.

 

İlk Philadelphia Deneyi

USS Eldrige adlı gemide gerçekleşen ilk deney Philadelphia kenarında gerçekleştirilmiştir. Bu deneye aynı zamanda da destroyerin yakınlarında bulunan Andrew Furuseth adlı geminin mürettebatı da tanıklık etti. 22 Temmuz 1943 tarihinde gerçekleşen ilk deneyde şalterlerin indirilmesiyle beraber geminin insan gözüyle dahi görülmesinin önüne geçilen bir durum ortaya çıktı. Bu süre zarfında gemiden herhangi bir biçimde haber alınamadı ve kurulan telsiz iletişimlerinde de başarılı bir durum ortaya çıkmadı. Geminin yeniden görülmeye başlamasıyla beraber ortaya daha da vahim sonuçların çıktığı görülebilen bir gelişme olarak tabir edildi.

 

Deney sonrasında gemiye çıkıldığında mürettebatın genel olarak bir korku içerisinde olduğu gözlemlendi. Korkudan denize atlayan personellerin cesedi bile bulunamamıştı. 5 personelin geminin metaliyle bütünleşmiş bir halde bulunmasının yanı sıra; herhangi bir fiziksel hasar görmeyen kişilerin ise akıl sağlıklarını yitirdikleri anlaşılmıştır. Daha sonradan emekliye sevk edilen mürettebatın doğaüstü güçlere sahip oldukları da söyleniyordu. Çoğu kişinin birden bire kaybolarak farklı bir noktada ortaya çıkması durumu ortaya çıkan söylemler arasında yer alıyordu. Duvarlardan geçebildikleri de ifade edilmesinin yanı sıra aynı zamanda da boyutlar arasında da gezinti halinde bulunabiliyorlardı. Ancak çoğu kişinin acemice bu yeteneklerini kullanırken hayatlarını kaybettikleri de var olan dedikodular arasında aktif olarak yerini alıyordu.

 

İkinci Philadelphia Deneyi

Philadelphia Deneyi ikinci kez 28 Ekim 1943 tarihinde 17:15 sularında gerçekleştirilen bir olay olarak tarihteki yerini almıştır. Yine Eldridge üzerinde gerçekleştirilen bu deneyde jeneratörlerin yeniden çalıştırılması üzerine geminin kısa süre içerisinde yeniden görünmez olarak birkaç saniye sonrasında ise 600 km uzaklıkta bulunan Norfolk açıklarında görüldüğü belirtildi. Mürettebatıyla beraber birkaç dakika Norfolk’ta bulunan destroyer; daha sonradan Philadelphia Deniz Üssü’ne geri geldiği kaydedildi. Bilim adamları tarafından gerçekleştirilen bu deney esnasında kocaman bir gemi, içerisinde bulunan personeliyle beraber ışınlanarak; oldukça uzak bir mesafeye an içerisinde taşınması durumu söz konusu oldu. Halen daha ABD tarafından kabul edilmeyen bir deney olanPhiladelphia Deneyi; ABD tarihinin en büyük sırlarından bir tanesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu