Bilim

Plastid Nedir?

Plastidler, bitki hücrelerinin organelleri ve bazı fotosentetik protozoalardır. Hayvanlarda ve mantarlarda plastid yoktur.

Plastidler birkaç türe ayrılır. En önemlisi ve en çok bilineni, fotosentez sürecini kolaylaştıran yeşil pigment klorofil içeren kloroplasttır.

Diğer plastid türleri, çok renkli kromoplastlar ve renksiz lökoplastlardır. Ayrıca, genellikle lökoplast çeşitleri olarak kabul edilen amiloplastlar, lipidoplastlar, proteinoplastlar izole edilir.

Tüm plastid türleri ortak bir kökenle veya olası dönüşümlerle birbirine bağlıdır. Plastidler, meristematik hücrelerin daha küçük organelleri olan proplastidlerden gelişir.

 

Plastidlerin Yapısı

Çoğu plastid iki zar organeline aittir, bir dış ve bir iç zarı vardır. Bununla birlikte, plastidlerinin kökenlerinin özellikleriyle ilişkili dört zarı olan organizmalar vardır.

Pek çok plastidde, özellikle kloroplastlarda, iç zar sistemi iyi gelişmiştir ve bu sistem, tilakoidler, granalar (tilakoid yığınları), lameller – bitişik granayı birbirine bağlayan uzatılmış tilakoidler gibi yapılar oluşturur. Plastidlerin iç içerikleri genellikle stroma olarak adlandırılır. Diğer şeylerin yanı sıra nişasta taneleri içerir.

Evrim sürecinde plastidlerin mitokondriye benzer şekilde göründüğüne inanılıyor – bu durumda fotosentez yapabilen konakçı hücreye başka bir prokaryotik hücre ekleyerek. Bu nedenle, plastitler yarı özerk organeller olarak kabul edilir. Hücre bölünmesinden bağımsız olarak bölünebilirler, kendi DNA’larına, RNA’larına, prokaryotik tipte ribozomlara, yani kendi protein sentezleme aparatlarına sahiptirler. Bu, sitoplazmadan gelen proteinlerin ve RNA’nın plastidlere girmediği anlamına gelmez. İşleyişini kontrol eden genlerin bir kısmı sadece çekirdekte bulunur.

Plastidlerin Fonksiyonları

Plastidlerin işlevleri türlerine bağlıdır. Kloroplastların fotosentetik bir işlevi vardır. Lökoplastlar yedek besinleri biriktirir: amiloplastlarda nişasta, elioplastlarda (lipidoplastlarda) yağlar, proteinoplastlarda proteinler.

Kromoplastlar, içerdikleri karotenoid pigmentler nedeniyle bitkilerin çeşitli kısımlarını renklendirir – çiçekler, meyveler, kökler, sonbahar yaprakları, vb. Parlak renkler genellikle hayvanları tozlaştırmak ve meyve ve tohum dağıtıcıları için bir tür sinyal görevi görür.

Bitkilerin dejenere olan yeşil kısımlarında kloroplastlar kromoplastlara dönüştürülür. Klorofil pigmenti yok edilir, bu nedenle kalan pigmentler az miktarda olmasına rağmen plastidlerde fark edilir hale gelir ve aynı yaprakları sarı-kırmızı tonlarda renklendirir.

Kaynak: https://biology.su/cytology/plastids

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu