Şehirler

Porto Alegre Hakkında Bilgiler

11 bin yıldan beri insanın yaşadığı bir bölgede yer alan Porto Alegre, kendisini ancak 18. yüzyılda bir şehir olarak kurdu. Porto Alegre geçtiğimiz on yıllarda Brezilya’nın en büyük metropollerinden biri haline geldi, kültürünü uluslaştırarak ekonomisini dünyanın en zengin şehirlerinden biri olma noktasına getirdi ve yüksek kalite düzeyine ulaştı.

Porto Alegre Nerededir?

Porto Alegre, Rio Grande do Sul’un eyalet başkenti ve güney Brezilya’nın en büyük nüfuslu kentidir. Brezilya şehrinin en büyük özelliği ise sadece Brezilya kültürünü değil, Portekiz, River Plate ve İspanyol kültürlerinin tamamının karışımını içerir.

Porto Alegre şehri ülkenin en zengin metropollerinden biri olmasının yanı sıra en yüksek yaşam kalitesi ve okuma – yazma oranına sahip eyaletin başkenti olma özelliğini de taşır. Porto Alegre, %97 ‘lik okuma – yazma oranıyla adeta Brezilya’nın kitap başkentidir.

Günümüzde Porto Alegre, eyaletin sanayi bölgesi (kuzey-doğu) ile kırsal kesim (güney) arasında hizmet merkezli bir şehirdir. Aynı zamanda ” Mercosul Başkenti ” ( Güney Amerika Ortak Pazarı’na verilen kısaltma isimdir.) olarak da adlandırılır.

Porto Alegre’ye Nasıl Gidilir?

Porto Alegre’nin Uluslararası Havaalanı, şehir merkezine 7 km uzaklıkta bulunan Salgado Filho’dur. Havaalanından Porto Alegre’ye ulaşmak için; tren, otobüs ve metro olmak üzere farklı ulaşım yolları vardır.

Havalimanı yakınında bir tren istasyonu ( yerel halk tarafından trensurb olarak bilinir. ) ve otobüs durakları vardır. Havaalanına en yakın tren istasyonuna “uçak treni” denir. Tren istasyonuna gittikten sonra “Mercado” bağlantılı trenlere binip, son istasyon olan Mercado veya Rodoviaria (Otobüs istasyonu) inin, her iki türlü de Porto Alegre şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Fakat mevcut olan otobüsler sizi direkt olarak Porto Alegre şehir merkezine götürmez, bu yüzden gideceğiniz şehir merkezindeki noktaya en yakın yerde inip taksiye binebilirsiniz.

Havaalanından Porto Alegre şehir merkezine ulaşmak için, aeromovel (metro istasyonuna -Aeroporto istasyonuna gider) ve ardından Mercado istasyonuna giden metroya binmeniz gerekir. Porto Alegre’nin merkezine (Şehir Merkezi) gitmenin en iyi, en hızlı ve en ucuz yolu budur.

Porto Alegre’de Gezilecek Yerler

  • Monumento aos Açorianos (Açorianos anıtı): Porto Alegre‘ye ilk yerleşip, Azor adasında yaşayanların anısına 17 metre yüksekliğinde yapılmış bir anıttır.
  • Santuário Mãe de Deus: 1992 yılında inşa edilmiş, Porto Alegre ve yakın şehirlerin güzel manzarasını gören harika bir konuma sahip, modern mimari ve mühendisliğe sahip az bilinen güzel bir kilisedir.
  • Fundação Iberê Camargo: Portekizli mimar Alvaro Siza’nın imzasını taşıyan ödüllü çağdaş sanat müzesidir.

Porto Alegre’de Ne Yenilir? Ne İçilir?

Porto Alegre’de restoranlar genellikle et ağırlıklıdır. Şehrin en meşhur geleneksel yemeklerinden biri Gaucho usulü barbeküdür. 20’den fazla farklı et türünün, gaucho usulü kullanılarak servis edildiği bu yemek Porto Alegre’ye yolunuz düşerse mutlaka denemeniz gerekenler arasındadır.

Eğer et yemekleri sizin damak zevkinize uygun değilse, Porto Alegre’deki birçok restorantta, geleneksel Bauru Sandviçi de yiyebilirsiniz.

Porto Alegre’de Nerede Yemek Yenir?

Porto Alegre’de lezzetli geleneksel etler yiyebileceğiniz birçok restoran bulunmaktadır. Et sevmeyenler için sandviç imkânı da sunan restoranlar vardır.

  • Lancheria do Parque: Porto Alegre’de en ucuz yemekler yiyebileceğiniz restorandır. Geleneksel Bauru sandviçinizi yiyebileceğiniz, harika tavuk suyu çorbası içebileceğiniz, et ve tavuk yemeklerini tadabileceğiniz bu restoranda taze meyve suları da içebilirsiniz.
  • Bar do Beto: Fillet à parmeggiana(domates soslu sığır eti, peynir ve jambon) gibi, İtalyan mutfağına ait lezzetleri tadabileceğiniz bir restorandır.

Steinhaus: Alman mutfağına ait yemekler yiyebileceğiniz bir restorandır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu