Yaşam

Prezentabl Nedir?

Prezentabl kelimesine birçok iş ilanında denk gelmişizdir. Prezentabl nedir? Sorusunu da bu yüzden hep akıllardadır. Prezentabl’ın Türkçe karşılığı sunulabilir olmaktır.

Prezentabl kelimesini Türkçeye Fransızcadan geçmiş bir kelimedir. Bu yüzden iş ilanlarında sıklıklar gördüğümüz ve firmaların sık sık vurguladıkları prezentabl kelimesi ilk okuduğumuzda çağrışım yapmayabiliyor.

Prezentabl ne demek? Şeklinde Türk Dil Kurumu web sitesinde arama yaptığımızda ise;

 • Sunulabilir durumda olan,
 • Derli toplu, düzenli,
 • Olumlu özellikleri bir arada bulunduran,

Olarak sonuçlar elde ediyoruz.

Prezentabl ne demek? Tanımlamalarına bakarak işverenlerin, “ prezentabl personel arıyoruz “ cümlesindeki, prezentabl’ın özellik olarak neleri ifade ettiği konusunda az çok fikir sahibi olduk. Yine de prezentabl nedir? prezentabl ne demek? Sorularının karşılığındaki tanımlamaların işverenlerin personel arayışındaki tam özellikler olduğunu söyleyemeyiz.

İşverenler prezentabl personel arayışındaki özelliklerde; giyimine özen gösteren, tecrübeli, düzenli, saç, sakal, makyaj gibi dış görünüşüne ve kişisel bakımına özen gösteren kişileri kast etmektedir.

İşverenler son günlerde, prezentabl kelimesini tam anlam olarak karşılamasa da içeriğini biraz daha genişleterek; yaş sınırı olarak 30 yaşını aşmamış personelleri de bu kavramın içine dahil etmeye başladılar. Prezentabl personel arayışları, genelde ofis ortamında çalışan ve müşterilerle yüz yüze görüşme gerektiren meslek grupları için geçerli bir kavramdır.

Prezentabl Olmanın Önemi

Prezentabl nedir? Detaylıca tanımladık. Prezentabl olmak iş hayatı için oldukça önemlidir. Çünkü iş hayatındaki ikili görüşmelerde dış görünüş çok önemlidir. Bu kuralı çok iyi bilen firmalar, karşı tarafta bırakılan ilk intiba’ya önem verdikleri için, bu konuda oldukça hassas davranıyorlar.

Bu yüzden işverenler, firmalarının ciddiyetini ve özenini personellerinin dış görünüşünde de karşı tarafa yansıtmak istiyorlar.

Prezentabl Erkek Nasıl Olmalı?

Prezentabl erkek personel dediğimizde, hepimizin gözünün önüne her ne kadar; sakalsız, kısa saçlı, takım elbiseli bir personel gelse de günümüzde firmalar, prezentabl erkek tanımını biraz bunun dışına çıkardıklarını işaret ediyorlar.

Önemli olan sakalsız ve kısa saçlı olmaktan ziyade; bakımlı ve temiz olmak. Yani, uzun saç ve kirli bir sakal ile de prezentabl erkek olmak mümkün. Önemli olan saç ve sakalımızın bakımını yapmış ve şekilde vermiş olmanızdır.

Prezentabl erkek giyim tarzında her ne kadar son dönemde spor kıyafetlerin de olabileceği görüntüsü çizilse de bu konuda genelde kabul gören giyim tarzı takım elbiseli klasik giyim tarzına sahip erkeklerdir.

Prezentabl erkek nasıl olmalı birkaç maddeyle inceleyelim:

 • Saç ve sakalı uzun olsa bile mutlaka bakımlı, derli toplu ve uygun şekil verilmiş olmalıdır.
 • Takım elbise giyilmek istenirse; kumaş pantolon, gömlek ve kravat renklerinin cırt renkler yerine, klasik ve sadece renkler tercih edilmelidir.
 • Seçim yapılan ayakkabı giyim tarzınızı tamamlamalıdır. Takım elbise giyinilmişse klasik bir ayakkabı, spor giyinmişsek spor bir ayakkabı tercih edilmelidir.
 • Saat, yüzük, küpe, kolye gibi aksesuar kullanmak isterseniz, dikkat çekmeyecek şekilde aşıra kaçmadan tercihler yapılmalıdır.

Prezentabl Kadın Nasıl Olmalı?

Erkeklerin olduğu bir toplumda, toplumun neşesi ve güzellik katan canlıları kadınlarımızı bu konuda es geçmemek lazım. İş hayatında da oldukça başarı olan kadınlarımız da prezentabl kelimesinden nasibini alıyor.

Aslında bu konuda kadınlara çok hatırlatma yapmamız gerek olmadığını düşünmüyoruz, çünkü her kadın dış görünümüne önem verir ve bakımlıdır fakat yine de birkaç ufak hatırlatmayla prezentabl kadın nasıl olmalı? Maddeler halinde inceleyelim.

 • Saç bir kadının aksesuarı gibidir. İstenirse şekil verilmiş ama mutlaka taranmış saçlar olması önemlidir.
 • Giyim konusunda aşırı dekolte bir giyim tarzı yerine, göze hitap eden; sade ve şık bir kombin tercih edilmelidir.
 • Makyaj konusunda da sadelik ön planda olmalıdır. Aşırı kaçan makyajlar rahatsız edici gözükebileceği gibi prestij kaybına neden olabilir.
 • Parfüm seçiminde de ağır parfümler yerine, kalıcı ve hafif parfümler tercih edilmesi tavsiye edilir.

Sonuç olarak prezentabl nedir? Ve prezentabl ne demek? Tanımlarında belirtilen ana hatlar üzerinden giderek basit ve kısa bir tanım yapacak olursak; derli – toplu, düzenli, sade ve şık bir görünüm, giyim, makyaj, aksesuar gibi konulara özen gösterme diyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu