Yaşam

Princeton Üniversitesi Hakkında Bilgiler

Princeton Üniversitesi en eski ve en prestijli üniversitelerden biridir. 1746 yılında kurulan Princeton Üniversitesi nerede? Princeton Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin New Jersey şehrinde yer alır. Oxford Üniversitesinin kuruluş tarihi 1746 yılıdır. Dini reformcular tarafından kurulan Princeton Üniversitesi ülkedeki en eski dördüncü okuldur.

Princeton Üniversitesinin rektörü Christopher L. Eisgruber ‘dir. Öğrenim dili İngilizce olan, Princeton Üniversitesindeki kayıtlı öğrenci sayısı yaklaşık 8000’dir. Princeton Üniversitesi dünya sıralamasında 80.2 puanlık ortalamasıyla, 9.sıradadır.

Okulun 200’den fazla binası ve hatta on kütüphanesi olan geniş bir arazisi var. Princeton Üniversitesi’ne kabul edilebilecek uluslararası öğrenciler çok şanslılar.Diğer Amerikan üniversitelerinin aksine, Princeton Üniversitesi öğrencileri milliyet, ırk veya cinsiyete bakılmaksızın öğrencilere maddi yardım alma hakkına sahiptir.

Princeton Üniversitesi Tarihçesi

Princeton Üniversitesi hakkında bilgi edindikten sonra üniversitesinin tarihçesine göz gezdirelim. Princeton Üniversitesi, Harvard ve Yale, Büyük Uyanış’a karşı çıkmalarının ardından okulu kırmaya karar verdiler.

1740’lı yıllarda Presbiteryen Kilisesi’nde meydana gelen bölünmenin parçası olan Yeni Işık fraksiyonunun parçası olan Presbiteryen bakanı, kurumu kurmak için üç rahip ile bir araya geldi.

Princeton Üniversitesi, başlangıçta College of New Jersey ismiyle kurulmuştur. İlk başkanı papazlık görevi yapan Jonathan Dickinson’dur.

İlgili Makaleler

Princeton Üniversitesi’nin kampüs kültürü, kurucularının dini yönelimlerini yansıtıyordu. Princeton Üniversitesine 19.yüzyılda, güneyli öğrencileri çektiğinden, okulun çalışmaları iç savaş sırasında büyük ölçüde kesintiye uğradı. Bu durum giderildikten sonra akademik programlara devam edildi. 1896 yılında College Of New Jersey ismini değiştirildi ve resmi olarak Princeton Üniversitesi olarak adlandırıldı.

Princeton Üniversitesindeki en köklü değişiklikleri 1902 yılında okulun 13.başkanı olan Woodrow Wilson yapmıştır. Wilson yönetimi altında, üniversitesinin müfredat ve idari yapısı yenilen, idari başkanlarla eğitim bölümleri oluşturdu, müfredatı birleştirip, öğretim üyeleri oluşturarak fakülteyi büyük ölçüde büyüttü.

Princeton Üniversitesi öğrenim görmüş tanınmış kişiler arasında; Woodrow Wilson da bulunmaktadır. Wilson, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olmak üzere, James Madison’dan sonra ikinci Princeton Üniversitesi mezunu oldu.

Princeton Üniversitesi Bölümleri

Princeton Üniversitesi Bölümleri, lisans, yüksek lisans ve doktora şeklinde sınıflandırılır. Princeton Üniversitesi Bölümlerinden bazıları şunlardır:

 • Antropolojide Felsefe Doktoru
 • Uygulamalı ve Hesaplamalı Matematikte Felsefe Doktoru
 • Din Sanat Lisansı
 • Afro-Amerikan Çalışmaları Lisans Diploması
 • Antropoloji Lisans Diploması
 • Mimarlıkta Sanat Lisansı
 • İnşaat ve Çevre Mühendisliğinde Mühendislik Bilim Ustası (MSE)
 • Astrofizik Bilimlerde Felsefe Doktoru

Princeton Üniversitesi Kabul Şartları ve Burs Olanakları

Princeton Üniversitesi birçok öğrencinin eğitim almak istediği üniversitedir. Özel bir üniversite olması nedeniyle lisans eğitimindeki ücretler 51,870 USD, bunun üzerine konaklama, harçlar, genel giderler gibi ekstra durumlarla birlikte yıllık 80,000 USD civarında bir harcama tutarına ihtiyaç vardır. Princeton Üniversitesi kabul şartları, arasında yer alan en önemli şey akademik başarınızdır.

Princeton Üniversitesi kabul şartları, arasındaki akademik başarılardan bazıları; IELTS 6,5 ve TOEFL 78 puanlamalarında veya bunun üzerinde olmalıdır.

Princeton Üniversitesi burs vermesi, üniversitenin en önemli özelliğidir. Hem de need blind (Amerika Birleşik Devletleri’nde, bir kurumun kabul kararı verirken bir başvuru sahibinin mali durumunu dikkate almadığı, bir üniversiteye kabul politikasını ifade eden bir terimdir. ) denilen bursa başvurmanızın kabul şansınızı etkilemediğini de ayrıca belirtmek isteriz.

Princeton Üniversitesi Öğrenim Görmüş Tanınmış Kişiler

Princeton Üniversitesi öğrenim görmüş tanınmış kişiler oldukça fazladır. Princeton Üniversiteden mezun olmuş tanınmış kişiler arasında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı, teknoloji şirket kurucuları, gibi makamlara gelmiş birçok kişi bulunmaktadır. Princeton Üniversitesi öğrenim görmüş tanınmış kişilerden bazıları şunlardır:

 • Woodrow Wilson: Amerikalı akademisyen, tarihçi ve siyasetçi olması dışında, Amerika Birleşik Devletlerinin 28. Başkanıdır.
 • Jeff Bezos: Dünya Çapında faaliyet gösteren teknoloji sitesi olan Amazon kurucusudur.
 • James Madison: Siyasetçi, felsefeci, Amerika Birleşik Devletlerinin 4. Başkanıdır.1801 – 1809 yılları arasında Dışişleri Bakanı, 1809 – 1817 yılları arasında ise Devlet Başkanlığı yapan Madison
 • Michelle Obama: Amerikalı bir avukattır. Amerika Birleşik Devletleri 44. Başkanı olan Barack Obama’nın eşi olan Michelle Obama,

Bu kişiler dışında; F. Scott Fitzgerald, Brooke Shields, Ralph Nader, John Forbes Nash Jr., John F. Kennedy, Eric Schmidt, Bill Bradley, Meg Whitman, James Stewart, Cornel West, James Stewart gibi isimler de Princeton Ünivertesinde öğrenim görmüş tanınmış kişilerdendir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu