Yaşam

Radyoterapi Nedir?

Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini öldürmek için yüksek güçlü röntgen veya diğer parçacıkların kullanılmasıdır. Kanseri tedavi etmek için radyasyon tedavisi verme konusunda uzmanlaşmış doktora radyasyon onkolojisi uzmanı denir. Bir radyasyon tedavisi rejimi veya programı genellikle belirli bir süre boyunca verilen belirli sayıda tedaviden oluşur.

Radyasyon Terapisi Nasıl Çalışır?

Kanser için radyasyon tedavisi mekanizması oldukça karmaşık olmasına rağmen hala kullanılsa da iyonlaştırıcı radyasyonun kanser hücrelerinin DNA’sını tahrip ettiği ve kanser hücrelerinin çoğalma yeteneğini bozduğu bilinmektedir. Radyasyon, iyi veya sağlam hücreleri de öldürebilir.

Radyasyon Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Radyasyon tedavisi yöntemleri, ışınlanmış odağa iyonlaştırıcı radyasyon sağlama yöntemine bağlı olarak dış ve iç bölümlere ayrılır. Metotların kombinasyonuna kombine radyasyon tedavisi denir. Dış radyasyon tedavisi, yüksek enerjili X-ışınları ile malign tümörlerin ışınlanması için bir yöntemdir.

Radyasyon, hastanın vücudunun dışında bulunan özel cihazlar (örneğin; tıbbi bir doğrusal hızlandırıcı kullanarak) kullanılarak üretilir ve tümörü hedefler. Dahili radyasyon terapisi, tümöre veya onun yanına radyoaktif materyalin sokulmasını ve tatmin edici bir sonuçtan sonra çıkarılmasını içerir. Bazı durumlarda, radyoaktifliklerini kaybedene kadar daha az radyoaktif madde kullanılabilir ve tutulabilir.

Dahili radyasyon terapisinde kullanılan radyoaktif maddelerin örnekleri; tiroid kanseri, radyoaktif fosfor, stronsiyum ve radyum tedavisinde kullanılan radyoaktif iyottur. Dahili radyasyon terapisinde, radyoaktif malzeme ayrıca, sarhoş olan veya vücuda sokulan sıvı formda olabilir. Dahili radyasyon terapisi, doğrudan radyoaktif maddelere maruz kalmadıkları için başkaları için tehlike oluşturmaz. Ancak, hamile kadınlarla yakın temastan kaçınmak ve çocukları dizlerinin üzerine koymamak tavsiye edilir.

Radyasyon Tedavisi Seçenekleri

İntraoperatif radyasyon tedavisi (IORT). Bu tedavi, ameliyat sırasında tümöre harici ışın radyasyon terapisi veya dahili radyasyon terapisi kullanarak radyasyon tedavisi sağlar. IORT, cerrahların radyasyon tedavisinden önce sağlıklı dokuyu almasına izin verir. Bu tedavi, tümör hayati organlara yakın olduğunda faydalıdır.

Sistemik radyasyon tedavisi. Hastalar, kanser hücrelerine saldıran veya bunlardan enjeksiyon alan radyoaktif maddeleri yutarlar. Vücut bu radyoaktif maddeleri tükürük, ter ve idrar yoluyla uzaklaştırır. Bu sıvılar radyoaktiftir. Bu nedenle hastayla yakın temasta bulunan kişiler, sağlık ekibi tarafından önerilen güvenlik önlemlerini almalıdır.

Radyoimünoterapi. Bu bir tür sistemik terapidir. Radyasyonu doğrudan kanser hücrelerine iletmek için monoklonal antikorlar kullanır. Bu terapi, düşük dozda radyasyonu doğrudan tümöre iletir. Kanser olmayan hücrelere etkisi yoktur

Radyoduyarlaştırıcılar ve radyoprotektörler. Araştırmacılar, tümörleri daha etkili bir şekilde yok etmek için radyasyon tedavisine yardımcı olan maddeler olan radyoduyarlaştırıcılar üzerinde çalışıyorlar. Radyoprotektanlar, tedavi bölgesine yakın sağlıklı dokuları koruyan maddelerdir. Radyoduyarlaştırıcı örnekleri arasında florourasil (5-FU, Adrucil) ve cisplatin (Platinol) bulunur. Radyolojik koruyucuya bir örnek amifostindir.

Radyasyon Tedavisi Ne Zaman Verilir?

Radyoterapi, terapötik terapi veya palyatif bir önlem olarak kullanılır. Palyatif bir önlem olarak radyasyon tedavisi tümörün boyutunu azaltır ve tümörle ilişkili semptomları hafifletir. Radyasyon tedavisi, sınırlı ve açık sınırları olan neoplazmalar için uygundur. Bununla birlikte lösemi gibi belirli kanser türleri için tam vücut ışınlaması gerekebilir. Radyasyon tedavisi, ameliyattan önce tümörü azaltmak veya kemoterapi ile kombinasyon halinde bağımsız bir tedavi olarak kullanılabilir. Sarkom ve meme kanseri gibi bazı tümörler, radyasyon terapisi, kemoterapi ve cerrahi kombinasyonuyla tedavi edilebilir.

Radyoterapi Hangi Komplikasyonlara Neden Olabilir?

Radyoterapideki problem, kanser hücrelerini sağlıklı olanlardan ayırt edememesidir. Bununla birlikte, hızlı bölünme ve kendi kendine onarım yetersizliği nedeniyle kanser hücreleri radyasyona karşı daha hassastır. Radyasyon tedavisinin yan etkileri, kullanılan radyasyonun dozuna ve süresine ve ayrıca, radyoterapinin uygulandığı vücudun bölgesine bağlıdır. Radyasyon tedavisinin geç riskleri arasında kısırlık, ikincil tümörlerin gelişimi ve kanserde nüks olma ihtimali vardır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu