Şehirler

Recife Şehri Hakkında Bilgiler

Recife Şehir Gezisi, dünyanın her yerinden turistleri çekmektedir. Bu çekiciliğin nedenleri arasında karnaval ve São João gibi kültürel etkinlikler öne çıkıyor. Ayrıca Recife, Avrupa şehri Venedik’e nehir benzerliği nedeniyle “Brezilya Venedik’i” olarak bilinir.

Recife Şehri Nerededir?

Recife şehri, Brezilya’nın Kuzeydoğusunda yer alan bölgesinde Pemambuco Eyaletinin başkenti olan bir şehirdir. 1537 yılında kurulan Recife, Atlantik kıyısında Capibaribe, Beberibe ve Jordão nehirlerinin ağzında, Amerika’nın en doğu noktasına yakın konumda yer alır. “Recife” adı, kıyı şeridi boyunca uzanan ve doğal havuzlar oluşturan büyük bir kayalık kumtaşı bariyer (resifler) olan “resif” kelimesinden gelir.

İklimi tropikaldır. Recife’de iki ana mevsim yaşanır. Eylül – Mart ayları arası Kurak geçerken, Nisan – Ağustos ayları arası ise yağmurludur. Recife şehri dört ana alana bölünebilir:

 • Centro ( Merkezi )
 • Zona Sul ( Güney Bölgesi )
 • Zona Oeste ( Batı Bölgesi )
 • Zona Norte ( Kuzey Bölgesi )

Recife’ye Nasıl Gidilir?

Recife’de, Recife Guararapes-Gilberto Freyre isimli Uluslararası bir havaalanı vardır. Recife’ye direkt uçuş gerçekleştirilebilmektedir. Recife havaalanına indikten sonra sizi direkt olarak şehir merkezine götürebilecek Aeroporto durağı vardır.

Bu duraktan otobüse binerek 15 dakikada Boa Viagem ( uzun sahil ), 30 dakikada ise şehir merkezine gidebilirsiniz.  Ayrıca Recife havaalanından taksiyle de şehir merkezine gidebilirsiniz fakat bu ulaşım biraz daha maliyetlidir.

Recife’de Gezilecek Yerler

Refice şehrinde gezebileceğiniz; birçok sahil, kilise, müze ve diğer tarihi yapılar bulunmaktadır. Bunlardan en popüler olanlarını inceleyelim.

 • Boa Viagem Plajı: Dünyanın en iyi kentsel plajı diyebiliriz. El değmemiş beyaz kumları, 8 km’lik otel ve restoranlarıyla Brezilya’nın en uzun şehirleşmiş plajıdır.
 • Santo Antônio Fransisken Manastırı (Aziz Anthony Fransisken Manastırı): Şehrin en büyük turistik yerlerinden biri, gösterişli Capela Doruda’yı ( Altın Şapel )içeren bir manastırdır. 1588 yılında inşa edilmiş, Brezilya’nın en güzel barok kiliselerinden biridir.
 • Kaldırılma Müzesi ( Museu da Abolição ): Yüzyıl Brezilyasındaki kölelik dönemini ve kölelik karşıtı hareketi anlatan müzedir.
 • Parque Dois Irmãos ( İki Kardeş Parkı ): 14 hektar arazi üzerine kurulmuş botanik hayvanat bahçesi ve bir park. Hayvanat bahçesinde yaklaşık 800 tür hayvan vardır. Canlı çeşitliliği açısından oldukça fazla hayvan içeren bu park aynı zamanda içerisinde Doğa Bilimleri Müzesi ve bir dizi ekolojik parkur da bulunduruyor.

Recife’de Ne Yenilir? Ne İçilir?

Pernambuco eyaleti diğer eyaletlerin yanı sıra Afrika ve yerel etkilere sahip çok kültürlü bir mutfağa sahiptir. Her ne kadar Brezilya’da ulusal bir yemek olan; Feijoada (pilav ve Farofa ile servis edilen fasulye, domuz eti ve sığır eti)  tercih edilse de, bu yemek Recife‘de çok popüler değildir.

Recife’de tercih edilen yöresel yemek; Carne de Sol’dur. ( Teke midesi ile hazırlanan özel bir yemektir.)

Ayrıca Recife’de Bolo de Rolo ve Bolo Sousa adlı iki geleneksel ve lezzetli kekleri de tadabilirsiniz.

Recife’de Nerede Yemek Yenir?

Recife şehri, Brezilya’daki üçüncü büyük gastronomi merkezine sahiptir.

 • Chica Pitanga: Bölgesel ve yöresel yemekleri kilo usulü yiyebileceğiniz bir restorandır.
 • Papaya Verde: Bölgesel ve yöresel yemeklerden uzaklaşıp, Orta Doğu yemekleri yemek isterseniz bu restoranı tercih edebilirsiniz.
 • Bargaço: Recife’deki en iyi balık ve deniz ürünleri restoranı olarak kabul edilir. Restoranın en meşhur yemeği moqueca ‘dır. (sebze ve hindistan cevizi sütü ile pişirilmiş balık veya karides parçalarının bulunduğu bir yemektir.
 • Quina do Futuro: Japon mutfağı severlerdenseniz tercihinizi bu restorandan yana kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu