Biyografi

Rembrandt van Rijn Kimdir?

Hollandalı Rembrandt van Rijn, 15 Temmuz 1606 – 4 Ekim 1669 yılları arasında yaşamış, ressam ve baskı ustasıydı. Hollanda’nın Leiden şehrinde doğan ünlü ressam, Değirmenci bir baba ile bir fırıncının kızından Dünyaya gelmiştir. Çiftin dokuz çocuğundan biriydi olan Rembrandt, Hollanda’nın ticaret, bilim ve sanatta atılım yaptığı çağda yaşamıştır.

Hollanda’nın Altın Çağı olarak nitelendirilen bu çağda, Rembrandt van Rijnışığın ve gölgelerin ressamı “ olarak da anılır.

Rembrandt van Rijn Hayatı

Rembrandt,  henüz on dört yaşında Leiden Üniversitesine giderek zekâsını kanıtlamıştır. Ama Rembrandt ’ın üniversiteye gitmek dışında resim yapmaya hevesi olan Rembrandt, 1620 yılının ilk günlerinde bir ressama çıraklık yapmaya başladı.

Eğitimini tamamladıktan sonra, Amsterdam ’a gitti. Amsterdam, metropol bir şehirdi. Şehir nüfusu genelde; tüccarlar, baharat ihracatçıları ve köle simsarlardan oluşuyordu. Ekonomik durumun çok iyi olduğu şehirde, halk sanata önem veriyor ve para harcıyordu. Kendilerinin ve ailelerinin portrelerini yaptırdıkları,  bu dönemde yoğun bir talep vardı. Dolayısıyla bu talep, birçok ressamın bu şehirde toplanmasına neden oldu. Amsterdam ’da resmen ressamlar açasından bir borsa oluştu demek mümkün. Bu pazarda ressamlar arasında kıyasıya bir rekabet vardı.

Rembrandt van Rijn, Rönesans döneminin İtalyan sanatçıları olan; Raffaelo, Leonardo ve Michelangelo ’dan etkilenmeden resimler yapmayı başarabilmiştir.

Hem din hem de portre temalı birçok sipariş alan Rembrandt, 1632’de şöhretinin ilk yıllarında yaptığı “ Dr. Nicolaes Tulp’un Anatomi Dersi ” adlı tablosuyla kariyerinin en önemli işini yaptı. Amsterdamdaki Cerrahlar Birliği için yapılmış olan bu tablo, Rembrandt van Rijn’ in Amsterdam’daki ilk önemli kamu işiydi.

Rembrandt van Rijn Eserleri

Rembrandt van Rij, yaşamış olduğu dönemde birçok eser yapmıştır. Rembrandt van Rijn eserlerinden bazıları şunlardır:

 • Lazarus’un Yükselişi (1630)
 • Nicolaes Tulp’un Anatomi Dersi (1632)
 • Meditasyondaki Filozof (1632)
 • Belşazzar’ın Ziyafeti (1635)
 • Danae (1636)
 • Gece Devriyesi (1640-42)
 • Susanna ve Yaşlılar (1647)
 • Değirmen (1650)
 • Banyosunda Betşeba (1654)
 • Açık Kapıda Duran Kadın (1656-57)
 • Yakup’un Melekle Savaşı (1659)
 • Aziz Petrus’un İnkârı (1660)
 • Yahudi Gelini (1664)

Rembrandt van Rijn Aydınlatma Tekniği

Işığın ve gölgelerin ressamı Rembrandt’ın ustalığı sadece resim sanatına değil fotoğrafçılık sanatına da ciddi anlamda etki etmiştir. Özellikle portre fotoğrafçılığında sıkça kullanılan Rembrandt Aydınlatması adı verilen teknik diğer sanatçılara da ilham olmuştur. Portrelerdeki dramatik aydınlatma, stüdyo fotoğrafçılığına da taşınmıştır. Sinema filmlerinde de kullanılan bu teknik sayesinde yüze güçlü bir ifade katılabilmektedir.

Rembrandt van Rijn Ölümü

1660 ’lı yıllarda, Avrupa’da, veba ve ölüm kol geziyordu. Hastalıktan dolayı 1662 yılında karısı Hendrickje ’yi kaybetti. Daha sonra, oğlu Titus evlenmesinden sekiz ay sonra, 1668 yılında hayatını kaybetti.

Rembrandt acı içerisinde yaşadığı bu yıllarda en güzel eserlerini verdi. Rembrandt van Rijn, 4 Ekim 1669 ’da hayatını kaybetti.

Rembrandt ölümünden sonra kendisi ve eserleri, eleştirmenler tarafından  “bayağı” denilerek oldukça eleştirildi ve unutturuldu.  19 yüzyılda, Empresyonistler ve post-empresyonistler; Rembrandt’ın boyama tekniğine hayran kaldılar ve onu yeniden keşfettiler.

Kendi portrelerine karşı aşırı derecede düşkün bir insan olan Rembrandt, kendisinin 80’den fazla portresini ve gravürünü yapmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu