Biyografi

Robert Kiyosaki Kimdir? Robert Kiyosaki Kitapları, Sözleri

Robert Kiyosaki, en önemlisi “Zengin Baba, Fakir Baba Zenginlerin çocuklarına para hakkında öğrettiklerini, fakirlerin ve orta sınıfların yapmadığı” kitaplarıyla uluslararası üne kavuşmuştur.

Robert Kiyosaki, 8 Nisan 1947 tarihinde Hilo, Hawaii’de doğmuş, Amerikalı yatırımcı, girişimci, iş adamı ve yazardır.  Kiyosaki, kitaplar ve videolar aracılığıyla insanlara kişisel finans ve iş eğitimi sağlayan özel bir finansal eğitim şirketi olan Rich Global LLC ve Rich Dad Company’nin kurucusudur. Yonsei nesil arasında yer alan Japon kökenli Amerikalılar kökenine sahip, Ralph H. Kiyosaki adlı baba ile Marjorie O. Kiyosaki’nin en büyük oğlu olarak Dünya’ya gelmiştir.

Robert Kiyosaki, Hilo Lisesine giderek, 1965 yılında mezun olmuştur. Robert Kiyosaki’nin yaşamına dair diğer detaylar; yaptığı konuşmalardan meydana geliyor. ABD Deniz Harp Okulu, ABD Deniz Ticaret Akademisi gibi birçok yerde kendini gösteren Robert Kiyosaki, üniversiteden mezun olduktan sonra Standart Oil’in tanker ofisinde üçüncü bir eş olarak işe başlayıp, sonrasında Deniz Piyadelerine katılmak için altı ay sonra istifa etti.

1972’deki Vietnam Savaşında, helikopter savaş gemisi pilotu olarak görev yapan Robert Kiyosaki, başarıları sonucu hava madalyası ile ödüllendirildi. Robert Kiyosaki’nin bahsettiğine göre; 1973’de Hawaii Üniversitesinde henüz askerdeyken, iki yıllık MBA programına kaydoldu, ardından 1974 yılının Haziran ayında Deniz Piyadelerinden onur bir şekilde terhis oldu.

Robert Kiyosaki İş ve Finans Danışmanlığı

Rich Dad Company finansal eğitim şirketinin kurucusu olan Robert Kiyosaki, kitap ve videolar aracılığıyla insanlara; kişisel finans ve iş konularında eğitim sağlar. Robert Kiyosaki kitapları; iş ve mali tavsiye üzerinedir. Robert Kiyosaki Zengin Baba Yoksul Baba kitabı bu kitaplar arasında en çok rağbet gören kitaplardan biridir.

Robert Kiyosaki, finansal eğitim olarak nitelendirdiği konu üzere yoğunlaşarak; gayrimenkul yatırımları, işletmeler, hisse senetleri ve emtialar gibi iş ve yatırım fırsatlarından bahsederek, bu tür yatırımları destekleyen pasif gelirlerin nasıl elde edilebileceğini, böylece tek başına ve gerçek finans bağımsızlığın nasıl elde edilebileceğini anlatır.

Robert Kiyosaki ayrıca kaldıracın risklerine rağmen finansal kaldıracın zengin olmak için önemli bir araç olduğunu savunurken, nakit biriktirmek veya geleneksel bir işten maaş almak yerine de; kişinin yükümlülüklerini finanse etmek için varlık oluşturması gerektiğinin önemine dikkat çekiyor.

Robert Kiyosaki Kitapları

Robert Kiyosaki kitapları her geçen gün dikkat çekmeye devam ediyor. Özellikle finansal özgürlüğünü kazanmak isteyen ve bu konuda kendini cesaretlendirmek için bir dayanak arayanlar; Robert Kiyosaki kitaplarını inceliyor. Robert Kiyosaki kitaplarından bazılarını listeleyelim.

 • Nakit Akışı – Ölçüm Çeyreği
 • Zengin Çocuk Akıllı Çocuk
 • Zengin Baba’nın Yatırımcılık Kılavuzu
 • Zengin Baba’nın Kehaneti
 • Genç Emekli Zengin Emekli
 • Gençler İçin Zengin Baba Yoksul Baba
 • Zengin Baba’nın Zenginlik Komplosu
 • Zengin Olmanızı İstiyoruz
 • Zengin Baba Finansal IQ’nuzu Artırıyor
 • İş Okulu
 • Zengin Baba Yoksul Baba

Robert Kiyosaki kitaplarından biri olan Zengin Baba Yoksul Baba adlı kitap; CASHFLOW Quadrant ve Yatırım Zengin Dad Kılavuzu, üç eşzamanlı Wall Street Journal, USA Today ve The New York Times en çok satan 10 listelerinde bir numara olmuştur. Ayrıca kitap okumak yerine görselliği tercih edenler için; bu eser, CD ‘lerden oluşan bir dizi hâline getirilmiştir.

Robert Kiyosaki kitaplar dışında; yetişkinler ve çocuklar için üç “Cashflow” tahta ve yazılım oyunlar oluşturmuştur.

Robert Kiyosaki Sözleri

Robert Kiyosaki kitapları dışında sözleriyle de geniş bir kitleyi etkilemeyi başarmıştır.  Katıldığı birçok seminer dâhil olmak üzere; birçok kitap ve videolarında yer alan Robert Kiyosaki sözleri hep dikkat çekti. Robert Kiyosaki sözlerinden bazılarını sizler için derledik.

 • İstediğiniz güvenli hayatı size sağlayacak tek kişi sizsiniz!
 • Başarının büyüklüğü; isteğin gücüyle, hayalin büyüklüğüyle ve yol boyunca hayal kırıklığının nasıl aşıldığıyla ölçülür.
  Değişmeyi istemek yetmez. O değişimi gerçekleştirecek cesaret, enerji ve kararlılık gerekir.
 • Zengin ve fakir arasındaki fark zamanlarını nasıl kullandıkları ile alakalıdır.
 • Sorun olarak gördüğümüz her durumun içinde, çok iyi bir fırsat bulunur.
 • Geleceğiniz, yarın yapacaklarınızla değil, bugün yaptıklarınızla oluşur.
 • Aklınızı mazeret üretmek için kullanmak yerine, sizi zengin edecek bir kaldıraç olarak kullanın.

Robert Kiyosaki Kişisel Hayatı

Robert Kiyosaki, 1986 yılında Kim Kiyosaki ile evlendi. 1994’den beri Phoenix, Arizona’da yaşayan çift; 2017 yılında ayrıldılar. 10 Haziran 2021’de Stansberry Research’ten Daniela Cambone ile yaptığı röportajda; Robert Kiyosaki, bu ayrılığı doğruladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu