Tarih

Rönesans Nedir?

Rönesans, Orta Çağ’dan sonra Avrupanın kültürel, sanatsal, politik, ekonomik, bilim ve sanatta yenilenme dönemi dir. “Rönesans”, Fransızca “yeniden doğuş” kelimesinden gelir.

Tarih deyimi olarak  14. yüzyıldan 17. yüzyıla kadar geçen Rönesans, klasik felsefe, edebiyat ve sanatın yeniden keşfedilmesini destekleyen kültürel harekettir. Avrupa toplumları 15. yüzyılda büyük değişimler geçirdi ve sanat da yaptı. 14. yüzyılda, İtalyan sanatçıların, Yunan ve Roma Antik Tarihi mirasını yaşatması dönemine “Rönesans” denir.

Suan halen adlarından bahsettiğimiz dünyaca ünlü bilim adamları ve sanatçıların bazıları Bu dönemde büyümüştür. Rönesans döneminde, Ortaçağ’da , MS 476 yılında antik Roma’nın düşüşü ile  Avrupalılar bilim ve sanatla ilgilenmeye başlamışlardır.

14.yüzyıl’da, hümanizm denilen kültürel bir düşünce İtalya’da hızla değer kazanmaya başladı. Hümanizm, birçok prensibi arasında, İnsanlar yaşadıkları dünya hakkında sorular sordular. İnsanlar kendilerinin evrende tek olduğu fikrini destekledi ve insanlar eğitimde, klasik sanatlarda, edebiyatta ve bilimde insanlar başarılarını benimsediler. Gutenberg matbaayı icat ederek, Avrupa çapında daha iyi iletişim ve fikirlerin daha çabuk yayılmasını sağladı.

Rönesans Sanatı, Mimarisi ve Bilimi

Rönesans döneminde bilim mimarlık ve sanat birbiriyle yakından ilişkiliydi. Vinci gibi sanatçılar anatomi gibi bilimsel ilkeleri çalışmalarına dahil ettiler, böylece insan bedenini olağanüstü bir hassasiyetle tekrardan yaratabildiler.

Filippo Brunelleschi gibi mimarlar , geniş kubbeli devasa binaları doğru bir şekilde mühendisleştirmek ve tasarlamak için matematik okudu.

Bilimsel buluşlar düşünmede büyük değişimlere neden oldu. Teleskopu geliştiren Galileo Galilei ve Descartes astrolojiye ve matematiğe yeni bir bakış açısı sunarken, Nicolaus Copernicus Dünya’nın evrenin merkezi değil Güneş’in merkezi olduğu kuralını öne sürdü.

Rönesans sanatı, gerçekçilik ve natüralizm ile karakterize edildi. Sanatçılar, insanları ve nesneleri gerçek hayattan tasvir etmeye çalışıyorlardı.

Bilim insanları çalışmalarına derinlik kazandırmak için perspektif, gölgeler ve ışık gibi yöntemleri kullandılar.

Bilim adamları, dünya ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ve ticaret rotalarını genişletmek  için yeni topraklar keşfetmek için yollara  çıktılar. 1492’de  Columbus, Dünya’yı “keşfetti” ve Ferdinand Magellan, 1500 yılların başında dünyayı dolaşmayı başaran ilk kişi oldu.

Rönesans döneminde üretilen en ünlü sanatsal eserlerden bazıları:

  • Son Akşam Yemeği (Da Vinci)
  • Davut Heykeli (Michelangelo)
  • Adem’in Yaratılışı (Michelangelo)
  • Mona Lisa (Da Vinci)
  • Venüs’ün Doğuşu (Botticelli)

Rönesansın Sonu

15.yüzyılın sonunda, İtalya yarımadasında çok sayıda savaş yaşanarak birçok insanın ölümüne sebep olmuştur. İtalyan toprakları için savaşan İspanyol, Fransız ve Alman işgalciler bölgede bozulmaya ve dengesizliğe neden oldu.

Ayrıca, ticaret yollarının değiştirilmesi ekonomik bir gerileme sürecine neden olmuş ve varlıklı katılımcıların sanat için harcayabileceği para miktarını sınırlandırmıştır. Daha sonra, Karşı Reform olarak bilinen bir hareketle Katolik Kilisesi, Protestan Reformuna cevap olarak sanatçıları ve yazarları sansürledi. Birçok Rönesans düşünürü çok cesur olmaktan korkuyordu, bu da yaratıcılığı boğuyordu.

Dahası, 1545’te Trent Konseyi, hümanizmi ve Katolik kilisesini ölümle cezalandırılabilecek sapkınlık eylemine itiraz eden her türlü görüşe dönüştüren Roma Engizisyonunu kurdu . 17. yüzyılın başlarında, Rönesans hareketi sona ermişti ve Aydınlanma Çağı’nın başlamasına yol açmıştı .

Rönesans dünyayı nasıl değiştirdi?

Abernethy’e göre Rönesans antik dünyadan modernliğe geçiş zamanıydı ve aydınlanma Çağı’nın başlamasını sağladı” dedi. Bilim, sanat, felsefe ve ticaret alanındaki gelişmelerin yanı sıra matbaa gibi teknolojik gelişmeler toplumda kalıcı izlenimler bıraktı ve modern kültürümüzün birçok unsuruna sahne oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu