Şehirler

Rouen Şehri Hakkında Bilgiler

Altın Şehir lakaplı Rouen heyecan verici bir şehirdir. Paris’ten trenle bir saat ve birkaç dakika uzaklıktadır. Olağanüstü bir mimari ve dini mirasla, bir Sanat ve Tarih Şehrinde Eski yarı ahşap evlerin sıralandığı Arnavut kaldırımlı sokaklar da dahil olmak üzere eski pitoresk mahalleleri dolaşmak iyidir.

Rouen Nerededir?

Rouen, Fransa’nın kuzeybatısında yer alan, Yukarı Normandiya bölgesine ait bir şehirdir. Sen nehrinin ortadan ikiye ayırdığı şehrin nüfusu 116.000, merkez ilçeleriyle birlikte 417.000 ‘dir.

Yukarı Normandiya bölgesinin 2. Büyük şehri olan Rouen, Nüfus yoğunluğu olarak ise Fransa’nın 35. Büyük şehri konumundadır. Paris’in yaklaşık bir saat kadar dışındadır.

Rouen’e Nasıl Gidilir?

Rouen’de bir havalimanı bulunuyor fakat uluslararası bir havalimanı değil. Bu yüzden Rouen’e direkt uçuş mümkün değil. Rouene’e gitmek istiyorsanız önce Paris’e uçmalısınız. Paris havalimanına ulaştıktan sonra Paris Saint Lazare Tren Garından trenle 1 saat 10 dakika gibi kısa bir sürede Rouen şehir merkezinde olmanız mümkün.

Tren garına trenlerin gelme süresi bir buçuk saati bulabiliyor çünkü gelecek olan trenin hangi istasyonlara uğradığına bağlı olarak süre değişkenlik gösterebilir. Tren fiyatları dönem dönem değişiklik gösterse de Paris – Rouen gidiş dönüş tren bileti fiyatı genelde 30€ civarıdır.

Paris’ten bir otobüsle ya da araç kiralayarak da Rouen’e gidebilirsiniz fakat yoğun bir trafik ile karşılaşacağınızı düşünecek olursak, tren ile gitmek en hızlı ve mantıklı olanı olarak gözüküyor. Yine de Paris’ten Rouen’e otobüs ile gitmek isteyenler Flixbus ve Ouibus firmalarını tercih edebilir.

Rouen’de Gezilecek Yerler

  • CATHEDRALE NOTRE-DAME: Şehir merkezinin doğusunda yer alan bu kilisenin en önemli özeliği; ünlü ressam Monet’in ön cephesini resmetmesidir. Kilise detaylı bir dış görünüşünün aksine, sade bir iç dizayna sahiptir.
  • SAİNT MALO KİLİSESİ: 1437 yılında inşa edilen kilise, sanat tarihçeleri tarafından; gotik mimarinin bir şaheseri olarak kabul edilir. Cephesi; dairesel bir yayı andıran bu kiliseyi Rouen’e gelirseniz gezmenizi tavsiye ederiz.
  • MUSEE DES BEAİX-ARTS: Square Verdrel bölgesinde yer alır. 1866 yılında kurulmuş Güzel Sanatlar müzesidir. Resim ağırlıklı olan bu müzeyi ziyaret ederseniz şu ressamların eserlerini görebilirsiniz; Rubens, Velazquez, Caravaggio.
  • Rouen ayrıca şehir merkezinde Avrupa’nın son ortaçağ mezarlıklarından birine sahiptir: aster St. Maclou. 1348’deki büyük kara veba sırasında kurulan, bugün tarihi bir anıt olarak sınıflandırılan bu antik toplu mezar, galerilerinin yarı ahşap cephelerinde hala korkunç süslere sahip. 16. yüzyılda inşa edilmiş, bir mezarlık olarak, sessiz bir avluda ortaya çıkar.
  • Notre-Dame de Rouen katedrali güzel ve şehirdeki herkes için mutlaka görülmesi gereken bir yer. Tamamen süslenmiş ve çok iyi işlenmiş detaylarla dolu ana kapısı ile ünlü bir girişi ve devasa bir iç mekanı vardır.

Rouen’de Ne Yenilir? Ne İçilir?

Fransa peynirleriyle ünlüdür. Peyniri seviyorsanız; Camembert, Neufchatel, Livarot. Peynirlerini mutlaka tatmalısınız.

Ayrıca Fransa’nın kendine özgü geleneksel bir yemeği olan Canard au sang ( Preslenmiş ördek ), Rouen’in bu konuda uzmanlaşmış aşçılarından, Rouen restoranlarında yemenizi tavsiye ederiz.

Bu geleneksel yemek damak zevkinize uymuyorsa crêperies ( krep ), bir de Rouen’de yemenizi öneriyoruz.

Rouen’de Nerede Yemek Yenir?

Sandviç yemeyi sevenler için; Rue aux Juifs’te yer alan Sandwiches et Plus sandviççisine uğrayabilirsiniz.

Rouen’de birçok farklı yeme – içme yerine rastlayabilirsiniz. Hemen hemen her restoranın içi ve dışı ayrı güzellikte bir dizayna sahiptir. Rouen’e gelmişken bu şehrin karakterini yansıtan, en özgün mekânlarından biri olan Dame Cakes’e uğrayarak tatlı yiyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu