Bilim

Rutherford Atom Modeli Nedir?

Rutherford atom modeli nedir? sorusuna cevap vereceğimiz bu yazımızda, atom modelinin nasıl ortaya çıktığı ve öngörüleri hakkında da detaylar yer almaktadır. Rutherford atom modeli, günümüzdeki atom tarifini anlamamıza imkan tanıyan ve atomlar üzerinde daha detaylı çalışmalar yapılması konusunda ilk basamağı oluşturmuş klasik atom modelidir. Bu modelin ortaya çıkış evresini incelediğimizde, günümüzdeki modern atom modelinin seyrine kattığı olumlu etkileri de daha iyi bir şekilde anlayabiliriz.

Rutherford Atom Modeli

1911 yılında Ernest Rutherford’un yaptığı deney sonucunda ortaya çıkardığı ve bir takım öngörülerle bugün ki modern atom modelinin temelini oluşturan ilk ve klasik atom modelidir.

Rutherford yaptığı deneyler sonucunda, 19. Yüzyıl başlarında büyük ses getirecek bir buluşa imza atmıştı. Günümüzde kullanmış olduğumuz atoma tam olarak uymasa bile, bu buluş modern atomun bilinirliği konusunda önemli bir kilometre taşı olmayı başarmıştır. Rutherford atom modeli hakkında aşağıda verdiğimiz detaylı bilgileri incelediğinizde, günümüz atom modeline sunmuş olduğu katkıları da rahatlıkla görmeniz mümkündür.

Çekirdeğin sabit ve pozitif elektronlarla yüklü olduğunu ve atomun önemli oranda boşluklardan meydana geldiğini öngörmektedir. Ayrıca Rutherford atom modeli, elektronların hareket edebileceği yerler hakkında da öngörüler sunmaktadır.

Rutherford Atom Modeli Nasıl Ortaya Çıktı?

Manchester Üniversitesi’nde çalışan Yeni Zelandalı Ernest Rutherford, 1900’lü yılların başındayken bir takım çalışmalar yapıyor ve akademik kariyerini yoğunlukla radyoaktif araştırmalara ayırıyordu. 1908 yılında radyoaktivite keşifleriyle, Nobel Ödülünü aldı. Bu süreçten sonra Rutherford atom modeli ile ilgili çalışmalar yapmaya başladı.

1991 yılında yaptığı altın folyo deneyiyle Rutherford atom modelinde önemli bir aşama kaydedildi. Pozitif yüklü alfa parçacıklarının folyodan düz geçmelerini gözlemlemek için bir deney yaptı. Alfa ışınların folyodan düz geçmeleri yerine sapmalara uğraması sunucu, şahit oldukları pozitif kuvvete çekirdek adı verildi. Bu veriler ışığındaysa, Rutherford atom modeli oluşturulmaya başlandı.

İlgili Makaleler

Atom modelinin varsayımları, şu şekilde tanımlandı.

  • Atomun merkezinde, bir çekirdek bulunmaktadır. Bu çekirdekteyse, pozitif yükler yer almaktadır.
  • Atomun önemli bir kısmı, boşluktur.
  • Çekirdeğin kapladığı hacim, elektronların kaplamış olduğu hacimden daha küçüktür.
  • Protonlar yani pozitif yükler, atom ağırlığının yaklaşık olarak yarısını oluşturmaktadır.

Rutherford Modelinin Eksikleri Nelerdir?

Rutherford’dan sonra fizikçiler ve kimyagerlerin yapmış olduğu araştırmalar sonucunda, atomlardaki elektron davranışlarının Rutherford’in ortaya attığı iddialardan daha karışık olduğu keşfedildi.

Yeni yapılan araştırmalar elektron hızlarının tutarsız olduğunu ve belirlenmiş yollarda ilerlemediğini ortaya koydu. Ayrıca elektronların çekirdeklerin etrafında konumlarının, sahip oldukları enerjiye göre değişiklik gösterdiği fark edildi.

Bu araştırmalar esnasında fizikçilerin geliştirmiş olduğu elektron bulutu modeli, günümüz modern atomunu oluşturan parçalar arasında yer almaktadır.

Rutherford atom modeli her ne kadar bazı varsayımları çürütülmüş olsa da, kimya alanında yeni yapılan araştırmalar için önemli bir ilham kaynağı oldu. Bu modeldeki bir takım eksikliklerse, Bohr atom modeli ortadan kaldırılmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu