Yaşam

Sabah Egzersizi mi Gece Egzersizi mi, Hangisi Daha İyi?

En iyi spor yapmaya zaman sabah 6 ila 08:00 olduğunu. Bu, kortizolün (stres hormonu) en yüksek seviyesine ulaştığı zamandır. Böylelikle karbonhidrat ve yağ metabolizmasını artırarak onları spor sırasında harcanan enerjiye dönüştürür.

Çoğu insan, vücuda bol miktarda D vitamini ve daha temiz hava sağladığı için en sağlıklı egzersizin sabah güneşine altında yapılan egzersiz olduğunu düşünür. Ancak, bazı insanlar daha fazla boş zamanları olduğu için öğleden sonra veya akşamları egzersiz yapmayı tercih ediyor.

Sabah egzersizi mi yoksa akşam egzersizi mi? Hangisi daha faydalı? İnceleyelim.

Sabah Egzersizinin Faydaları

New England Üniversitesi’nden, Uygulamalı Spor Bilimleri Profesörü, Ph.D Lara Carlson, sabah egzersizi, kilo vermek veya sağlığını iyileştirmek isteyenler için faydalı olduğunu söyledi. Lara, aynı zamanda sabahları egzersiz yapmanın günlük fiziksel aktiviteyi artırmak için yararlı olduğunu da belirtti.

Lara; Ayrıca sabah egzersizinin vücudun metabolizmasını canlandırdığını, böylece vücuttaki kaloriler daha fazla yakıldığını, bu sayede kan basıncı daha sabit olabileceğini sözlerine ekleyerek. Sabah egzersizi yapanların, geceleri daha iyi uyuyabileceğini belirtti.

Amerikan Egzersiz Konseyi’nden Doktor Cedric Bryant’a göre ise; “ Sabah egzersiz yapmak daha tutarlı egzersiz alışkanlıkları oluşturmasını sağlıyor, ancak vücut sıcaklığını sabahları daha düşük olduğunu hatırlatarak daha uzun süre ısınmanızı öneriyor. “

Öğleden Sonra veya Gece Egzersiz Yapmanın Faydaları

Laura’ya göre; gece egzersiz yapmanın faydası enzim aktivitesini ve kas fonksiyonunu artırmak ve işle geçen bir günün ardından vücudun rahatlamasına yardımcı olmaktır.

Teorik olarak, Dr. Michael Triangto, SpKO’ya göre; gece egzersizi kas geliştirme için daha etkilidir. Michael ayrıca, gece egzersizin uykusuzluk gibi uyku sorunlarına da yardımcı olabileceğini açıkladı.

Michael ayrıca;  “ Doğru yapıldığı ve yoğunluğu vücudumuzun kapasitesine uygun olarak yapılmasını gerektiğini hatırlatarak,  vücudumuzu susuz bırakarak, çok fazla egzersiz yapmaya zorlarsak uyumamızın zor olacağını  ” sözlerine ekledi.

Sabah Egzersizi Mi Yoksa Gece Egzersizi Mi Daha Sağlıklı?

Hem sabah egzersizinin hem de gece egzersizinin birçok faydasının olduğunu uzman görüşleriyle açıkladık.  Faydaları ayrı ayrı açıklanan sabah veya gece egzersizi her olursa olsun ikisinin de faydası bizlere geri dönüyor. Sonuç olarak egzersiz yaparak vücudumuzu sağlıklı tutmak çok önemli. Amerikan Kalp Derneğine göre sabah egzersizi ve gece egzersizi yapmak dört ana şeye bağlıdır:

  • Yer,
  • Zaman,
  • Spor türü,
  • Tek başınıza veya arkadaşlarınızla egzersiz yapmanın sağladığı sosyal ortamlar.

Eğer her gün erken kalkan biri değilseniz, öğleden sonra veya akşam egzersizi sizin için daha iyi seçenek olabilir. Bu şekilde, sabahları egzersiz planı yapmak için uykunuzdan fedakârlık etmeniz gerekmediği gibi aynı zamanda bazı günler alarmı kapatıp egzersizinizi aksatmak zorunda kalmazsınız. Fakat egzersiz için zaman ve yer seçimi son derece önemlidir. Egzersizinizi aksatmayacağını bir yer ve zaman seçmeniz, egzersizinizi tutarlı bir şekilde, kolaylıkla yapmanıza yarayacaktır.

Gece Sporları İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sabah egzersizi yapmaya fırsat bulamayıp, öğleden sonradan ya da gece egzersizi yapmayı tercih ediyorsanız bazı dikkat etmeniz gereken şeyler vardır.

Geceleri egzersiz yapmak uygun olsa da, uyku saatinizi ve uyku kalitenizi etkileyebileceği için çok geç saatlerde egzersiz yapmamanız önerilir. Egzersizi bitirdiğinizde hemen uyumamalısınız. Egzersiz zamanı ile yatma vaktiniz arasında 1-1,5 saatlik bir boşluk vermeniz tavsiye edilir.

Sabah egzersizlerinde olduğu gibi geceleri de egzersiz yapmaya başlamadan önce ısınmayı unutmayın.

Prensip olarak, ister sabah ister gece egzersiz yapın fakat yeteneğinizin ve vücut durumunuzun sınırlarını aşmayın. Egzersiz yapmaya alışkın değilseniz, direkt egzersize başlamadan önce hafif fiziksel aktiviteler yapıp sonra egzersize başlayın.

Sonuç olarak; egzersiz yaptığınız vakit ne olursa olsun, egzersiz yapmak, egzersiz yapmamaktan çok daha iyidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu