Biyografi

Sabahattin Ali Kimdir?

Sabahattin Ali ünlü Türk yazar ve şairdir. Sabahattin Ali deyince birçoğumuzun aklına hemen Kürk Mantolu Madonna, İçimizdeki Şeytan, Kuyucaklı Yusuf gibi romanları gelse de yazarın birbirinden güzel öyküleri ve şiirleri de bulunmaktadır. Bu yazımızda Sabahattin Ali kimdir? ve eserleri nelerdir sorularına cevap vereceğiz.

Sabahattin Ali Hayatı

Sabahattin Ali 25 Şubat 1907 tarihinde Edirne’nin Gümülcine Sancağına bağlı Eğridere’de dünyaya geldi. Sabahattin Ali’nin babası piyade yüzbaşısı Salahattin Bey, annesi Hüsniye Hanım’dır. Babasının görev yerinin sık sık değişmesi nedeniyle Sabahattin Ali çocukluk yıllarını İstanbul, Çanakkale ve Edremit gibi çeşitli şehirlerde yaşadı. Bu nedenle ortaokulu Balıkesir Öğretmen Okulu’nda başlayıp, İstanbul Öğretmen Okulu’nda bitirdi. Okul hayatı boyunca hikayeler ve şiirler yazdı. Bu eserleri gazetelere ve dergilere gönderdi. İlk yazısı, 1925 yılında Balıkesir’de yayınlanan Irmak isimli dergide çıktı.

1 yıl boyunca Yozgat’ta ilkokul öğretmenliği yaptı daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Almanya’ya gönderildi. 15 gün Berlin’de kaldıktan sonra, Potsdam’a yerleşti ve özel bir kurumda Almanca kursuna gitti. 1930 yılında Türkiye’ye geri döndü. Sabahattin Ali ülkesine döndükten sonra Orhaneli’nde ilkokul öğretmenliği Aydın ve Konya’da Almanca öğretmenliği yaptı. 1930 yılında ilk öyküsü olan Bir Orman Hikayesi yayınlandı.

Sabahattin Ali, Aliye hanım ile 1935 yılında Kadıköy’de evlendi.1937 yılında kızları Filiz dünyaya geldi. Sabahattin Ali’nin ailesi Soyadı Kanunu’nda ‘’Şenyuva’’ soyadını almıştı ancak yazar babasının adı olan Ali’yi kullanmak istedi ve Nüfus Müdürlüğü’ne başvuruda bulundu. Nüfus Müdürlüğü Sabahattin Ali’nin bu isteğini geri çevirse de o Ali soyadını eserlerinde kullanmaya devam etti. Sabahattin Ali 1937 yılında askere gitti. Askerlik bitiminde Musiki Muallim Mektebi’ne Türkçe Öğretmeni olarak atandı ve ailesiyle birlikte Ankara’ya yerleşti.

 

Sabahattin Ali Eserleri

Hikayeleri

Sabahattin Ali aşağıdaki kitaplarda yer alan toplamda 60 öykü yazmıştır. İlk öykü kitabı olan Değirmen’de 16 öykü bulunurken, Kağnı isimli kitabında ise 13 öykü bulunmaktadır.

1- Değirmen ( 1935)

2- Kağnı(1936)

3- Hanende Melek(1937)

4- Ses(1937)

5- Yeni Dünya(1943)

6- Sırça Köşk(1947)

 

Romanları

1- Kuyucaklı Yusuf (1937)

2- İçimizdeki Şeytan(1940)

3- Kürk Mantolu Madonna(1943)

Şiirleri

Şiirlerini biliyoruz ama farkında değiliz. Dilimizden düşmeyen birçok şarkı Sabahattin Ali’nin şiiridir. Volkan Konak’tan Sezen Aksu’ya birçok usta sanatçı şarkılarında Sabahattin Ali’nin şiirlerini kullandı. İşte bu şiirlerden bazıları;

Aldırma Gönül- Edip Akbayram

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz Zülfü Livaneli

Leylim Ley- Zülfü Livaneli

Melankoli- Nükhet Duru

Göklerde Kartal Gibiydim- Volkan Konak

Çocuklar Gibi- Sezen Aksu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu