Yaşam

Sentriol Nedir?

Mikrotübül yapılardan oluşan zarı olmayan yapılara, sentriol adı veriliyor. Aslında sentriol yapıları, sentrozom olarak adlandırılan organellerin de belirli kısmını oluşturuyor. Yani 9 adet mikrotübüllerde 3’lü triplet yapısı sentriol olarak adlandırılıyor.

Sentriollerin Görevi Nedir?

Sentroller, hücre bölünmesinde ki interfaz evresi sırasında senmtriollerin her birini ikiye bölerek, hücrelerinde karşılıklı şekilde kutuplara çekilmesini sağlar. Kromozomlarda ki ağ ipliklerinin yardımıyla da kutuplara çekilmesi hususunda yardımcı oluyorlar.

Sentriollerin Yapısı Nasıldır?

Sentriol yapıları, daire şeklinde ki hat üzerinden yan yana dizilerek 3’lü triplet mikrotübüller oluştururlar. Sentrozom üzerinde yer alan 3’lü triplette mikrotübüllerde “sentriol” olarak adlandırılır. Sentriol adı verilen bu yapılar, birleşerek 9’lu mikrotübül yapısını yani sentrozomları oluştururlar.

Sentrozomlar; ilkel bitkilerde bulunuyor. Kırmızı algler dışında ki tüm alglerde, eğreltilerde, yosunlarda ve tek hüceye sahip bitkilerde sentrozomlar bulunuyor. Ayrıca hayvanlarda ki hücrelerde de bulunuyor. Yalnız çiçekli bitkilerde ki hücrelerde, kesinlikle sentrozomlar bulunmuyor. Sentrozomlar hücre bölünmelerinin hazırlık evlerinde diğer adıyla interfaz evresinde görülür.

Sentrioller Nerelerde Bulunuyor?

Sentriol yapıları; hayvan hücrelerinin tümünde, bitkilerinde hücrelerinin birkaçında yer alıyor. Adet tane anne sentriollerle yine bir tane de yavru sentrioller hücre içerisinde ki sentrozomların yapısında yer alıyor.

Sentriollerin çoğunluğu, dokuz mikrotübül çiftinden oluşan yengeçlere benzer şekilde, dokuz tane mikrotübül setlerinden oluşuyorlar. Standart olan sentriol yapısından sapmış olan, birkaç türde bulunuyor. Mikrotübüller özellikle, tubulin olarak adlandırılan tek tipli küresel proteinlerden oluşmuştur.

Sentriollerin Hücre Bölünmelerinde ki Önemli Rolleri

Sentriol yapılar, hücre çekirdeklerinin haricinde ama yakınında bulunuyorlar. Hücre bölünmelerinde birkaç basamak var. Bunlar; profaz, oluşum sıralarında ki interfaz, anafaz, telofaz ve metafazlardır… Sentrioller, hücre bölünmelerinde çok fazla aşamalarda görev yaparlar. Burada sentriollerin en büyük amacı; çoğaltılan kromozomların yeni oluşturulmuş hücreler içine taşınmasıdır.

Sentriollerin İki Ana İşlevleri

Sentriol yapılar; hücre ve mitoz bölünmeleri esnasında sentrozomlarla birlikte sentrioller de çoğalırlar. Böylelikle hücrelerin tam tersi taraflarına göç etmiş olurlar. Sentrioller, yavruhücrelerin her biri için uygun miktarlarda kromozom almayı sağlayabilmek adına hücre bölünmeleri esnasında kromozomları harekete geçiren mikrotübül düzenlemelerine yardımcı olurlar.

Flagella ve silya hücre yapılarının oluşumlarında da sentrioller önemli görev üstlenmiştir. Hücrelerde ki dış yüzeylerde yer alan flagella(kamçılar) ve silya(kirpiklerden) hücresel hareketlere yardım ederler. Ek proteinlerin birkaçından oluşan yapıyla birlikte kombine edilmiş olan sentrioller, bazal vücut olarak modifiye oluyorlar. Bazal cisimlerde, aynı zamanda; flagellaları ve silyaları hareket ettirebilmek amacıyla bağlantı noktaları oluşturuyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu