Yaşam

Sinameki Çayının Sindirim Sistemine Faydaları

Sinameki, baklagiller familyasından, çalı görünüşlü bir ağaçtır. Boyları 100 – 150 cm’ye kadar uzayabilen sinameki’nin bazı türleri ise 7 – 10 m’ye kadar ulaşabilmektedir.

Diğer bir adı sina mekki olan bu ağaç türü; bileşik yapraklı, çoğunlukla sarı çiçekli, meyveleri; yassı, odunumsu ve serttir. Bu meyvelerin içinde, rengi kırmızımsı tatlı tohumlar bulunur. Arap dünyasında çok popülerken, bugün çoğunlukla güçlü bir müshil bitki çayı olarak biliniyor.

Sinameki nedir? Konusundan kısaca bahsettik, birçok faydası bulunan sinameki ağacının farklı türleri; Afrika, Hindistan ve Arabistan’da yetişmektedir. İskenderiye sinamekisi ya da sivri yapraklı sinameki ( C. Acutifolia ) olarak bilinen sinameki Afrika’nın çeşitli bölgelerinde, Arabistan sinamekisi veya dar yapraklı sinameki ( C. Angustifolia ) olarak bilinen sinameki ise Hindistan ve Arabistanda yetişmektedir. Türlerine göre anavatanlarının bulunduğu bu yerlerde, ağırlıklı olarak yetişmesine rağmen; sinameki Dünya’nın sıcak bölgelerinde ve çeşitli bölgelerde 400’ü aşkın sinameki türü yetişmektedir.

Türkiye’de Güney Ege ve Akdeniz bölgelerinde bazı sinameki türleri, süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Sinameki Çayının Faydaları

Sinameki nedir? Tanıdıktan sonra, özellikle sindirim sistemine iyi gelen sinameki çayının birçok faydası vardır. Sinameki çayının faydalarının tamamını inceleyelim.

 • Sinameki çayının faydalarının en başında gelen faydası; sindirim sorunlarını önemli ölçüde azaltmasıdır. Kabızlık, şişkinlik, hazımsızlık gibi birçok sağlık probleminin giderilmesinde etkilidir.
 • Sinameki çayı düzenli olarak tüketilirse; bağırsakları düzenleyici etkisi sayesinde, normal gıda ve atık akışını teşvik edip, sindirim sisteminin çalışmasına iyi gelmektedir.
 • Sinameki çayı antioksidan özelliğiyle, vücudunuzdaki hasar gören yapıların iyileştirilmesinde ve kronik hastalıklarda mücadelede yardımcı eleman görevi yapar.
 • Sinameki çayının faydalarından bir diğeri ise, idrar söktürücü olmasıdır. İdrar yapmayı teşvik eden sinameki çayı; vücudunuzdan aşırı yağ, tuz ve toksinleri atmanıza yardımcı olur.
 • Eklem dokusunda oluşan iltihapları giderici etkisi olan sinameki çayı ayrıca baş ağrısı ve ateş gibi çeşitli sağlık sorunlarının giderilmesinde de etkili görev yapar.
 • Sinameki çayı; laksatif etkisi sayesinde; düzenli tüketilirse kilo vermenize yardımcı olur. Kilo vermede sadece sinameki çayı yeterli olmayacaktır, sinameki çay tüketiminizi; diyet ve spor ile de desteklerseniz kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.
 • Sinameki çayının faydasından biri de; kadınları regl dönemindeki yaşamış olduğu ağrı ve gerginliğe iyi gelmesidir.
 • Sinameki çayı, idrar yollarında oluşan enfeksiyonları engeller.
 • Sinameki çayı; gut hastalığı, kas spazmı, eklem ağrıları gibi rahatsızlıkların iyileştirilmesin önemli rol oynar.
 • Sinameki çayı kanı temizler.
 • Sinameki çayı saç dökülmesini engeller.
 • Sinameki çayıyla tonik yapılması durumunda; cilt canlı kalır ve pürüzsüz olur.

Sinameki Çayı Kullanım Şekli

İnsan sağlığı açısından birçok fayda sağlayan sinameki çayının kullanımı sırasında bazı dikkat edilmesi gereken konular vardır. Sinameki çayını, kronik hastalığı olanlar tüketmeden önce mutlaka doktorlarına başvurmalıdırlar.

İlgili Makaleler

Ayrıca gebelerin, enzim hastalığı olanların ve 12 yaşından küçük bireylerin sinameki çayını kullanması tavsiye edilmemektedir. Her şeyin olduğu gibi sinameki çayının da fazla tüketilmesi zararlıdır.

Sinameki çayı; sabah, öğle ve akşam olmak üzere en fazla günde üç defa, aç karnına tüketmeniz sağlığınız açısından faydalı olacaktır. Sinameki çayının faydalarından ve kullanım şeklinden bahsettikten sonra, sinameki çayının yapımına göz atalım.

Sinameki Çayı Nasıl Yapılır?

Bağırdakları temizlemekten, kabızlık gidermeye kadar birçok faydası olan sinamekinin yaprakları ve tohumları bitkisel ilaç olarak kullanılabilir. Sinameki çayı nasıl yapılır? İnceleyelim.

 • Yarım tatlı kaşığı kurutulmuş sinameki yaprağı
 • 1 bardak sıcak su
 • 3 Yarım tatlı kaşığı bal

Bir cezvede, bir bardak ölçüsündeki suyu kaynatın. Sinameki yapraklarını ilave ederek, üzerine bir kapak örtün. Sinameki çayının bulunduğu su kaynadıktan sonra, cezveyi ocaktan alıp, 8 – 10 dakika kadar demlenmeye bakalım. Hazırladığınız, sinameki çayımızı bir kupaya dökerek, tüketin. İsteğe göre üzerine bal da ilave edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu