Yaşam

Sineol Nedir? Faydaları Nelerdir?

Sineol, Avusturalya’ya özel olan Okaliptüs ağacının tohumlarından elde edilen; farmasi, gıda ve parfümeri gibi endüstri alanlarında kullanımı olan esansiyel bir yağ türüdür. Dünyada 700’den fazla okaliptüs türü bulunur ve bunlardan sadece 500’ü uçucu yağlar üretmek için egzotiktir. Sineol, terpen sınıfından C10H18O formülüne sahiptir. İç eter oksit, Artemisia cina, kayeput, okaliptüs ve adaçayı esanslarının içerisinde bulunur.

Sineol, Artemisia cina veya Eucalyptus globulus’tan,  donma yoluyla ya da hidroklorik asit ürününün yardımıyla çıkartılır. Sineol, 176°C ‘de kaynar, yoğunluğu 0,930’dur.

Sineol ( cineol ) olarak bilinen okaliptüs yağının özellikle tıbbi etkileri oldukça fazladır. Okaliptüs yağının tek etkisi vücut üzerindeki iyileştirici etkisi değil çok daha fazla faydaları vardır. Okaliptüs yağı, sinüsleri ve alerjileri tedavi etmeye yardımcı olur ve ayrıca oda ferahlatıcı olarak da kullanılır.

Sineol ( Okaliptüs ) Faydaları

Sineol ( okalitüs yağı ) faydaları saymakla bitmez. Sineol ‘un faydalarından bazılarından bahsedecek olursak;

Grip ve Soğuk Algınlığı Tedavisi

Sineol ( cineol )’ü bir balgam söktürücü olarak kullanabilirsiniz. Sadece boğazınızda olan tıkanıklığı açmakla kalmayacak aynı zamanda zararlı mikroorganizmaların vücudunuzdan atılmasında da yardımcı olacaktır. Ayrıca yatmadan önce oda nemlendirici cihazınızdaki suyun içerisine birkaç damla ekleyerek tüm gece rahat bir nefes alabilirsiniz. Oda nemlendirici cihazınızın yoksa bir kaba koyacağınız suyun içerisine birkaç damla ekleyip, bunu peteğinizin üzerine koyarak da buharlaşma yoluyla faydalanmanızda mümkün.

Saç Besleyici Özelliği

Sineol ( Okaliptüs yağı ) ‘ün saç besleyici özelliği vardır. Birkaç damla okaliptüs yağını Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağıyla karıştırıp saçınızın nemlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca saçınıza uygulayacağınız bu karışım sayesinde sadece nemlenme değil, saç derisi kaşıntınızın ve varsa kepek probleminizin de önüne geçtiğinizi fark edeceksiniz.

Ev Temizliği

Sineol ( okaliptüs yağı ) ‘ü ev temizliğinizde kullanabilirsiniz. Yeri sileceğiniz suyunuza, çamaşır makinenizde veya banyonuzda güzel kokular istiyorsanız mutlaka okaliptüs yağı kullanmanızı tavsiye ederiz. Temizlik yapacağınız sıvının içerisine uygulayacağınız yere göre, suyun içerisine yeterli miktarda sineol ilave etmeniz gerekmektedir. Okaliptüs yağı hep temizlik yaptığınız yere güzel bir koku verecek hem de mikroplardan arınması için yardımcı olacaktır.

Yara Tedavisi

Sineol ( okaliptüs yağı ), yaraların mikrop kapmasını engeller. Yanık, kesik, sürtünme, sıyrık gibi yaralanmalarda uygulayacağınız bölgenin mikrop kapmasını önlerken aynı zamanda iyileşmesi süresinde de yardımcı rol oynar.

Okaliptüs Yağının Cilt Üzerindeki Faydaları

İltihaplanmayı azaltmak ve cildi kirliliklerden temizlemek için okaliptüs yağı kullanın; bu, onu sivilce ve sivilce görünümünden koruyacaktır.

Küçük kesikleri, çürükleri ve çıbanları tedavi etmek için kullanabilirsiniz.

Bu yağı koyu lekeleri ve sivilce izlerini hafifletmek veya güneşin zarar görmesini önlemek için kullanın.

Bu yağ, tırnaklarınızda mantar oluşumunu önler ve onları hızlıca tedavi eder.

Okaliptüs Yağının Saça Faydaları

Saçınızı güçlendirecek, şık ve parlak bir görünüm kazandıracaktır.

Saç derisine masaj yapmak için kullanın, çünkü bu kan akışını arttırır ve saç köklerini güçlendirir.

Sineol ( Okaliptüs ) Yan Etkileri

Her şeyin olduğu gibi, sineol ( okaliptüs yağı ) ‘ün yanlış ve bilinçsiz kullanımını da kötü sonuçlar doğurabilir.

Okaliptüs yağının bilinen faydalarından bahsetmiştik, özellikle yara tedavisi sürecinde cilde haricen uygulanması güvenli kabul edilir fakat okaliptüs yağının ağız yoluyla doğrudan kullanımı zehirlenmelere yol açabilmektedir. Ayrıca çocuklarda yüz, burun ve göğüs bölgesine sürülmemesi gerekmektedir.

Okaliptüs yağının, grip ve soğuk algınlığı tedavindeki faydasından bahsetsek de, bu süreci uygulamak isteyen; astım, nefes darlığı, KOAH hastalığı, karaciğer sorunu, düşük kan basıncı gibi hastalıklar yaşayanların bu tedavi yöntemini evde kendileri uygulamadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları önerilir.

Birçok bitki çayının tüketiminde olduğu gibi, okaliptüs yağı ve çayını emziren ve hamile kadınlar tüketmemelidir. Normal bir insanın tüketim gerçekleştirmek istemesi durumunda ise aşırıya kaçmaması gerekmektedir. Okaliptüs çayının aşırı tüketimi mide bulantısı ve kusma gibi yan etkilere neden olabilir.

Son olarak düzenli ilaç tüketimi gerçekleştiren bir hastanın okaliptüs yağı veya okaliptüs çayı tüketmeden önce oluşabilecek olası yan etkilerine karşın uzman doktora danışarak bilgi ve onay alması önerilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu