Şehirler

Sofya Nerededir? Sofya’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Sofya, Bulgaristan’ın başkenti ve yaklaşık 1.7 milyon nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Sofya, Avrupa ve Komünist tarzı mimarinin yanı sıra birçok güzel Ortodoks kilisesinin benzersiz birleşimi ile öne çıkan dinamik bir Doğu Avrupa başkentidir.

Bulgaristan’ın nüfusu 2019 yılına göre 7 milyondur. Bulgaristan’ın resmi dili Bulgarcadır. Yönetim şekli; üniter parlementer demokrasi olan Bulgaristan’ın Cumhurbaşkanı Rumen Radev, başbakanı Boyko Borisov ‘dur.

 

Sofya tarihine bakıldığı zaman 2500 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu görürüz. Yüzyıllar boyunca; Serdica, Sredetz gibi isimlerin verildiği bu şehir, Balkanların ortasındaki stratejik konumu nedeniyle Roma İmparatorluğunun da başkenti olarak seçilmiştir.

Sofya, güzel manzarası ve ona çok yakın gelişmiş bir kayak merkezi olan Vitoşa Dağı sayesinde, sayılı Avrupa başkentlerinin arasında yer almaktadır.

Sofya’ya Nasıl Gidilir?

Sofya’ya ulaşmanız için şehir merkezinin 9 km doğusunda yer alan Sofya Havalimanına ulaşmanız gerekmektedir. Yıllık 4 milyonu aşan yolcu trafiğiyle Bulgaristan’ın en yoğun havalimanı olan Sofya Havalimanı, birçok Avrupa ve Orta Doğu şehrine doğrudan uçuş hizmeti vermektedir.

 • Sofya Havalimanından şehir merkezine otobüs ile ulaşmak için, havalimanın yer alan otobüslere bilerek 30 – 40 arasında süren bir yolculuk yapmanız gerekir.

 

 • Sofya Havalimanından şehir merkezine Sofya Metro Hattı ile de ulaşabilirsiniz. Metro ile şehir merkezine yolculuk 20 – 30 dakika sürmektedir.

 

 • Sofya’ya trenle; Varna, Burgaz ve Plovdiv gibi şehirler başta olmak üzere, ülkedeki diğer şehirlerden çift yönlü trenler vardır.

 

 • Sofya’ya uluslararası trenler ile de ulaşmanız mümkündür. Uluslararası trenler; Kiev, İstanbul, Viyana, Belgrad, Bükreş, Moskova ve diğer orta şehirlerden birçok sefer düzenlenmektedir.

Sofya’da Gezilecek Yerler

Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olan Sofya, şehir merkezi antik kalıntılara sahiptir. Sofya’nın idari merkezinde, belirli sokaklar sarı kaldırımlarla kaplıdır. 20. Yüzyılın başında atılan bu sarı kaldırımlar, Avusturya – Macaristan kraliyet ailesinden gelen, düğün için Sofya’ya gelen Bulgar Çar Ferdinand’a hediye edilmiştir. Sofya’da gezilecek yerler çok fazladır, bunlardan bazılarına göz atalım.

 • Mineral Springs: Sofya’da 7 bağımsız maden suyu kaynağı vardır. Herkes tarafından erişilebilir durumda olan maden sularının bulunduğu bu bölüm, bir tramvay durağının yanında ve Lidl’in önünde, eski hamamın hemen arkasında yer alıyor. Yerel halktan pek çok kişiyi, plastik şişelerle su doldurduğunu gördüğünüzde şaşıracaksınız. Sofya’da gezilecek yerlerin başında olan bu yeri mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

 

 • Sofya Tarih Müzesi: Eski şehir hamamının güzel binasında yeni açılan bu müze, Roma döneminden, 20. Yüzyıl ortalarına kadar şehrin tarihi izleyen kalıcı sergilere sahip, 8 odasıyla tarihe ev sahipliği yapıyor.

 

 • Boyana Kilisesi: Bu küçük 14. Yüzyıl kilisesi ve bahçesi UNESCO Dünya Mirası Listesi Kilise çok iyi korunmuş bazı duvar resimleri içerir. Vitoşa Dağının eteğinde yer alan kilise, dağda günübirlik geziler için de iyi bir başlangıç noktasıdır.

 

 • Borisova Gradina ( Boris Bahçesi ): Şehrin en eski ve en iyi bilinen parkı. Yazın bir sandal veya tekne kiralayarak Ariana Gölünde gezinebilir, kışın ise gölün donmasıyla buz patine pistinde kayabilirsiniz.

Sofya’da Ne Yenilir? Ne İçilir?

Birçok Bulgar yemeği fırında pişirilir, buharda pişirilir veya güveç şeklinde yapılır. Yağda kızartma çok tercih edilmez ancak ızgara çok yaygındır. Doğu yemeklerine de Bulgar mutfağında yer verilir, en yaygın olanları; musaka, gyuvech ve baklava’dır. Domuz eti, Bulgar mutfağında en yaygın olan ettir; tavuk, balık ve sığır eti de domuz eti kadar olmasa da yaygın et türleridir. Sofya’da ne yenilir? Birlikte inceleyelim.

 • Musaka: Domuz kıymalı patates bazlı bir yemektedir, en üst katman genellikle çiğ yumurta ile karıştırılmış yoğurttan oluşur.

 

 • Banitsa: Banichka olarak da bilinen, filo hamurunun çeşitli malzemelerle katmanlandırılmasıyla hazırlanan geleneksel Bulgar yemeğidir. Sofya’da ne yenilir? Sorusunun popüler cevaplarından biri olan bu yemekte en çok tercih edileni peynirli olanıdır. Aynı zamanda ıspanak, patates, kıymalı olanı da vardır.

 

 • Baklava: Türk Kültürümüzün ayrılmaz bir parçası olan baklava, Bulgarların da en popüler tatlılarından biridir. Nadiren restoranlarda servis edilir, ancak fırınlarda ve süpermarketlerde bulunabilir.

Sofya’da Nerede Yemek Yenir?

Bulgar geleneksel mutfağına ait yemekler, Sofya’da birçok restoranda yemek mümkündür. Bulgar yemeklerini merak edenlerin, Sofya’ya gittikleri zaman en çok sorduğu soruların başında Sofya’da nerede yemek yenir? Sorusu sorulmaktadır. Sofya’da nerede yemek yenir? Birlikte inceleyelim.

 • Supa Star: Burası Sofya’daki ilk çorba mekânıdır. Geleneksel Bulgar çorbalarını tadabileceğiniz bu yer, renkli tasarım ve cadde üzerindeki güzel manzarasıyla Sofya’da nerede yemek yenir? Sorularına verilebilecek cevapların başında geliyor.

 

 • Hadjidraganovite kashti ( Geleneksel Bulgar Mutfağı ): Sofya’nın ana caddelerinin birinin hemen dışında bulunan bu restoran, eski tarzda Bulgar, Makedon kültürüne göre dekore edilmiştir. Geleneksel Bulgar lezzetlerini tadabileceğiniz bu yer oldukça kalabalık bir yerdir, önceden rezervasyon gerektirir.

 

 • Happy’s Bar and Grill: Bir Amerikan lokantasının, ülke çapındaki bir zincirinin Sofya İngilizce menülere sahip bu lokantada porsiyonlar genellikle büyüktür. Geleneksel Bulgar muadillerinin bir tür sulandırılmış versiyonunu temsil eden yemeklere sahiptir, ayrıca daha fazla Batı yemekleri de mevcuttur.

Yemek yerine fast food tercih eden bir yeme şekline sahipseniz, Sofya’da paket yiyeceklere kolayca ulaşabilirsiniz. Sofya’nın hemen hemen her yerinde bulabileceğiniz, pizzacı tipi restoranlar ve atıştırmalık barlar sayesinde; pizza, sosisli sandviç ve diğer sandviç türlerini yiyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu