Tarih

Soğuk Savaş Dönemi Perde Arkası

Soğuk Savaş tabiri literatüre 2. Dünya savaşı sonrasında girmiştir.

Hangi tarihte başladığı net olarak bilinmemekle birlikte, Truman doktrinini başlangıç kabul etmektedirler.

Aslında mesele ABD ve Sovyetler Birliği arasında geçen gerginliktir ve bu gerginlik tam 45 yıl devam etmiştir. Doğu – Batı çekişmesinin doğurduğu olaylar soğuk Savaş dönemini tam anlamıyla tetikledi diyebiliriz. Sovyetler birliğinin Ortadoğu ve Asya da hakimiyet alanını genişletmek istemesi ve buna karşın Avrupa devletleri Asya da ve orta Doğu’da yayılan Sovyet unsurunun Batıya sıçramasını büyük bir tehlike olarak görmüşlerdir.

Avrupalı devletler buna engel olmak için çeşitli uğraşlar içerisine girmişlerdir. Sovyet yanlısı partilerin batı da iktidara gelmelerini istememektedirler. Hatta Amerika, batı Avrupa devletlerini kendi yamacına çekmek için Marshall planını ortaya koymuştur.

Fakat Doğu Avrupa’da çoktan Sovyetler birliği algısı yayılmıştır.  Genel tavır olarak baktığımızda dünya, iki süper gücün hakimiyet çekişmesine şahit olunmuştur diyebiliriz. Batı bloğu ( kapitalist ) ve doğu bloğu ( komünist ) kendi ideolojileri yaymak amacıyla direkt bir temasa girmeden diğer devletleri kendi yanlarına çekme politikasını gütmüşler dir.

Soğuk Savaş (Cold War) Bu tabirin ortaya çıkması; iki bloğunda sıcak bir temasa girmeden, dolaylı yoldan çekişmesini ve bir birleriyle olan mücadelesinin eseridir.  Her iki tarafında diplomatik alt yapı ve diplomatik aksiyonu bulunmasına rağmen, bu dönemde gerçekten diplomasi işlevini neredeyse tamamen yitirmiş ve yerini kuvvet seviyesine bırakmıştır.

Baktığımızda Soğuk Savaş, 2 dünya savaşı atlatmış Avrupa’nın henüz düzeni kurulamamış otoritesinin bir sonucu olarak doğmuştur.

Soğuk Savaş, bir çok siyasi tarihçiye göre; Sovyetler Birliğinin resmi olarak Aralık 1991 de parçalanmasıyla son bulmuştur. Tabi bu konu hakkında da bir çok farklı fikirde ortaya konulmuştur.  Sovyetler birliğinin yıkılması sonucuyla artık dünyada tek bir küresel gücün kaldığı söylenmektedir. Netice itibariyle biz bu yazıda savaşın ve çekişmelerin den daha çok perde arkasını incelemeye çalıştık ve çalışacağız.

Tabi soğuk Savaşın hemen sonunda dünyanın dengesi bir türlü rayına oturamadı.  Dünyadaki meseleleri iyi veya kötü bir şekilde dengede tutmaya çalışan uluslararası bir konsensüs artık bulunmamaktaydı. Tüm bu olaylar ve gerginlikler dünyayı küresel bir kriz ve kaosun içerisinde hızla sürükledi. Bunun yanında küresel sermayenin de olaya girmesiyle birlikte, lojistik destek faaliyetlerinin farklı bir boyut kazanması neticesinde etki alanı daha global bir alana hızla yayılmıştır.

Tabi bu küresel sermaye olarak adlandırdığımız yapıyı kullanarak, istedikleri siyasi yapıyı elde etmek için terör örgütleriyle çeşitli operasyonlar düzenlenmeye başlamıştır. Bu yapılar hiç bir insani ve ahlaki yapıyı düşünmeden çıkar ve menfaat uğruna bir mücadele içerisine girmişlerdir.

Soğuk Savaş dönemi her ne kadar tarih bilimi için önemli bir konu olsa da bu dönemin perde arkasını ve Soğuk Savaş sonrası dönemi de detaylı incelemekte fayda var. Çünkü bir çok teoriye ve verilere göre soğuk savaşın perde arkasındaki yıkıcı tarafı günümüz dünyası uluslararası sistemine de yansımış ve etkilemiş durumda. Tabi bildiğimiz üzere tarihi olaylar birbirinden bağımsız şekilde ilerlemediği gibi bir sonraki olayı da etkilemektedir diyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu