Tarih

Sokrates’in Savunması

Üniversitede felsefe derslerinde ”Sokrates’in Savunması” anlatılmaktadır. Hatta ”bir toplumu rahatsız eden bir at sineğiyim.” cümlesi vurgulanarak altı çizilen bir cümledir. Sokrates, buradan kendini bir at sineği olarak göstermiş ve Tanrı tarafından bu devlet için bir at sineği olarak gönderildiğini söylemiştir. Devlet ona göre canlanması gereken bir attır. Koca cüssesi nedeniyle istediği gibi hareket edemiyordur. Tanrı’nın bu devlete musallat etmiş olduğu bir at sineği olarak kendini görür ve onu hareketlendirdiği, yeni uyandırdığını söyler. Bundan sonra son sözünde bir at sineği daha gelmezse bundan sonra halkın hayatın geri kalan uyuyarak geçirileceğini söyler.

Sokrates’in Savunması Ve Fikirleri

Sokrates, bu dönemde tanrıları reddetmekle gençlere yeni fikirleri baştan çıkarmakla suçlanıyordu. Bu suçlamaların basit olduğunu düşünmekte ve kendini de çok güzel savunmaktaydı. Aslında bu savunmayı Platon’dan öğrenmiş bulunuyoruz. Suçlama, tamamen yalnız tanrıları yadsıdığı üzerine olsa da Platon böyle bir şeyin var olmadığını ve Sokrates’in kesinlikle yalnız tanrıları yansımadığını söylemektedir. Onların yerine kendiliğinden başka Tanrılar getirdiğini belgelemiştir. Ancak Meletos Sokrates’in tamamen tanrıtanımaz bir kişilik olduğunu ileri sürmüştür.

”Güneşin taş, ayın toprak olduğunu söylüyor.” der Sokrates ve bunların hiçbirini kabul etmemektedir. Sokrates, bu konuşmasını yaparken savunduğu düşüncelerden vazgeçmesi durumunda ve bu işi bırakması durumunda ceza almayacağı kendisine söylenmiştir. Ancak, Sokrates’in cevabı yine çok iğneleyicidir. ”Evet sizi sayar ve severim, Atinalılar ancak Tanrı’ya her zaman için sizden daha fazla baş eğerim. Yaşamam ve gücüm olduğu müddetçe felsefeyi uygulamak ve öğretmekten hiçbir şekilde bir insanoğludan vazgeçmeyeceğim. Tanrı buyruğu olduğunu da bilmenizi isterim” der ve konuşmasını tamamlar. Aslında Sokrates eskiden beri sürekli olarak bazı sesler duyduğunu bahsetmektedir.

Sokrates’in Savunması Ve Kimlik İnancı

İnsanlarsa onu normal şartlarda tanrıtanımaz olarak nitelendirilmektedir. Bu arada az önce de fark etmişsinizdir. Sokrates konuşmasında da Tanrı buyruğundan bahseder. Cadılıkla suçlanan Fransız J’eanne Dark ile aynı sesleri duyduğunu iddia etmektedir. Az önceki konuşmasında da geçtiği gibi tanrıtanımaz olarak geçen Sokrates, aynı zamanda da Tanrı buyruğu kelimesinden bahseder. Yani kendisi aslında gerçekten de tanrıtanımaz değildir. Dönemindeki insanları bilgi vermek ve bilimle yetiştirmek için vermiş olduğu dersler yüzünden engellenmiştir.

Sokrates, diğer bilginleri gezmiş ve kendisi için neden en bilgili insan denilmesinin nedenini dahi araştırmıştır. Sokrates, bu gezinme ve insanları tanıma sırasında aslında onların hiçbir şey bilmediklerini üzüntü verici ve hayal kırıklığı içerisinde anlar. Devlet adamları, sanatçılar veyahut da diğer bilim adamı olarak geçenler aslında en azından onun bildiklerini bilmemektedir. Sokrates savunmasında aslında onu öldürürlerse kendilerine kötülük etmiş olacaklarını söylemiştir. Hiçbir şeyin kendisine kötülük edemeyeceğini ne Metelos ne Anytos kendisine kötülük edemeyeceğini çünkü kötü bir adamın iyiye kötülük etmesine izin verilmeyeceğini söylemiştir.

Sokrates’in Savunması’nda Son Aşama

Sonraki aşamada artık Sokrates’in ölümü kesin hale gelmiştir. Baldıran zehri içerek ölmesine karar verilmiştir. Bu konuşmalarda kendi ölümü ve ölüm düşüncesi hakkında düşüncelerini daha net bir şekilde öğreniriz. Bu kısımda onu mahkum edenlere seslenir ve ”size gelecekten söz etmek isterim” der. Özellikle kendisinin ölmesinden sonra çok daha büyük cezaların ve çok daha ağırlığının onları beklediğini söyler. ”İnsanları öldürmek de birtakım kişilerin kötü yaşantıları durduracağınızı veyahut da kınayacağınızı düşünüyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz” der. Bu sadece başına gelenlerin iyi olduğunu ve ölümü kötü sayanların yanıldığını ima eder.

En sonda da ”Yolcu Yolunda Gerek” cümlesi başlar ve son cümlesinde ”Hangisi iyi Tanrı bilir.” olmaktadır. Toplam 3 bölümden oluşan ”Sokrates’in Savunması” Platon tarafından kitaba alınmıştır. Bu kitabı sizler de okuyabilir daha ayrıntılı şekilde de bilgi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu