Bilim

SpaceX’ ten Falcon Heavy, NASA’nın “ Ay’a Buz Avı ” Görevini Başlatacak

Ay’ın güney kutbundaki suyu ve buzu koklamak için tasarlanmış bir NASA yeni nesil gezgini, Space X firması; Falcon Heavy ile birlikte, 2023 yılında Ay’a orta kapasiteli bir iniş aracıyla fırlatma görevi verdi. Artemis ismi verilen bu programın asıl amacı; Ay’da kalıcı bir insan varlığı oluşturmak, bu yüzden bu görev kilit öneme sahip.

Daha önce farklı uçuşlarda gerçekleştirilen Falcon Heavy aracı, son testlerde etkileyici bir performansa ulaştı. Falcon Heavy, bu performansıyla; Space X’ in, daha önceden göz bebeği olan Starship adlı aracı geri bırakmışa benziyor.

Space X’in Uzay Fırlatma Aracı Falcon Heavy

Daha önce 3 başarılı fırlatma işlemi gerçekleştiren Falcon Heavy fırlatma aracının boyutları şu şekilde; yükseklik 70 m ( 224 ft ), çap 3.66 m( 224 ft ), kütle 1 milyon 420 bin 788 kg ( 3225001 lb ). Falcon Heavy teknik özelliklerinden bazıları ise şunlardır:

Azami Yük:

  • (LEO)ADY’ye Çıkan Yük: 54 bin kg (117 bin lb)
  • Yer-Sabit Aktarma Yörüngesi için Yük: 22200 kg (46700 lb)

Hızlandırıcı:

  • Hızlandırıcı sayısı: 2
  • 9 adet Merlin 1 D motor
  • İtme kuvveti: 7607 kN (1323000 lbf )( deniz seviyesinde )
  • Toplam itme kuvveti: 22 bin 821 kN ( 3960000 lbf ) ( hızlandırıcılar ile beraber ana motorun deniz seviyesindeki toplam itkisi )
  • Özgül itici kuvvet; deniz seviyesi: 282 saniye, vakum: 311 saniye

Falcon Heavy; CEO Elon Musk’ın Tesla Roadster’i uzaya fırlattığı 2018 yılında, ilk görevini tamamlandığında da operasyondaki en güç güçlendiriciydi. Ağır yük fırlatma aracı Falcon Heavy, 2019 yılında iki ticari görevi daha başarıyla tamamladı. Bu görevlerden biri; üçlü roket inişiyle sonuçlanırken, diğeri şirketin şimdiye kadarki en zor fırlatmalarından biri olarak yörüngeye 24 uydu fırlattı.

Buz Avcısı VIPER

Geçen yıl NASA, Volatiles Investigating Polar Exploration Rover’ı ( VIPER ) Ay’ın güney kutbuna taşımak için Astrobotic‘i 200 milyon ABD Doları tutarında bir sözleşme ile ödüllendirdi. Bu gezici, Artemis programın kapsamında; yeni kaynakları ortaya çıkarmak amacıyla, ay yüzeyinin altında su buzu aramak için aletlerde donatıldı.

Yapılan anlaşmaya göre VIPER, hale geliştirilme aşamasında olan ve bu yıl içinde yeterlilik testine tabi tutulacak olan Astrobotic’in Griffin adlı ay aracına yüklenecek.  Astrobotic; Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden 2023’ün sonlarında havalanmanın beklendiği, kara aracını fırlatmak için Falcon Heavy‘i seçtiğini duyurdu.

Gözüken o ki; Ay’a buz avı görevine başlayacak olan VIPER adlı aracı; Griffin adlı ay aracına yüklenecek ve Space X’in, Falcon Heavy adlı fırlatma aracı fırlatacak. Bu konuda Griffin Mission 1 ( GM1 ) Astrobotic Direktörü Daniel Gillies, projeyi ve neden Space X’ in Falcon Heavy adlı fırlatma aracını seçtiğini şu sözlerle açıklıyor: “ Aya ulaşmak sadece bir uzay aracı yapmak değil, eksiksiz bir görev çözümüne sahip olmakla ilgili. SpaceX firmasının uzay fırlatma aracı olan Falcon Heavy, kanıtlanmış bir fırlatma aracı, bu yüzden GM1 çözümümüzü tamamlıyor. Aracımızı Ay’a götürmek için tercih ettiğimiz SpaceX firması; bunu gerçekleştirecek ekibe, araca ve olanaklara sahip. “ dedi.

Kaynak
https://newatlas.com/space/spacex-falcon-heavy-nasa-ice-viper-moon/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu