Biyografi

Sun Tzu Kimdir?

Sun Tzu, M.Ö. 500 yılında Wu Devletinde ( Bugünkü Çin ) yaşamış ünlü bir Çinli komutan, filozof ve asker bir bilge kişidir.

Adının anlamı: “ ustanın güneşi “ olan Sun Tzu,  544 yılında Çin Topraklarına bağlı Qi Beyliğinde doğmuştur. Sun Tzu, başarılı bir askeri kariyere sahip olduğu için teorilerinin savaş alanında etkili olduğunu kanıtladı. “Savaş Sanatı” en çok okunan askeri inceleme oldu. Batı’da da popüler hale gelen savaş sanatı, siyaset, ticaret gibi alanlarda hemen hemen tüm dünyada büyük etki sahibi oldu.

Sun Tzu Hayatı

Sun Tzu, The Art of War ( Savaş Sanatı ) adlı eserin sahibidir. Çin klasiklerinden biri haline gelen Savaş sanatı adlı bu eser 13 bölümden oluşur. Modern askeri stratejilerin temelini oluşturan bu eserin, Chou Haneda’nın parçalanma döneminde yazılmıştır.

Taocu felsefenin hâkim olduğu bu eserde, savaşın devletler için önem taşıyan hayati bir konu, ölüm – kalım meselesi, hayata veya yok oluşa giden yolda bir tercih olarak değerlendirilmektedir.

Sun Tzu Wu’nun doğum ve ölüm yılı kesin olarak bilinmese de, kimi kaynaklar, M.Ö. 545 – 470 aralığını gösterir.

Çin Ansiklopedilerinde Sun Tzu’nun hayatı hakkında bilgiler şu şekilde yer almaktadır:

Sun Tzu, M.Ö. 551 yılında; kral, prens ve derebeyliklerin savaş içerisinde olduğu İlkbahar ve Sohbahar döneminde dünyaya geldi, Qi Devletinde yaşayan Sun Tzu, 19 yaşına geldiğinde Çin’in doğu kesiminde yer alan Wu devletine getirildi, Wu Devletinin başkenti olan Suzhou kendinde kendini tamamen askeri kitap yazmaya adadı. Wu Devletinin veziri Wu Zixi’nin, dikkatini çeken Sun Tzu, Kral Wu’ya tavsiye edildi. Sun Tzu, Kral Wu’ya askerliğe ait 13 yazı sundu, Kral Wu okudu ve Sun Tzu’ya övgüler yağdırdı. “

Sun Tzu Düşünce Yapısı

Sun Tzu Kimdir? Kısaca öğrenip, Sun Tzu’un hayatı hakkında bilgi edindik. Sun Tzu’nun etkilendiği temel düşünce yapıları;  Konfüçyüsçülük, Taoizm ve Yasallıktır.

 • Konfüçyüsçü düşüncenin: yardımseverlik, doğruluk uygunluk, bilgelik kavramlarından faydalanıp, Savaş Sanatı Eserinde; liderlik, strateji tanımlaması ve değerlendirmesinde kullanmıştır.
 • Taoist düşüncenin: ying – yang birbiriyle çelişen güçler ve savaşta beş elementin öneminin anlaşılması konularına etkisi vardır.
 • Yasallık düşüncenin: temel unsurları olan kanun (fa), otorite (shi) ve taktik (shu) unsurlarından yola çıkarak; kitabında liderlik ve taktiklerinde bahsedilmesinde faydalanmıştır.

Sun Tzu Savaş Stratejisi

Sun Tzu, her zaman direkt savaş yerine düşmanı kandırma ve aldatmaya önem vermiştir. Bunun dışında; şaşkınlık, ateş kullanımı, casusluk, kendi ve düşman birliklerinin morali, savaş tatbikatları ve manevraların yanı sıra, birlik boyutu, hareketleri, silahları ve mesafesini tahmin etmek gibi birçok unsurun da savaşta belirleyici rol oynadığını belirtmektedir.

Sun Tzu; “ Eğer düşmanı ve kendinizi iyi tanıyorsanız, yüz yüze savaşın sonuçlarından korkmanıza gerek yok “ diyerek savaş stratejilerinden bazılarını şu sözlerle açıklamıştır:

 • İstihbarat: “Orduda komutana yakın olanların hiçbiri gizli ajandan daha samimi değildir; tüm ödüllerin hiçbiri gizli ajanlara verilenlerden daha liberal değildir; tüm konularda hiçbiri gizli operasyonlarla ilgili olanlardan daha gizli değildir. “
 • Manevralar: “ Biçimsizlik noktasında bile son derece incelikli olun. Sessizlik noktasında bile son derece gizemli olun. Böylece, rakibin kaderinin yöneticisi olabilirsiniz. “
 • Diplomasi: “ Elçilerin ağızlarında iltifatlarla gönderilmesi, düşmanın ateşkes istediğinin bir işaretidir. “
 • Moral: ” Kendine inanmalısın. “
 • Hız: ” Kararın kalitesi, bir şahinin kurbanına saldırıp onu yok etmesini sağlayan, iyi zamanlanmış saldırı gibidir.”
 • Fedâkar Vatanseverlik: ” Şöhret peşinde koşmadan ilerleyen ve utançtan korkmadan geri çekilen, tek düşüncesi ülkesini korumak ve hükümdarına iyi hizmet etmek olan general, krallığın mücevheridir. “
 • Akıllı Savaş: “ Yüz savaşta yüz zafer kazanmak, becerinin zirvesi değildir. Düşmanı savaşmadan bastırmak becerinin zirvesidir. “

Sun Tzu Savaş Sanatı Eseri

Sun Tzu’nun savaş sanatı eseri 13 bölümden oluşur. Bu bölümler şunlardır:

 1. Savaş Planları
 2. Savaş Yürütmek
 3. Etkili stratejiler uygulamak
 4. Konumlandırma ile taktiksel avantaj
 5. Birliklerin enerjisi veya gücü
 6. Aldatma ve Gerçeklik
 7. Askeri Manevralar
 8. Hızlı taktikler ve değişiklikler
 9. Askeri disiplin
 10. Bir savaş alanının veya düşman arazinin topografyası ve demografisi
 11. Dokuz farklı savaş alanı durumu
 12. Ateşin etkin kullanımı
 13. Casusluk ve karşı casusluk

Sun Tzu Ölümü

Sun Tzu, Kral Helu M.Ö. 496’da öldürüldüğünde öldü, ancak Sun Tzu Wu’nun askeri başarısı o yıldan sonra devam etmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu