Bilim

Süper Volkanlar Enerji Geleceğimizin Anahtarı Olabilir

Yakın zamanda yapılan bir çalışma, Oregon’daki Krater Gölü’nde bulunanlar gibi eski süper yanardağlardan göl birikintilerinde lityum bulmak için yeni bir yöntemi detaylandırıyor.

Sadece bu kadar çok fosil yakıt kullanmayı bırakmalıyız. Ancak sorun şu ki, bu hafif, gümüşi metalin elde edilmesi giderek zorlaşıyor. Dünyadaki lityum arzının çoğu Avustralya’daki volkanik kaya yataklarından ve Şili’deki tuz düzlüklerinden geliyor. Ancak cep telefonlarımıza, dizüstü bilgisayarlarımıza ve elektrikli aletlerimize güç sağlamak (ve nükleer silahlar ve psikiyatrik ilaçlar gibi şeyler üretmek) için bu birikintileri kazmaya devam ettikçe, lityum iyon pillerle yapabileceklerimizin olanakları daha sınırlı hale geliyor. Bulamadığımızı kullanamayız.

Ancak Nature Communications dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma, Stanford Üniversitesi ve ABD Jeolojik Araştırmalarından araştırmacıların Kuzey Amerika’nın süper volkanlarında yeni bir lityum kaynağı bulmuş olabileceğini öne sürüyor.

Heyecan verici geliyor!

Süper volkanlar, patlamaları Hawaii’deki ortalama yanardağınızdan 10.000 kat daha büyük olabilen volkanik özelliklerdir. Her yöne 240 kübik mil (1.000 kilometre küp) kadar magma püskürtürler ve devasa kalderalar oluştururlar – zamanla suyla yavaş yavaş dolan dev delikler. Oregon’daki Krater Gölü , binlerce yıl önce meydana gelen süper patlamayla oluşan bu göllerden birine harika bir örnektir. Bu, pil üretmemize potansiyel olarak nasıl yardımcı olur? On binlerce yıl boyunca, volkanik tortulardaki lityum havzayı dolduran sudan dışarı sızar ve metal dibe yerleşerek hektorit adı verilen bir kil oluşturur.

Araştırma ekibi, Nevada, Wyoming ve Colorado’daki kaldera bölgelerinden kaya örneklerine baktı, hatta Meksika ve Sicilya’daki benzer bölgelerden örnekleri karşılaştırarak, eski bir süpervolkanik kayadan tam olarak ne kadar lityum sıkmayı bekleyebileceğimizi belirlemek için. Araştırmacılara göre beklentiler iyi.

İlgili Makaleler

Jeoloji bilimleri profesörü olan eş yazar Gail Mahood, “Çok fazla magmanın patlaması varsa, daha önce düşündüğümüz kadar ekonomik ilgiye değer bir şey üretmek için içinde lityum olması gerekmez” dedi. Stanford’s School of Earth, Energy & Environmental Sciences , bir basın açıklamasında . “Lityum birikintileri ve rezervleri oluşturmak için magmada olağanüstü yüksek lityum konsantrasyonlarına ihtiyacınız yok.”

Bu süper, çünkü lityum insanlığın enerji geleceği için gerekli olabilir ve yerel lityum kaynakları Amerika Birleşik Devletleri’ne fayda sağlayabilir.

Mahood, “Karbon ayak izimizi azaltmak için elektrikli araçlar ve büyük depolama pilleri kullanmak zorunda kalacağız” dedi. “ABD’deki lityum kaynaklarını belirlemek önemlidir, böylece tedarikimiz tek tek şirketlere veya ülkelere bizi ekonomik veya politik manipülasyona maruz bırakacak şekilde dayanmaz.”

Kaynak: https://electronics.howstuffworks.com/everyday-tech/supervolcanoes-domestic-lithium-source-energy.htm

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu