Bilim

Tembel Hayvanlar Nerede Yaşar, Ne Yerler, Özellikleri Nelerdir?

Tembel hayvan, Megalonychidae ve Bradypodidae familyalarına ait 5 türü bulunan orta büyüklükteki bir memelidir. Doğada en yavaş hareket eden hayvandır. Peki tembel hayvanlar neden bu kadar yavaş, sorusunun cevabı yazımızda.

Tembel hayvanlar, adından da anlaşılacağı gibi, hareketlerinde yavaş olmaları ile karakterize edilirler, genellikle zamanlarının çoğunu ormanın içerisindeki yüksek bir ağaçta, güneşlenirken, dinlenirken veya beslenirken bulabilirsiniz.

Tembel Hayvanlar Nerede Yaşar? Ne Yerler?

İki parmaklı ( Megalonychidae familyası ) ve üç parmaklı ( Bradypodidae familyası ) türleri bulunan tembel hayvanların ortak özellikleri genel olarak; dikey tırmanma ve dallarda – asmalarda hareket etmek olsa da bazı farklı noktaları da vardır.

İki parmaklı tembel hayvanlar; zamanlarının neredeyse tamamını yatay olarak asılı bir şekilde geçirirken, üç parmaklı tembel hayvanlar zamanlarını genellikle dallardan sarkmak yerine ağaçların çatallarına oturarak geçirirler. Üç parmaklı bir tembel hayvanın vücut uzunluğu 56-60 cm, kuyruk uzunluğu 6-7 cm, ağırlığı 3.5-4.5 kg’dır

Sonuç olarak Güney ve Orta Amerika’nın ova tropik bölgelerinde yaşayan tembel hayvanlar, iki parmaklı da olsa üç parmaklı da olsa günlerinin çoğunun neredeyse hareket etmeden geçirirler.

Tembel hayvanlar, omnivor beslenme yapısına sahiptir. Zamanlarının çoğunu ağaçlarda geçirdikleri için, bazı tür küçük böcekleri ve diğer küçük hayvanları yiyebilse de, yapraklar, ince dallar, çiçekler ve diğer bitki örtülerini yemeyi de severler.

Tembel Hayvanların Özellikleri

Tembel hayvan neden yavaş? Sorusu bu hayvanlar hakkında en çok merak edilen konuyken, bir diğer merak konusun tembel hayvanın başka garip özelliklerinin olup olmadığıdır. Tembel hayvanların özelliklerini inceleyelim.

  • Tembel hayvanlar, tüm memeli canlılar arasında en yavaş hareket eden hayvanlardır, dakikada en fazla yarım metre hareket ederler.
  • Tembel hayvanların sindirim sistemi, tüm memeliler arasında en yavaş olanıdır. Düşük egzersiz yaşam tarzına ek olarak ekstra enerji tasarrufu sağlar ve düşük kalorili diyete rağmen kolayca hayatta kalmalarını sağlar.
  • Tembel hayvanlar, günde 15 ile 18 saat arasındaki zamanı uykuda geçirirler. Bir günün neredeyse tamamına yakınını uykuda geçiren tembel hayvanlar, en çok uyuyun hayvandır.
  • Tembel hayvanlar o kadar az hareket ederler ki; keskin pençeleriyle sürekli dallar üzerinde duran bu hayvanlar, yere sadece ağaç değiştirmek için ve boşaltım için inerler.
  • Sürekli ters olarak durmaları, tüylerinin de ters yönde uzamasına neden olmuştur. Tembel hayvanların ilginç özelliklerinden biri de; iç organlarının yerlerini bile diğer memeli canlılardan farklı olmasıdır.
  • Yerde hareket ederken, tembel hayvanlar önkolları ve ayak tabanları üzerinde sürünür. Ancak bunlar, önkollarıyla suya giren şaşırtıcı derecede iyi yüzücülerdir. Bu gereklidir çünkü tembel hayvanların dallardan suya düşmesini engeller.
  • Tembel hayvanlar hakkında bilinmeyen gerçeklerden biri de; neredeyse yok denecek kadar az hareket eden, yaşamlarının çoğunu ağaçlarda geçirir.
  • Üç dişli tembel hayvanlar, ailelerinin en yavaşıdır ve dakikada sadece dört metre maksimum hızla ilerler.

Ciddi Derecede Nesli Tükenmekte Olan Bir Hayvan

Ciddi derecede nesli tükenmekte olan bir hayvan Tembel hayvanların rahat ve yavaş yaşam tarzı, yasa dışı avcıların ve kaçak avcıların yararlanmasını kolaylaştırır. Bu özellikle üç tekerlekli bisikletler ( Bradypodidae ) için geçerlidir – Yetişkin tembel hayvanlar genellikle yavrularını çalıp onları evcil hayvan olarak sattıkları için öldürülür.

Tembel Hayvanların Fizyolojik Özellikleri

Tembel hayvanların; uzun bacakları, kısa kuyrukları, göze çarpmayan kulakları ve yuvarlak kafaları vardır. Renkli görme özelliği olduğu halde, tembel hayvanların görme ve duyma gücü çok kesin değildir, bu yüzden esas olarak dokunma duyusuyla hareket ederler.

Uzuvlar, vücudu desteklemek yerine, asmak için uyarlanmıştır. Yani tembel hayvanlar, kavranacak bir şey olmadıkça tamamen çaresizdir, o zaman bile kendilerini sadece pençeleriyle sürükleyebilirler.

Tembel hayvanlar hakkında az bilinen ilginç gerçek ise; iyi bir yüzücü olduklarıdır. Genellikle gece, tembel hayvanlar yalnızdır ve aynı cinsten diğer tembel hayvanlara karşı saldırgan davranır.

Tembel hayvanlar çok bölmeli büyük bir mideye sahiptir, yedikleri yapraklarda yer alan güçlü kimyasalları tolere etme yeteneğine sahiptirler. Yaprakları yiyecekleri yavaş sindiren mide de, fermente bir öğünün işlenmesi bir hafta kadar vakit alır. Midedeki tembellik en ağırlığının yaklaşık % 30’unu oluşturur.

Tembel Hayvanı Tembel Yapan Nedir?

Fizyolojik olarak tembel hayvanlar heterotermik bir yapıya sahiptir, yani vücut sıcaklıkları üzerinde kusurlu bir kontrole sahiptirler. Normal 25 – 35 ° C arasında değişen vücut ısısı 20 ° C ‘ye kadar düşebilir. Bu düşük sıcaklık, tembel hayvanda uyuşukluğa neden olur.

Heterotermiklik, tembel hayvanları sıcaklık değişimlerine karşı çok hassas hale getirse bile, kalın ciltleri sayesinde, ciddi yaralanmalara karşı dayanıklıdırlar.

Tembel Hayvanlarda Üreme

Tembel hayvanlar, 6 ay boyunca gebelik süreci yaşarlar, doğan tembel yavru hayvan, 5 hafta boyunca annelerine sarılarak yaşamını sürdürürler.

Tembel hayvanlar, yuvalarını, palmiye ağaçlarının taş kısımlarına yaparlar. Hindistan cevizleriyle kamufle ettikleri bu yuvada, yeni doğmuş tembel hayvanlar annelerinin kürklerine tırmanarak hayatlarını devam ettirirler. Zaman zaman düşen tembel hayvan yavruları nadir olarak ölürler.

Dişi tembel hayvanlar, her yıl bir yavru doğururlar. Yavaş hareketlerinden dolayı; dişi tembel hayvanın, erkek tembel hayvanı bulması bir yıldan fazla sürebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu