Yaşam

TOEFL Nedir?

TOEFL ne demek? Sorusu yurt dışında okumayı ve çalışmayı düşünen herkesin cevabını aradığı bir sorudur. TOEFL nedir? Gelin birlikte inceleyelim. TOEFL, sınavın resmi adı olan Test of English as a Foreign Language’in kısaltmasıdır. TOEFL, Amerikan İngilizcesini üniversite düzeyinde anlayabilme ve kullanabilme seviyesini ölçen sınavdır.

TOEFL ne iş yarar? Uluslararası şirket veya üniversiteye adım atmak isteyenlerin araştırma konularından biridir. Her ne kadar TOEFL denilince akla yurtdışındaki bir eğitim veya çalışma hayatı gelse bile, artık ülkemizdeki bazı eğitim kurumları ya da uluslararası çalışma içerisinde bulunan şirketler de İngilizce yeterlilik sınavı TOEFL’ı zorunlu tutmaktadır.

TOEFL Sınavı Nedir?

Test of English as a Foreign Language (TOEFL) adıyla ilk olarak 1964 yılında düzenlenmiştir. Başlangıçta sadece Amerika Birleşik Devletleri üniversitelerine girişte istenen TOEFL, günümüzde; Birleşik Krallık, Hollanda, İsveç, Yeni Zelanda, Avustralya, Singapur ve Malezya gibi ülkeler başta olmak üzere toplamda 130 ülke, 9000’den fazla üniversite ve kabul tarafından kabul edilmektedir.

TOEFL; okuma, yazma, dinleme ve konuşma olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır. TOEFL sınavına yazılı ve internet üzerinden olmak üzere iki farklı şekilde katılım sağlayabilirsiniz.

TOEFL İbt Nedir?

TOEFL ibt nedir? Sorusu, TOEFL sınavına internet üzerinden online olarak katılmak isteyenlerin en çok araştırdığı konudur. TOEFL ibt ( internet – based test ), süre olarak 3 saat 10 dakika ile 4 saat 20 dakika arasında değişkenlik göstermektedir.

Toefl ibt sınavı yılda 50’den fazla kez düzenlenmektedir.

TOEFL Pbt Nedir?

Süresi 2 saat 20 dakika ile 2 saat 30 dakika arasında değişkenlik gösteren toefl pbt ( paper – based test), kâğıt üzerinde yapılan bir sınavdır. Günümüzdeki teknolojik gelişmeler ve pandemi gibi sebepler nedeniyle toefl pbt yavaş yavaş geçerliliğini kaybetmektedir.

Günümüzde toefl pbt’ye giren kişi sayısı Dünya’da %4’lük bir kısma tekabül ederken, bu sayı giderek azalmaktadır. Toefl pbt sınav sonuçları da internet üzerinden değil kâğıt ortamıyla, katılımcılara iletilmektedir. TOEFL pbt sınav sonuçları, sınav gününden 5 hafta sonra katılımcıların adresine postalanmaktadır.

TOEFL Sınavı Ne Zaman 2021

Toefl ibt sınavının en çok tercih edilen TOEFL sınav türü olduğundan bahsetmiştik. Toefl’a girmek isteyenler 2020 yılında TOEFL sınavı zaman 2020 diye arama yaparken bu sene ise TOEFL sınavı zaman 2021 diye arama yapmaları gerektiğini önemle hatırlatırız. Her sene önceden sınav takviminin belli olduğu TOEFL sınavı için 2021 yılına ait sınav takvimi de belirlenmiş durumda. TOEFL sınavı ne zaman 2021 bir göz atalım.

TOEFL Sınav Tarihleri 2021

Toefl 2021 tarih

TOEFL sınavı ne kadar?

Toefl sınavına girmek isteyenler bir başka merak ettiği konu ise toefl sınavı ne kadar? TOEFL sınav ücreti 2020 yılında 185 dolar olarak belirlenmişti. Dolar kurunun TL karşısında sürekli değişkenlik gösterdiği için TL bazında rakamsal değişmeler olabilir. 2020 TOEFL ücreti, Türk Lirası olarak yaklaşık 1385 TL’ye denk gelmektedir.

Tutar her ne kadar çok gibi gözükse de; Oxford Üniversitesi, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü gibi popüler üniversiteler dışında, Dünya üzerindeki 9000’den fazla üniversitenin kapısının kilidini açtığını düşünecek olursak, TOEFL’ın önemini anlayabiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu